Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Grand Prix – Loko Trans – a co dál?

Budoucímu využití atraktivních obecních prostor s rozhledem na Kohoutovice, Brno i daleké okolí se v těchto dnech a týdnech místní internetové diskuse věnují nejvíc. Lidé by rádi, aby místo bylo veřejně přístupné. Politici ve vedení radnice zase chtějí, aby tam zůstala dosavadní firma s novou smlouvou.

Vedení radnice chce zase Loko Trans

30. ledna rozvířilo mrazivý den zveřejnění jediné stránky textu na úřední desce místní radnice. Bylo to oznámení, že radnice chce prodloužit nájemní smlouvu se společností Loko Trans s.r.o., která měla od roku 2004 v pronájmu prostory bývalé vyhlídkové kavárny Grand Prix na budově domu Voříškova 2.

Nájemné bylo velmi nízké, nízké má být i nadále 

Z oznámení vyplývalo, že dosud firma hradila roční nájem ve výši 300 tis. Kč za celkem 777,17 m2, což je přibližně 32,17 Kč za m2 a měsíc. To je méně, než kolik činí nájemné v sociálním bytě či domově důchodců. Pokud toto nájemné platilo po celou dobu tohoto pronájmu, zaplatila firma za 15 let trvání nájemní smlouvy 4,5 mil. Kč. Dle dostupných materiálů Kohoutovice nyní prostor budou rekonstruovat v nákladu 6,1 mil. Kč. Vedení Kohoutovic nejspíše považovalo tuto smlouvu za výhodnou, hodlalo ji prodloužit z doby určité na dobu neurčitou, zaručit nájemci, že po dobu pěti let nebude možné smlouvu vypovědět a poté bude činit výpovědní doba jeden rok. Nové nájemné chtělo stanovit na částku 80 Kč za m2 a měsíc. Zvyšování nájemného alespoň o inflaci nebylo v textu zmíněno. Pro srovnání – minimální cena nájemného v obecním bytě v Kohoutovicích, která zaručuje průběžnou obnovu bytů, činila v roce 2017 celkem 80,34 Kč za m2 a měsíc a každý rok se zvyšuje o inflaci. Znamená to, že prostory bývalé vyhlídkové kavárny Grand Prix vedení Kohoutovic chtělo po nákladné rekonstrukci pronajmout za nižší částku, než za jakou pronajímá obecní byty.

Radnice zadržuje informace

Musím se přiznat, že pro mne byly tyto informace šokující. Obratem jsem 31.1.2019 požádala o zpřístupnění nájemní smlouvy i dalších informací, které slibovala zveřejněná výzva žadatelům poskytnout. Kdokoli pak měl možnost do 15.2.2019 podat k záměru připomínky. Tento článek píši 5.3.2019, den před uzávěrkou Kohoutovického Kurýra. Musím konstatovat, že dosud mi úřad žádné bližší informace neposkytnul. Já jsem v daném termínu podala k záměru připomínky a navrhla jsem, aby byla stávající smlouva ukončena a nový nájemce byl vybrán v otevřené soutěži. Dosud mi nikdo neodpověděl. Zároveň jsem iniciovala zahájení kontroly pronájmu těchto prostor finančním výborem zastupitelstva, kterému předsedám.

Opozice chce, aby rozhodlo zastupitelstvo

Na zasedání zastupitelstva koncem února jsme se společně se zastupiteli KDU – ČSL pokusili prosadit, aby o budoucnosti tohoto prostoru rozhodlo zastupitelstvo na veřejném zasedání a za přítomnosti kamery a ne sedmičlenná rada na neveřejném jednání. Tento návrh se prosadit nepodařilo.

Rozhodne se po rekonstrukci

Přesto se zdá alespoň dle slovního vyjádření vedení Kohoutovic, že nájemní smlouva s firmou Loko Trans bude ukončena a o budoucím využití celého prostoru se rozhodne po jeho rekonstrukci. Osobně bych si přála, aby se podařilo najít takové využití, které zpřístupní tento jedinečný prostor veřejnosti, nezatíží obyvatele domu přílišným hlukem a nájemné alespoň pokryje náklady na jeho údržbu a rekonstrukce. Dále bych si přála, aby místní úřad a vedení Kohoutovic zlepšilo komunikaci se zastupiteli i veřejností. I přes zvýšenou snahu získat informace o veřejném majetku, dodržování úřadem předepsaných lhůt a postupů a oficiální žádost o osobní návštěvu prostor jen konstatuji, že úřad se mnou nekomunikuje. Od 31.1.2019 se mi nepodařilo od úřadu získat ani kopii nájemní smlouvy. I přes slíbené zpřístupnění prostor před zahájením rekonstrukce se mi do těchto míst dosud dostat nepodařilo.


Zastupitelka zaslala článek ke zveřejnění do březnového čísla Kohoutovického kurýra.

Redakce Kohoutovice.org doplnila úvod a nadpisky.

dne 8.3.2019, Dana Kalčíková, zastupitelka (Zelení a nezávislí)

Další články v rubrice Grand Prix rozhledna

  1. Jenišová napsal:

    Dobrý den,

    souhlasím s Vámi, jsem pro zpřípstupnění bývalé kavárny Grand Prix široké veřejnosti a navrhovala bych opětovně vyhlídkovou kavárnu třeba s programem, přednáškami, projekcí nebo živou hudbou v menším seskupení (jazz trio, klavír – žádná osolená tucárna): opravdu jedinečné místo, nádherné výhledy. Také pro obyvatele Kohoutovic možnost příjemně stáveného času. Je zde krásné bydlení v sepjetí s přírodou, ale jinak tu “trochu chcípl pes”. Slušná kavárna je vhodná i pro rodiče nebo prarodiče s dětmi. Stavba kulturního střediska v nedohlednu, tak by se hodila nějaká atrakce jako oživení. Jednání radnice – nepřístupné, hluché k požadavkům – není v pořádku, snad se zlepší ku prospěchu obyvatel tak krásné čtvrti :-)

Napsat komentář