Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Dlouhé ohlédnutí za zasedáním zastupitelstva

zasedání zastupitelstvaPočátkem listopadu radnice zveřejnila videozáznam zasedání zastupitelstva, které proběhlo v září. Mluvilo se tam o velmi špatné úrovni kurýra, malém zastoupení opozice v komisích, lepšící se situaci s přidělováním bytů s dluhem, ztraceném a dosud nenalezeném podání občana, nesnadné situaci s bezdomovci, bytových jádrech ze sádrokartonu místo zděných, ukončení privatizace bytů, nedobrém stavu dětských hřišť, dezinformacím kolem přechodu na nový web a dalších aktuálních záležitostech.

2:45 Představuje se pan Ivo Pekáč, nový jednatel MOP Brno, sro

3:55 Pan Patrik Neuwirth předává starostovi petici žádající, aby se řešila situace s bezdomovci

7:20 Paní Helena Sedláčková v dotazech občanů silně kritizuje úroveň Kohoutovického kurýra. Popisuje, co vše by se mělo zlepšit a že tam kromě “Slova starosty” není nic aktuálního. Předseda redakční rady kurýra místostarosta Petr Hruška (KDU-ČSL) sděluje, že je to ke kurýru jediná připomínka, “žádná jiná se zatím neobjevila”. Zastupitel Viktor Šeďa uvádí, že několikrát podávali připomínku, protože neotiskl aktuální příspěvky opozičních zastupitelů.

11:45 Zastupitelé Dana Kalčíková a Viktor Šeďa (oba Zelení a nezávislí, sdružení pro Kohoutovice) poukazují na mizivé zastoupení druhé nejsilnější strany v komisích, které jsou poradním orgánem rady. Oslovená radní Lenka Vejrostová (ČSSD) pokládá zastoupení za přiměřené.

16:35 Zastupitel Jiří Spousta (A co Brno?), který v červenci opustil koalici, upozorňuje, že ač rezignoval na funkci předsedy tělovýchovné komise, stále mu chodí odměny, a že je vrátí. 

19:55 Zastupitel Petr Ledvina (Zelení a nezávislí, sdružení pro Kohoutovice) se ptá na přidělování bytů s dluhem. Zastupitelka Helena Sýkorová (KSČM) uvádí, že zástupci za ČSSD zablokovali uzavření kontroly přidělování bytů. (Pozn. redakce: Kontrolu prováděl kontrolní výbor a převažuje v něm koalice. Přitom je zvykem, že alespoň kontrolní výbor ovládá opozice). Nicméně kontrola ukázala, že bytová komise většinou nevybírala žadatele na prvních místech seznamu žadatelů, kontrolní výbor komisi doporučil, aby proto uváděla důvody výběru žadatelů. 

29:15 Zastupitelka Kalčíková žádá zastupitele Stanislava Tetura (Pro Kohoutovice a Moravu), aby se Výbor pro národnostní menšiny zabýval tím, že údajně z hotelu Podlesí vzniká ubytovna a okolní občané mají obavu. Tetur slíbuje řešit na schůzi výboru 12.10.

31:00 Místostarosta Petr Hruška informuje, že v kontrolním výboru nastoupil místo pana Čechmana zastupitel Zdeněk Balabán (ČSSD).

32:00 Zastupitelka Kalčíková se ptá, zda se odminula našlo ztracené podání nějakého občana, starosta odpověděl, že nikoliv.

33:50 Zastupitel Ledvina se ptá, zda stavba radnice je odložena, když není v rozpočtovém výhledu. Odpovězeno úřednicí, že tam bude, až se požádá o dotaci. 

36:30 Zastupitel Ledvina se ptá na dva zadlužené byty. Dostává info, že byt s dluhem cca 200 tisíc byl přidělen paní ze 14. místa seznamu, její nabídka byla jediná. O byt s dluhem cca 20 tisíc se ucházeli 3 žadatelé, dostala jej paní ze 6. místa, byla z těch tří nejvýše na seznamu. Zastupitelka Kalčíková upozorňuje, že by radnice měla upozornit občany na novinku, že zveřejňuje nabídku bytů s dluhem na úřední desce, třeba v aktualitách na webu nebo v kurýru. To odmítá starosta Petr Šafařík (ČSSD). Zastupitel Šeďa upozorňuje, že na internetu je nový web radnice těžko dohledatelný a starý web na něj neodkazuje. Starosta uvádí, že přechod na nový web nezvládli. Místostarosta Aujeský se ohrazuje. Nutnost upozornit občany podpoří i zastupitel Spousta.

45:45 Zastupitelka Kalčíková se ptá, na základě čeho se rozhodlo dělat bytová jádra sádrokartonová, a ne zděná. Z odpovědí starosty Šafaříka a tajemnice úřadu Jitky Králové posléze vyplývá, že statický posudek, na který na jaře odkázal radní Božek (ČSSD) a nyní i starosta, byl jen pro 13 patrový věžák na Voříškové. Starosta dále vysvětluje, že sádrokarton je stejně dobrý materiál jako zdivo a v mnoha ohledech výhodnější, Kalčíková se obává, že sádrokarton má nižší životnost a bude se muset dříve opravovat. Božkovi vadí, že toto řeší v bodu “Harmonogram oprav bytového fondu” . Šafařík uvádí, že to je rozhodnutí rady, že se dělá ze sádrokartonu, že ze sádrokartonu se dělá rychleji, je tam rychlejší technologie, zděná se dělají 3 týdny a pak se to musí nechávat vyschnout 14 dní, u sádrokartonu neplesniví stěny, většina městských částí dělá ze sádrokartonu. Zastupitel Spousta podotýká, že dělat ze sádrokartonu je otázka politického rozhodnutí, a upozorňuje, že vzhledem k nově přijatým pravidlům pro prodej bytů do osobního vlastnictví se opravou bytů znemožní lidem tyto byty si koupit, což se mu nelíbí a návrh rovněž nepodpoří. Tento bod je i tak schválen většinou 13 hlasů, kromě koalice jej podpoří i KSČM a ODS.

54:45 Zastupitel Jan Stuchlík (TOP09 + Občané pro Kohoutovice) se ptá, kdo se má starat o vyčištění dvou kanalizačních jímek na Bašného.

56:30 Zastupitelka Sýkorová informuje o své snaze posílit terénní práce na pomoc bezdomovcům. Na dotaz zastupitele Stuchlíka právník úřadu Martin Láník uvádí, že městská část má omezené možnosti obrany proti bezdomovcům, může omezit pobyt konkrétní osobě, jen když se dopustí přestupku.

60:20 Zastupitelka Kalčíková se vrací k obsazení komisí a ptá se, jaké by mělo být zastoupení. Starosta Šafařík uvádí, že takové, jaké odhlasuje rada, a že má dva předsedy komisí. Zastupitelka Sýkorová uvádí, že v komisích města Brna má každá zvolená strana zástupce v každé komisi. Kalčíková informuje, že druhá nejsilnější strana zastupitelstva (opoziční Zelení a nezávislí, sdružení pro Kohoutovice) má v devíti komisích jen 4 zástupce. 

65:50 Zastupitel Spousta žádá, aby se radnice zabývala nedobrým stavem dětských hřišť, hlavně stavem zábran a písku. Místostarosta Aujeský informuje, že se postupně opravují.

71:05 Zastupitelka Kalčíková žádá o info pro občany k připravované stavbě radnice, odpovídá starosta

72:20 Zastupitelé Ledvina a Spousta poukazují na neutěšený stav kolem přechodu na nový web radnice. Vyplývá, že dezinformace trvaly od července do září a mohly přivést v omyl občany. Podle místostarosty Aujeského mají občané raději sledovat úřední desku před budovou radnice. 

92:10 Zastupitelka Kalčíková by ráda zveřejnění pasportu veřejného prostranství, který stál 178 tisíc Kč.

95:30 Zastupitelka Kalčíková k úklidu kontejnerových stání, odpovídá starosta Šafařík a místostarosta Aujeský.

Zdroj: Videozáznam zasedání zastupitelstva v září 2016,  

dne 4.11.2016, Jana Konečná

Další články v rubrice Byty - přidělování

Další články v rubrice Byty privatizace

Translate »