Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Jak dopadly obecní volby 2014 v Kohoutovicích

zelena_holcickaStejně jako v Brně a dalších částech Brna, kde dosud vládla ČSSD a ODS, i v Kohoutovicích si voliči vyžádali změnu na radnici. V zastupitelstvu usedne po volbách 8 subjektů, z toho tři nově. Silná zůstala jen ČSSD se sedmi mandáty, druzí se umístili Zelení a nezávislí, sdružení pro Kohoutovice se třemi mandáty. ODS propadla ze sedmi mandátů na dva, TOP09 ztratila jednoho zastupitele. Původní koalice ČSSD+ODS+KDU-ČSL může v 21 členném zastupitelstvu stále ještě poskládat těsnou většinu.

Jak dopadly volby v Kohoutovicích v roce 2022

Po obecních volbách 2014 zůstala jen jedna silná strana, ČSSD. Volby vyhrála se shodným výsledkem jako minule. Ukazuje to na pevnou a disciplinovanou voličskou základnu, ale i na to, že politika starosty Petra Šafaříka významnému počtu voličů celkem vyhovuje. ČSSD má opět sedm zastupitelů, pokračuje Petr Šafařík, Martin Mikš, Václav Božek a Robert Marek, nová je Lenka Vejrostová, Zdeněk Slavík a Stanislav Zahradník. Ladislav Macek nekandidoval, v zastupitelstvu bude jeho dcera.

Nováček zastupitelstva, Zelení a nezávislí, sdružení pro Kohoutovice, vyskočil na druhé místo. Členové sdružení Pro Kohoutovice a Strany zelených pracují v občanské opozici již čtyři roky, například odkryli a zabránili stavbě benzinky v OKU, parkovišti místo lesa na Chopinově a hotelu na louce Stamicova, přitom velký kus práce v informování občanů odvedl portál Kohoutovice.org. Tři mandáty tak mohou být hodnoceny i jako mírný neúspěch. Příčinou může být nevýrazná předvolební kampaň, členové sdružení na sebe možná dostatečně neupozornili. “Zelené sdružení Pro Kohoutovice” bude mít tři zastupitele: Dana Kalčíková, Jakub Kořínek a Viktor Šeďa.

Výsledky voleb
(počty mandátů)

ČSSD  7  
Zelení a nezávislí -
Sdružení pro Kohoutovice
 3  
TOP 09 + OK  2  
ODS  2  
KDU-ČSL  2  
KSČM  2  
A co Brno?  2  
Pro Kohoutovice a Moravu  1  

Třetí se umístila TOP09, která měla dosud dva zastupitele. V těchto volbách se spojila s Občany pro Kohoutovice s jedním zastupitelem. Dalimil Ospalý z TOP09 sice odvedl v předešlých čtyřech letech v opozici kus dobré práce a TOP09 měla ambice na posílení pozic, ve volbách však o jeden mandát přišla. Zastupiteli budou Dalimil Ospalý a Jan Stuchlík.

Nejvýraznější poražený, ODS, skončila těsně za “topkou”. ODS byla dosud druhá nejsilnější strana se sedmi mandáty, nyní zbydou jen dva zastupitelé, Jiří Zorník a Radek Rabušic. Rabušic přitom nedávno převzal po Jiřím Zorníkovi vedoucí pozici v kohoutovické ODS.

Malé zemětřesení přinesly volby kohoutovické KDU-ČSL, která měla velké ambice na posílení svých dvou mandátů, a Jakub Hruška, trojka kandidátky, v předvolební době vyvinul velkou aktivitu. Lidé však přisoudili straně opět jen dva mandáty. Pokračovat bude lídr kandidátky Petr Hruška, jako druhého si však lidé nově vyžádali velmi oblíbenou osobnost z osmého místa kandidátky, proděkana VUT Radima Chmelíka.

KSČM zůstala na stejném výsledku jako dosud, aktivní opoziční práci zastupitelky Heleny Sýkorové lidé ocenili stejným výsledkem jako minule. Ve své práci budou pokračovat dvě zastupitelky, Helena Sýkorová a Marie Knapová.

Překvapením kohoutovických voleb je patrně A co Brno?. Zatímco jinde tato nová strana neuspěla, v Kohoutovicích dosáhla hned na dva mandáty. Za výborným výsledkem pravděpodobně stojí profesionální reklamní kampaň, matoucí název (voliči si jej mohli plést s hnutím ANO, které v Kohoutovicích nekandidovalo), a také osobnost Jiřího Spousty, který na hlasy přeskočil jedničku kandidátky Karla Aujeského. Oba dva zasednou v zastupitelstvu.

Zajímavý je výsledek Pro Kohoutovice a Moravu, která do zastupitelstva proklouzla s odřenýma ušima, a to po několika minulých volbách, kdy coby Moravané dosahovali kolem dvou procent. Tak velký nárůst hlasů při absenci volební kampaně mohl být způsoben matoucí podobností názvu s občanským sdružením Pro Kohoutovice. Díky tomu dosáhla nyní na post zastupitele výrazná osobnost ze čtvrtého místa kandidátky, Stanislav Tetur, který neúspěšně kandidoval již v letech 2006 a 2002.

V těchto volbách tak propadli jen Svobodní a Konzervativci. Všechny ostatní strany se do zastupitelstva dostaly, ať už podle zásluh, nebo díky zmatení voličů. V každém případě však tyto volby ukázaly, že občané touží po důkladné změně na kohoutovické radnici.

dne 13.10.2014, Jana Konečná (Strana zelených)

Další články v rubrice Volby

Translate »