Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Finiš bytových jader a přísně tajená komise

P1050519Kohoutovická radnice přistoupila v létě 2015 k první várce rekonstrukcí bytových jader v obecních bytech, nyní se jedná o domy Stamicova 1, 3, 5 a Bellova 34, 36 a 38. Vyvstala tak řada otázek, které nájemníky enormě zajímají. Například: jak mohu ovlivnit materiály či design, kdy přijde na řadu můj byt nebo proplatí mi radnice již provedenou rekonstrukci?

Hlavním materiálem je sádrokarton. Nájemníci větších bytů si mohli vybrat mezi vanou a sprchovým koutem, garsonky a byty 1+1 se osazují sprchou. V garsonkách byl výběr mezi elektrickým vařičem a klasickým sporákem. Každý vybíral ze čtyř odstínů pro dlažbu, obklady, kuchyň a lina do kuchyně a předsíně. Kdo chtěl něco jiného, třeba korek na podlahu místo lina, připlatil si za takzvaný “nadstandard”.

Po tři měsíce platí nájemníci vylepšovaných bytů snížený nájem o patnáct procent. Kdo chtěl, využil nabídky na přechodné ubytování v jiném bytě.

Dobrou zprávu nedostali ti, kdo si již dříve zrekonstuovali byt vlastními náklady. Radní nepočítají s kompenzací, například na své srpnové schůzi zamítli žádost nájemníka, který o proplacení takových nákladů požádal. Podle starosty Petra Šafaříka ani do budoucna neuvažují o nějaké náhradě či úhradě.

Z dostupných informací není jasné, které domy budou nyní následovat. Na náš dotaz starosta sdělil, že pro letošek se s dalšími pracemi nepočítá, na rok 2016 připravují zatím dům Voříškova 4. Na červnovém zasedání zastupitelstva starosta uvedl, že přednost mají domy, ve kterých se teprve chystá výměna výtahu. Výběr domů se podle něj řídí také doporučením bytové komise. Chceme-li však nahlédnout do zápisů, najdeme na webu prázdné místo. Bytová komise jako jediná za celou dobu od voleb nezveřejnila žádné zápisy, nenajdeme je ani v materiálech ze schůzí rady mezi zápisy ostatních komisí. Bytová komise tedy nepracuje nebo rada o její práci nejedná a výstupy tají. Práci a obsazení této komise také opakovaně kritizuje opozice jako neprůhlednou, viz Přidělování a správa bytů v Kohoutovicích: stále zamlženo

Práce na bytových jádrech začaly v srpnu, hotovo má být koncem října. Realizace neprobíhá hladce, radní koncem září schválili téměř 3,2 miliony Kč na vícepráce a prodloužili termíny dokončení. Na facebooku si zase někteří nájemníci stěžují na určitou nešikovnost či bezohlednost pracovníků. Držme palce, aby se problémy zvládly a obyvatelé opravovaných bytů byli nakonec spokojeni. 

dne 18.10.2015, Jana Konečná

Další články v rubrice Byty - přidělování

Translate »