V Kohoutovicích už nyní máme dvě profi fotbalová hřiště, jedno na tom Tatranu a druhé u základní školy Chalabalova. V tom údolí na kraji lesa bych měla raději aktivity, které jsou veřejně přístupné a které může využít rozmanitější skladba občanů než jen fotbalisté. Tedy i já. Líbilo by se mi například nějaké odpočinkové místo s dřevěným stolem a lavicemi, kde si můžu s pár přáteli nebo rodinou sníst svačinu nebo probrat důležité věci, zajímavé herní prvky pro děti, které nejsou za každým barákem a kvůli kterým bych si s budoucími potomky svých dětí vyšlápla do tohoto koutku přírody, menší lanové centrum, posilovna v přírodě nebo podle možností i vodní plocha – jezírko nebo i koupací biotop. Někteří známí zase v Kohoutovicích postrádají místo na grilování, a já nevím, co ještě.
Mrzí mě, že se radnice nejprve nezeptala občanů, zda na tom místě další fotbalové hřiště chtějí a zda by tam náhodou nechtěli něco jiného. Starostovi jsem proto nyní napsala a požádala ho o veřejné projednání. Mezitím bych se ráda zeptala vás: Chcete, aby na Tatranu vybudoval spolek Tatran Kohoutovice další fotbalové hřiště? Nebo byste tam chtěli radši něco jiného? A co?
Odpovídat můžete v komentáři k tomuto článku i prostřednictvím nové ankety v levém sloupci.
dne 12.2.2017, Jana Konečná
Další články v rubrice Pozemky
Další články v rubrice Spolek Tatran
Další články v rubrice Tatran, údolí Voříškova
Z FB: Jim McCain Multifunkcni hriste,zalezi na penezich,ale vybudovat areal,kde by bylo mozne na umelou travu,presunem natahnout umelou plochu na basketbal,volejbal,florbal,popripade na konani venkovnich akci-zabavy,vystoupeni zaku brnenskych skol,dobrovolnickych divadelnich spolku,letniho promitani kina,atd atd.
zalezi kolik penez a jake dotace by na to popripade byli,jaky je v Kohoutovicich predpoklad vyuzivani tohoto prostoru,co tu oproti jinym castem Brna chybi,co by sem pritahlo obyvatele i z okolnich casti… Toto se neda kompletne resit na fb,je potreba se nad tim zamyslet z dlouhodobeho hlediska vyuziti,aby se z tech prostoru nestalo misto pro schazeni se obyvatelu,kteri by to mohli ponicit atd atd… Zde muzou padnout urcite navrhy,ale o hlubsim projektovani je treba premyslet jinde. https://www.facebook.com/groups/mojekohoutovice/
Z FB: Gabriela Hodová …doteď nejsou ani opravený šatny…všechna drobotina ( a to se Tatran chlubí jednou z největších základen mládeže v Brně!!!!) se převléká v jedné!!!!pidi šatně…takže nemám strach,že by se tu v nejbližších min. 10 letech něco dělo https://www.facebook.com/groups/mojekohoutovice/
Z FB: Jakub Hruška …říkám, že by to hřiště mohlo být na střeše něčeho dalšího… Tím spíše, že by to díky tomu mohlo být “vyhřívané” celoroční… Myslím, že vymyslet by se dalo ledacos… https://www.facebook.com/groups/mojekohoutovice/
Z FB: Iveta Kratochvilova Ja bych chtěla větší a hezčí výběh pro pejsky https://www.facebook.com/groups/mojekohoutovice/
Z FB: Soňa Smetanová Já osobně bych radši také něco pro veřejnost, co využije rovnou zatravněnou plochu, ne stavět další hřiště nebo cokoliv jiného. Kohoutovice jsou ceněnné pro zeleň a je potřeba ji tu nechat a ne ji ubírat a zastavovat
Z FB: Jirka Jemmotar Višinka Proč by se to mělo bezplatně převést na TJ Tatran? Tatran je státní ogranizace nebo neziskovka nebo něco takového, že by to nemohla koupit, byť pod cenou, ale koupit?
Nedá mi to abych nereagoval. Zdaleka nejsem v Kohoutovicích se vším spokojený, mám plno výhrad, ale podobným snahám nerozumím. Na Tatranu hrají fotbal několikrát týdně stovky kohoutovických dětí. Z důvodu nedostatku hrací plochy často v početných skupinách na malém a nevyhovujícím prostoru, hřiště je permanentně přetížené, kvalita trávníku tomu také odpovídá. Pokud jste si nevšimla, hřiště u školy není žádné profi, jak píšete, ale je ani ne poloviční. Dá se tedy využít jen pro malý fotbal nebo jako náhradní hřiště v případě špatného počasí. Oddíl prostě druhou hrací plochu potřebuje. Jediný fungující způsob jak v dnešní době přinutit děti sportovat, je sport organizovaný, samy už si dnes ven nic zahrát nepůjdou. A když Tatran tyto děti dokáže přilákat a umožnit jim aktivní vyřádění na vzduchu, proč hned vše kritizovat a házet klacky pod nohy? Opravdu nechápu. Tu svačinu si přece můžete sníst na lavičce v lese nebo na tribuně při pozorování padesáti spokojených dětí jak se prohání po novém hřišti.
13.2.2017 Petr Mládek
Chtěla bych udělat všechno pro to, aby co nejvíce dětí, a nejen jich, sportovalo. Pokud vím, tak hřiště u ZŠ Chalabalova bylo původně volně přístupné, kdykoliv si pár kluků chtělo zakopat s balónem, tak tam mohli jít. Stejně tak třeba i starší chlapi. Po rekonstrukci z dotací, které byly určeny na sport pro všechny, je toto hřiště uzamčeno a přístup tam mají pouze fotbalisté Tatranu a žáci školy. Rozumím tomu správně, že pokud bude vybudováno toto druhé fotbalové hřiště, bude opět na zámek a přístup tam budou mít jenom fotbalisté Tatranu?
Z FB: Tomáš Kozel Hala na badminton, Squash.
Z FB: Jitka Hapalová Za mě také něco co má širší možnost využití. Mám ráda sport, ale nejsem fanoušek fotbalu. Tak aby hřiště bylo více využité.
Z FB: Silo A Regi Majerníkovi Kdyby prostory dovolily,co takhle koupaliště
Upřesnění pro pí Sedláčkovou. Máte pravdu v tom, že umělka na Chalabalové není volně přístupná, byť vypadá nezničitelně, vyžaduje jistou péči a režim. Není možné na ni chodit např. v zablácené obuvi, nebo kopačkách s kovovými hroty apod., stejně tak není možné na ni odhazovat nedopalky atd., zničila by se. Má ji proto ve správě MOP a ten ji pronajímá a to nikoliv pouze Tatranu (který platí mimochodem tržní ceny), ale kterémukoliv jinému zájemci. Tatran tak každoročně vynakládá nemalé prostředky na sportování “své” mládeže nejen na uváděné umělce, ale i za tělocvičny ZŠ Pavlovská, Chalabalova, ZŠ v Žebětíně, SOU Bosonohy, halu na Rybnické atd. Proto, prosím, věřte všichni, kterým není jedno, jak mladí tráví čas, že případné vybudování nového hřiště u Tatranu by uvítalo nemálo kohoutovických rodičů, kteří jinak musí své děti dopravovat na tréninky i mimo naši městskou část.
Také si zde dovolím reagovat. TJ Kohoutovice se snaží již hezkou řádku let o výstavbu dalšího hřiště a vložil do této činosti nemalou aktivitu. A když se to konečně blíží k cílu a jsou vidět výsledky, najednou se najde mnoho aktivisktů, kteří tutu práci rádi využili pro sebe. Dále bych rád podotknul, že TJ Tatran Kohoutovice má více jak 300 členů ( což je obrovské číslo ) a tito členové, coč jsou převážně děti, které chodí sportovat a ne se procházet po sídlišti a nudit se. Je tedy pochopitelné, že když se má tolik lidí vystřídat na jednom fotbalovém hřišti, tak to je technicky nemožné. Z tohoto důvodu TJ Tatran Kohoutovice se snaží o rozšíření sporotovního vybavení, aby to znovu sloužilo hlavně dětem. A pokud se nemílím, tak TJ Tatran Kohoutovice je nezisková organizace.
V prvních čtyřech dnech ankety hlasovalo 50 lidí: třetina pro 2. hřiště TJ Tatran, třetina pro koupaliště, podporu dostala i posilovna v přírodě a jiné sportoviště, ovšem veřejně přístupné. V dalších dvou dnech počet zastánců fotbalu prudce vzrostl, takže z Kohoutovic se rázem stala fotbalová Mekka.
Dovoluji si reagovat také. Jako matka několik dětí opravdu vítám další hřiště , neboť jak už bylo zmíněno, děti si již nehrají jak dříve. Pakliže nejsou registrovaní někde ve sportu nedělají už vůbec nic. To jsou jen počítače a internet. Převážně kluci hrají fotbal. Takže super uzasna věc. Paní asi netuší co budou její budoucí vnuci dělat. Smála bych kdyby to byl právě fotbal kam by se přihlásili. Takže trochu rozum do hrsti. A psi výběh taky nic moc a to máme psa. Pes chce procházku jinde.
Toť vše.
Mně osobně se taky psí výběh v místě obklopeném lesy moc nezamlouvá. Nejradši bych tam měla koupaliště, ideálně přírodní biotop. Ale pokud by to bylo finančně neprůchodné, tak bych tam přivítala směs různých možností pro děti i dospělé. Na tak velké místo by se vešlo posezení, přírodní posilovna, nějaké sportoviště, které se nemusí objednávat předem, i to místo na grilování. A vešly by se tam i nějaké zajímavé herní prvky pro děti – my tady v Kohoutkách ani nevíme, co všechno už je pro děti možné mít na veřejném místě. Mohlo by to být skvělé místo na rekreačně-sportovní vyžití prakticky všech občanů, velkých i malých, mladých i starých.
Dobrý den všem. Když si uvědomím, že více než 300 členů zájmového spolku Tatranu Kohoutovice (členskou základnu tvoří převážně děti) žije v rodinách, které svoje sportovce v jejich aktivitě plně podporují, jezdí na zápasy, prožívají úspěchy i neúspěchy… Kohouhoutovická fotbalová komunita čítá dnes již přes tisíc podporovatelů!!! A není se co divit, fotbal je nejpopulárnější kolektivní hra na této Planetě. Buďme hrdí, že u nás v Kohoutovicích žijeme fotbalem…Jsme moderní městská čtvrť, která patří do západní Evropy. V loňském roce k nám chtěla zavítat na tréningový Camp dokonce reprezentace Nizozemí – kategorie U21. Bohužel i z důvodů absence druhého hřiště z tohoto záměru na poslední chvíli sešlo… Zkuste se podívat do zahraničí na západ od nás, jak se věnují mladým sportovcům a dětem a jaké podmínky pro ně municipality zajišťují…
Věřím, že naše politická reprezentace, včele s panem Šafaříkem, který pomáhá udržovat v dobrém stavu veřejná hřiště a sportoviště vč. dětských hřišť a pískovišť, a který dosud pro Kohoutovice udělal opravdu kus dobré práce, nás sportovce nezklame…
Z FB: Gabriela Sedlakova Koupaliště biotop, kde by se počítalo se zimní úpravou v případě mrazu na kluziště a od ledna misto plavek brusle. Možná, že by Kohoutovice na dotace z EU dosáhly i v tomto případě.
Veřejně přístupné sportoviště či jiný zájmový prostor pro Kohoutovičáky? Jistě, taky názor, proč ne. Ale dovedete si představit, kdo se o to bude starat v této odlehlé části? Za pár měsíců to bude prostor plný vajglů, zničených zařízení. posprejovaných ploch a ukradených dílů…!!!! Bude-li naopak tento areál pod kontrolou Tatranu, má vhodnější a pravidelnější využití pro mládež a je alespoň víceménně zabezpečen. A Tatraňáci si ho rozbít nenechají. Tato rodina drží pohromadě bez ohledu na politickou orinetaci či osobní zájmy!!!!
Dobrý den,
zajímají mne členové Tatranu. Opakuje se zde, že jich je 300. Může mi, prosím, někdo upřesnit, kolik z těch 300 členů se věnuje fotbalu? Dále by mne zajímalo, kolik z těchto fotbalistů bydlí v Kohoutovicích? Pak by mne zajímalo, kolik z nich jsou “děti” či “mládež”? Dále by mne zajímalo, kolik z nich jsou dívky a kolik chlapci? Myslím, že pro rozhodování o prozatím veřejných prostorech, kde by mohlo být hodně různých věcí, jsou to vcelku důležité údaje. Děkuji předem za odpověď.
Pro p. Kalčíkovou: Co se týká počtu hráčů, tak registrovaných pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR) jich v našem oddílu působí se statutem registrovaného hráče cca 270, možno dohledat ve veřejně přístupných zdrojích. Jsem rodičem, nemluvím tedy za představitele oddílu.
Z toho aktivních dospělých fotbalistů je cca 30-40. Zbytek tvoří děti a mládež (kategorie U6 – U21), dále v oddílu jsou i začínající neregistrované děti, jejichž počet se v průběhu roku mění.
Všechny děti z Kohoutovic jsou do oddílu pochopitelně srdečně zváni. V týmech máme i dívky, pro něž jsou u nás dveře otevřené, převážně v týmech do věku U11, tak jak je tomu i v ostatních oddílech v Brně.
Jednotlivým týmům (v počtu 15-30 dětí) se věnují ve svém volném čase trenéři a vedoucí týmů.
Trenéři jsou většinou zároveň rodiče dětí – bývalí či aktivní fotbalisté a vedoucí maminky od dětí. Všichni dělají veškerou svou činnost po celou dobu zcela zdarma! Každý tým je tedy doplněn min. o tři dospělé, kteří jsou také členy fotbalového oddílu. Týmů je cca 15…
Můžete si tedy dopočítat, že členů je přes 300…
Co se týká bydliště členů, v převážné většině jde o Kohoutovičáky, odhadoval bych tak z 80%?
Pokud vyžadujete přesná data – čísla, statistiky, věk, počty atd. budete asi muset provést podrobnou lustraci občanských průkazů členů pro získání všech Vámi potřebných dat… /pozn.: Upozorňuji jen raději, že jde o údaje osobní povahy, na něž se vztahuje ochrana. Bohužel ne každý Vám možná bude chtít sdělit, kde momentálně bydlí…nic ve zlém…/.
Proto raději doporučuji navštívit základní školy v Kohoutovicích, skoro v každé třídě najdete aktivního fotbalistu z Tatranu a nebo přijít v dubnu na trénink mezi nás. Přímý kontakt s dětmi a jejich rodiči Vám možná umožní uvažovat v jiných intencích, přejících o něco více našim dětem se zápalem do fotbalu…
Debatu o tom, jak využít pozemky v lokalitě Tatran vítám, neboť tato věc by měla zajímat každého obyvatele naší obce. Jsem předsedou fotbalového oddílu Tatran Kohoutovice, proto si dovolím upřesnit některé informace.
Pozemky jsou v současnosti z větší části ve vlastnictví města Brna, pouze menší část vlastní stát prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Již asi 10 let se jedná o převedení těchto státních pozemků do vlastnictví města Brna, bohužel zatím bezvýsledně. Hrozí totiž nebezpečí, že stát tyto pozemky prodá kterékoliv fyzické či právnické osobě, která by s nimi mohla nakládat dle své libovůle. Současná snaha pana starosty Šafaříka směřuje tedy k nabytí těchto pozemků do vlastnictví města Brna a tím i možnosti jejich smysluplného využití. Logicky se nabízí varianta rozšíření sportovního areálu, který je oblíben mezi občany Kohoutovic již několik desetiletí.
K otázkám paní Kalčíkové: Vše podstatné je řečeno v příspěvku pana Borka a lze dohledat ve veřejně přístupných databázích. Pro ty, co si neumí tyto informace najít: is.fotbal.cz, po zadání čísla klubu 6220421, si v kolonce databáze členů najdete jmenovitě všechny členy FO Tatran Kohoutovice. K 23. 2. 2017 je nás 348.
Jen mě překvapuje, že si paní Kalčíková tyto informace nebyla schopna ověřit sama, Tatran totiž podrobný seznam svých členů každoročně dokládá při žádosti o dotace, které schvaluje zastupitelstvo městské části, jehož je sama členkou. Příště by tedy bylo lepší, kdyby si paní zastupitelka dala tu práci a seznámila se s dokumenty, které má k dispozici.
Děkuji všem za podporu a hlasování pro fotbalové hřiště, sportu zdar a fotbalu zvlášť.
Svatopluk Kreidl
Předseda FO Tatran Kohoutovice, z.s.
Dobrý den,
děkuji za odpovědi. Ve fotbale se neorientuji, ale myslím, že když spojím data z webu s daty, které Tatran dodává společně s žádostí o dotaci, za nějakou hodinku najdu odpověď na moji otázku a součty vám sem napíši. Jen pro jistotu – členové ze seznamu z Internetu, kteří mají ve sloupci Aktivní člen napsáno ne, tak ti momentálně fotbal nehrají a nemám je počítat? Nebo tento sloupec znamená něco jiného? Rozhodně nechci upírat možnost sportovat fotbalistům. Jde mi o to, že jako zastupitelka cítím zodpovědnost zajistit možnost sportovat všem obyvatelům Kohoutovic a nezvýhodňovat bez nějakého důvodu jen určitou část. Přijde mi zvláštní, že o tomto záměru se nikde veřejně nehovoří, nikdo se nikoho na nic neptá, jednoduše “se rozhodlo”. Jak mohou ti, kteří takto rozhodli, vědět, že jimi vybrané řešení je to nejlepší? Jakým způsobem na to přišli? Jen v domech na Voříškové, Stamicové a U Velké ceny bydlí řádově tisíce lidí, kteří by si možná také rádi zasportovali v blízkosti bydliště. Pokud však nehrají fotbal či tenis, na Tatranu mají smůlu. Kupříkladu já bydlím na Voříškové 10 let a jediný sport, který mohu v okolí bydliště provozovat, je běh v lese. Asi 3x za rok navštívím aquapark. Tatran pro mě znamená mrtvou zónu za plotem, ze které se ozývá pískání píšťalek. A nyní se ta mrtvá zóna má zvětšit. Proč? Proč se tam nepostaví něco, co mohou využívat i lidé, které fotbal nebaví? Kteří se neorganizují v klubech, nechtějí po obci každý rok dotace a my tak o nich vůbec nevíme? Sportují jen tak pro radost a zábavu? Toto je můj osobní názor, který je jedním z mnoha. Zajímá mne, co si o celém záměru myslí i jiní lidé. Já jsem v zastupitelstvu proto, abych především naslouchala tomu, co chtějí či nechtějí lidé bydlící v Kohoutovicích, a na základě toho pak rozhodovala, co se bude nebo nebude dít. To je jediný důvod, proč prosím radu městské části, aby se zabývala i nečleny Tatranu. Nečlenů je totiž více než členů. Organizovaní sportovci nejsou jedinými sportovci bydlícími v Kohoutovicích. Nikdo zde netuší, co si tito lidé myslí, co chtějí nebo nechtějí. Radu to z nějakého důvodu nezajímá, baví se jen s předsedou TJ Tatran Kohoutovice. V rámci rozvoje demokratického dialogu na kohoutovický způsob náš zástupce není ani ve sportovní komisi rady městské části (a to jsme druhé nejsilnější uskupení v zastupitelstvu). Takže poslední otázka na závěr – proč toho člena ve sportovní komisi nemáme? Co nám koalice tají, proč nás drží v izolaci zrovna v této oblasti? Jinak samozřejmě máte pravdu, jsem zastupitelkou a měla bych vědět spoustu věcí. Pravdou je, že nevím, protože vedení radnice mne pečlivě drží od informací tak daleko, jak jen to jde.
Dana Kalčíková
Vážená paní Kalčíková. Píšete, že bydlíte v lokalitě Voříšková, a že krom běhání zde nemůžete sportovat, protože fotbal a tenis neprovozujete (protože Vás zřejmě nebaví) a zřejmě ani Vaše blízké.
Já bydlím také na ulici Voříškova a věc vidím trochu jinak. Tenisové kurty využívá přes 90 Kohoutovičáků a jejich blízkých, stovky dětí pak fotbalové hřiště. Osobně se navíc účastním nohejbalových klání v areálu tenisových kurtů, kde se dá hrát také nohejbal, případně trénovat zcela zdarma o zeď tenis.
Na sídlišti chodím s dětmi několikrát týdně nejméně na čtyři sídlištní hřiště v pěším dosahu. Hrajeme zde celé léto fotbal, hokejbal, florbal, bruslíme na kolečkových bruslích, děti jezdí na kole, hrají ping-pong. Celé léto chodíme na krásný rychrobruslařský ovál in-line, kde bruslíme celá rodina a sjíždíme se s přáteli z celých Kohoutovic. Pěšky jsme tam za 10 minut. Uprostřed je nádherné přístupné, věčně volné hřiště na házenou, dětský fotbal, či basket. V areálu se synem trénujeme atletickou abecedu, v místě je sprinterská dráha a doskočiště pro skok daleký…
Lesní cesty přímo od nás z Voříškové využívám k úžasným projížďkám na horském kole od nás až na brněnskou přehradu. Celou zimu chodím do Aquaparku plavat na krásný plavečák, v létě na prigl.
Pokud bych našel partičku na volejbal, mohli bychom si zahrát v areálu ZŠ Chalabalova, kde je možnost zahrát si pod domluvě a objednání i basketbal na dvou hřištích…
Asi chápu, že pro někoho může být 500m vzdušnou čarou z Voříškové daleko, zejména pro některé dnešní zlenivělce…
Lokalita Voříškova je tedy sportu zaslíbená a nám sportovcům ji může závidět celé Brno. Bohužel fotbalové hřiště je pro velký počet fotbalistů – sportovců (dětí) nedostatečné – zájem o fotbal v Kohoutovicích je totiž na jedno hřiště příliš velký…to je jisté.
Myslím si, že o sportu jen hovoříte a duší sportovkyní určitě nejste, nevím jaké další sporty (sportoviště), které konkrétně Vy provozujete, a které Vám pod balkónem chybí, máte na mysli… Pochybuji, že jste někdy sportovala, když nemůžete pochopit, že na fotbalové hřiště se při zápase vejde 22 hráčů a při tréninku, že je 100 dětí/hřiště příliš… To, že ze hřiště slyšíte pouze píšťalky, vypovídá spíše o tom, že příliš často asi nechodíte ven mezi lidi… Na Tatranu se totiž mimo sportu schází stovky dalších lidí – neregistrovaných v oddílu během tréninků i zápasů…
Neplavete (Aquapark za rohem), nejezdíte na in-line bruslích (úžasná jedinečná dráha za rohem), nejezdíte na kole (úžasné asfaltové stezky za rohem), nehrajete Vy ani nikdo blízký fotbal, tenis, hokej, hokejbal, basket, florbal, ping-pong (vše za rohem)… Proč si myslíte, že víte, co je pro kohoutovcké sportovce nejlepší?
Dobrý den,
po mnoha peripetiích se mi podařilo získat potřebné podklady a dávám k dispozici základní data o členské základně fotbalového oddílu Tatran Kohoutovice. Data jsou uváděna ve formátu ročník narození: počet chlapců/počet dívek – jen s trvalým bydlištěm v Kohoutovicích: 2000: 3/0, 2001: 4/0, 2002: 6/0, 2003: 5/0, 2004: 7/0, 2005: 6/1, 2006: 7/1, 2007: 16/0, 2008: 9/2, 2009: 10/3, 2010: 7/0, 2011: 1/0. Celkem 88 členů, z toho 81 chlapců (92%) a 7 dívek (8%). Data pro dospělé členy nemám k dispozici, možná si to pan Kreidl časem rozmyslí a tento údaj zpřístupní.
Pro další diskuzi bych uvítala, kdyby bylo upuštěno od osobních útoků směrovaných na moji osobu. Nedomnívám se, že by napadání mojí osoby posouvalo diskuzi správným směrem a na tyto útoky nebudu reagovat.
Vycházím z toho, že sportovat je dobré pro každého člověka bez rozdílu pohlaví a věku. Jakému sportu a v jakém rozsahu se bude kdo věnovat je velmi individuální. Úkolem města by mělo být odstraňovat bariéry, které obyvatelé vnímají v této oblasti, a aktivně působit směrem k podpoře obyvatel ke sportu. Zároveň by město mělo budovat sportoviště tak, aby každý bez rozdílu věku či pohlaví měl v dosahu bydliště co nejvíce vhodných příležitostí sportovat. Toto je moje obecné východisko. Shodneme se na něm, nebo si myslíte, že by úlohou města mělo být něco jiného?
A nyní k novému hřišti. Má být na městském pozemku. Jedná se o jeden z posledních volných pozemků v Kohoutovicích. Prozatím je veřejně přístupný. Nové hřiště bude z 92% využito muži, z 8% ženami. Možná tento nepoměr bude ještě vyšší, pokud je mi známo, tak v předchozích letech byl z Tatranu vyloučen ženský fotbalový tým, takže mezi dospělými členy zůstali nejspíše jen muži. Buduji (nebo je již vybudováno) poblíž nějaké srovnatelné sportoviště, které tuto disproporci mezi pohlavími srovná? V populaci je poměr zastoupení mužů a žen přibližně 50/50, nikoli 92/8. Nejsou v okolí (především z míst, odkud dojíždějí další členové) nevyužité potřebné kapacity fotbalového hřiště? Opravdu potřebují fotbalisté nové hřiště plné velikosti, nestačí jim menší plocha? Není možné vybudovat něco, co bude veřejnosti přístupné a fotbalisté to budou moci ke svému tréninku také využívat (např. posilovací stroje). Má město vybudováno dostatek veřejně přístupných sportovišť pro všechny věkové kategorie? Např. počet seniorů v Kohoutovicích roste, věnujeme jim dostatek pozornosti (a příležitostí pro sport a rekreaci)? Tito lidé v Kohoutovicích tráví většinu dne. Viděl jste někdy někoho nad 65 let využívat stávající sportoviště v Kohoutovicích? Asi předloni jsem se ptala na zastupitelstvu, proč stále budujeme hřiště „vzor Stamicova“. Bylo mi odpovězeno, že proto, že je vypracován projekt, který se vždy upraví pro novou lokalitu a město tak ušetří za projekční práce. Následně byla odhlasována rekonstrukce hřiště na Chalabalově. Je toto opravdu správný postup, kterým zajistíme budování vhodných sportovišť pro všechny? A jak si stojí plochy pro rekreaci? Sídliště je obklopeno lesy, kam je možné mířit za procházkami. Je to dostatečné? Máme vůbec někde mimo les místo, kde můžeme trávit volný čas jen tak, odpočívat, scházet se s ostatními? Nebo stále fungujeme jako noclehárna – nic tu není a jezdíme se sem jen vyspat? Závěrem motivační video z jednoho hřiště ve Španělsku https://www.youtube.com/watch?v=4tziIhuTB1M . Myslím, že by mělo město více reagovat na fakt, že v něm přibývá seniorů, kteří se dožívají vyššího věku než kdy dříve a nejspíše více než kdy dříve se potýkají se sociální izolací. Dále by mělo aktivně zjišťovat, jaká vhodná sportoviště pro různé skupiny obyvatel lze budovat a které aktivity by tu obyvatelé rádi provozovali (i když to bude složitější než vybudovat patnácté hřiště “vzor Stamicova”).
Když toto všechno zvážíte, jste stále pevně přesvědčeni, že na jednu z posledních volných ploch v sídlišti bychom měli umístit třetí fotbalové hřiště pro 81 místních chlapců, 7 dívek a prozatím neznámý počet dospělých?
Dobrý den p. Kalčíková,nebude lepší,když se sama půjdete podívat na Tatran(přejdete přes bránu) a sama se přesvědčíte,kolik děti a rodičů má zájem o sport? Osobě se nabízím jako průvodce. Řešit to přes stůl umí každý ale realita je vždy jiná.
Paní Kalčíková, Vám se nelíbí, že nové hřiště by bylo využito z 92 % muži, z 8% ženami.
Ale netrápí Vás genderově nevyvážený poměr v místním oddílu moderní gymnastiky?
A jaký sport byste tedy v dané lokalitě navrhla?
Děkuji, Tichý
Zcela souhlasím s paní Kalčíkvou. Fotbal je dnes napůl sport, napůl byznys, dlouhodobě prolezlý korupcí – není náhoda, že v Kohoutovicích je fotbal pevně spojen s ODS. Byl bych ale pro, aby tam bylo stále přístupné jedno víceúčelové hřiště pro malý fotbal, basket, florbal. Dále inovativní lezecká stěna, posilovací stroje a zastřešený veřejný gril. Rozhodně ne další výběh pro psy.
Pane Franci, hřiště, o kterém píšete, je v areálu za ZŠ Pavlovská, okolo je in-line dráha, hřiště je celé léto prázdné, zkuste se tam někdy přijít podívat. Inovativní horolezecká stěna musí být provozována osobou k tomu proškolenou a musí být tedy komerčně provozovaná, tyto stěny jsou po Brně. Posilovací stroje jsou v Brně v různých lokalitách, věčně prázdné – k ničemu… Gril si můžete postavit v areálu Tatranu, je zde i ohniště využívané veřejností…Můžete zde kdykoliv posedět s přáteli, nikdo Vás nevyhodí, je tam i zastřešené posezení, i o občerstvení se Vám tam obětavá paní správcová postará, pokud se domluvíte…
Nevím o jakém byznyse hovoříte, patrně máte na mysli profesionální fotbal – ten ovšem s Tatranem Kohoutovice nemá nic společného. Všichni trenéři a funkcionáři v oddílu dělají svou činnost zdarma, krom dvou mančaftů jde o práci s dětmi a s mládeží… Ve svém volném čase dělají něco hmatatelného pro druhé… Spojení s ODS máte asi na mysli pana Zorníka, který je dlouholetým předsedou oddílu. Téměř každý člověk má politický světonázor, někteří z nás se pak snaží věci veřejné ovlivnit skrze politické strany. Pan Zorník usiluje o druhé hřiště 15 let a vidíte, že vlaječka ODS mu k ničemu dobrá nebyla.
Daleko více se dnes nosí zelené křiklounství, destrukce a škodičství za každou cenu… Hlavně, aby druhý náhodou neměl radost…My Vám dáme hřiště fotbalisti!!! Posezení, gril a posilovací stroje!!! Asi tak nějak…
Pane Borku: Hřištěm na Pavlovské jsem nadšen – chodím tam jezdit na inlajnech a vždycky tam někdo je.Má jednu nevýhodu, stejně jako inlajn dráha na Riviéře – přes zimu je zavřené.Já bych rád, aby to rekreační sporoviště bylo otevřené pořád. Inovativní lezecká stěna nemusí být někým provozována – viz umělý balvan vedle v Novém Lískovci. Tam jsou v mnohém dál než v Kohoutovicích, protože tam mají řadu let “zelenou” starostku Janu Drápalovou. Že jsou posilovací stroje k ničemu, je jen vaše destruktivní přesvědčení – několikrát jsem šel okolo hřiště vašeho oddílu a bylo prázdné…
Nepochybuji o tom, že váš fotbalový oddíl je nejvíce dotovaným oddílemv Kohoutovicích. a ještě za minulého režimu, když jsem se účastnil výstavby tenisového areálu v Kohoutovicíh (odpracoval jsem tam stovky hodin), vím, že nám to povolili s tím, že tenis bude dotovat fotbal ! ! ! Prosím nesud´te lidi podle sebe !
Vážená paní Kalčíková.
Překvapuje mne jakým způsobem jste se rozškatulkovala děti – na kohoutovické prvořadé a ty ostatní patrně jako druhořadé jste pominula zcela, jakoby ani neexistovali. Máte patrně ráda lustrování, tak jste roškatulkovala jedince i na chlapce a dívky…
Pro Vaši informaci a lepší představu: Sám mám v oddíle syna, v naší věkové kategorii máme mimo jiné děti z rozvedených rodin. Možná 8 kluků. Jeden rodič bydlí v Kohoutovicích a druhý s jinou rodinou jinde. Protože tatínek je z Kohoutovic, dal syna k nám, byť trvale syn bydlí s maminkou nyní v Bystrci. Další chlapec má v Kohoutovicích prarodiče, kteří jej vozí na tréninky. Jiný hoch chodí na Tatran, protože zde chodil jeho starší bratr, i když nyní jíž bydlí jinde. Další hoch zde má bratrance. Jinému se líbí krásné prostředí v Kohoutovicích. Někteří tvrdí, že v Kohoutovicích pracují dobře s dětmi a proto k nám přihlásili dítě z Úvozu. Vůbec děti ze středu města to mají těžké se sportem a přírodou, možná právě proto nacházejí zázemí u nás.
To co tady předvádíte a jak otevřeně propagujete diskriminační principy jako politik a veřejně činná osoba je na zamyšlenou a smutné…
Děti jsou děti, nezáleží přece jestli jde o hochy nebo dívky, natož kde bydlí…Neexistují druhořadé děti, prosím přemýšlejte i o jiných dětech, které se chtějí realizovat, než jen o těch kohoutovických…
To je jakoby Vás na brněnské přehradě vyháněli z hřiště na plážový volejbal, protože nejste z Bystrce.
Fotbalový oddíl Tatran Kohoutovice je a zůstane otevřený pro všechny, nejen pro děti s trvalým bydlištěm v Kohoutovicích. Pro místní je výhodou samozřejmě výborná dostupnost a snazší logistika pro dopravu na tréninky.
Tipnul bych si navíc, že 100% dětí vč. těch, které jste vyřadila (dle Vaší lustrace) bydlí ve městě Brně a pozemky patří stejně Magistrátu města Brna…
Vaše myšlenky a způsob uvažovámí mne děsí a připomíná mi nechvalně známé praktiky z (ne)dávné minulosti…
Pane Franci nikoho nesoudím. Pouze jsem reagoval na Vaše silná slova o byznysu, ODS atd.
Rád se s Vámi potkám na in-line dráze, kam chodíme s rodinou 2x týdně a o víkendech. Marně se synem vždy vyhlížíme někoho, kdo by si s námi zakopal na prázdném krásném veřejném hřišti, po kterém jste ve Vašem příspěvku volal, třeba si společně zakopeme alespoň na branku.
Nepředpokládám, že Vaše vysněné univerzální hřiště na Tatranu, o kterém jste se zmínil, by bylo v zimě v provozu (po čemž voláte), neumím si to dost dobře představit – ani univerzální hřiště na zimu, ani horolezeckou stěnu do zimy, ani posilovací stroje k využití za mrazu. Sám vidíte, že Vaše představy jsou hodně nekonkrétní a spíše jste se asi snažil najít aktivity, které by mohly zabránit nápadu postavit druhé fotbalové hřiště v místě, které se k tomuto přímo vybízí.
Posilovací stroje i stěnu půjde postavit určitě i vedle hřiště. Myslím si ale, že ideální lokalita k tomuto je právě za ZŠ Pavlovská, kde jsou ještě velké nevyužité prostory okolo školy… Byla by škoda zastavět těmito drobnostmi jedinou souvislou rovinnou prostornou plochu pro fotbalové hřiště. A i se dobře nabaštit z grilu / po čemž asi toužíme všichni, nejen Vy (: / půjde zajistit dobře přímo v areálu Tatranu (:.
Nic osobního vůči Vám a pokud výstavbu hřiště podpoříte, uděláte radost spoustě dětí…
Paní Konečná, paní Kalčíková,
nejprve předesílám, že nejsem a nikdy jsem nebyl člen ani funkcionář Tatranu ani ODs ani ČSSD. A teď k věci: jestli chcete být opravdu objektivní, přijďte se občas na hřiště podívat ve všední den odpoledne v době tréninků a o víkendu na zápasy. Ptejte se těch desítek rodičů, co by s tou plochou mělo být. Tatran Kohoutovice rozhodně není spolek přátel ODS jak se tu prezentuje, ale možnost realizace za ty roky už tisíců dětí v nejpopulárnějším sportu planety. A přesto, že mám k některým věcem ve fungování klubu výhrady (syn zde hraje od mladší přípravky již víc než 10 let), “gró” fungování je založené na desítkách hodin dobrovolné práce trenérů, rodičů a vedení klubu, členských příspěvcích atd. To, že je hřiště přetížené, se můžete přijít přesvědčit v době tréninků přípravek sama. Plocha přilehlá k areálu Tatranu je k vybudování druhého hřiště jediná vhodná. Zkuste se nad tím zamyslet, proč a proti komu v tomto případě bojujete. V tomto případě to není proti establishmentu, ale proti ne malé části Vašich spoluobčanů. Zkuste zvážit, že to, jak areál Tatranu vypadá, není hlavní zásluha dotací z veřejných peněz, ale příspěvků a práce jeho členů. Zkuste zvážit, zda by se na protinávrhy typu veřejně přístupná zařízení typu posilovací stroje, piknikovací/grilovací místo, jezírko, lanové centrum atd. utratilo méně veřejných peněz, zda by měly obdobné využití a kdo a za jakých finančních nákladů by se o tato veřejně přístupná místa staral. A zkuste to bez studií po kterých voláte, myslím, že v tomto případě je ta matematika jasná a právě ta studie by byla plýtváním veřejnými prostředky. Zkuste přiznat, že v tomto případě jste přestřelila. Doposud jsem Vám ve Vašem tažení proti zaběhlému establishmentu a klientelismu docela fandil, ale z té Vaší zarputilosti vůči nesouhlasným diskutujícím, vytahováním genderových absurdit (příjďte se podívat na spokojené maminky na tribuně v době tréninků), neochotě přijmout názor jiných a aktivismu za každou cenu mě běhá mráz po zádech. Paní Dasa, pánové Mládek, Borek, Majerník a další věcně argumentují, proč hřiště ano. Anketa je jednoznačně pro hřiště. Za co a proti komu tedy bojujete? Všem navzdory za svoji “pravdu”?
Pánové měli byste pochopit že paní Kalčíková je “profesionální aktivistka” která je proti všemu.Samozřejmě že nemá čas si zajít na hřiště Tatranu které má pod okny.To by ji asi nezbyl čas na další napadání ostatních projektů.Víte někdo o něčem co vzniklo s jejím přispěním?Já vím pouze že kdeco překazila.
Milý pane Romane, byl byste tak laskavý a napsal nám, co vzniklo v Kohoutovicích s Vaším přispěním? Přijďte někdy osobně na jednání zastupitelstva a postavte se p. Kalčíkové osobně, položte na stůl argumenty a obhajte je před ní. To by bylo čestné.
Myslím by stačilo, kdyby se roman neschovával za přezdívku
Dobrý den,
rád poskytnu veškeré statistiky počtu hráčů do 15let/18 let, starší 18 let bydlících jak v Kohoutovicích tak mimo Kohoutovice, včetně počtu lidí, kteří zajišťují chod mládežnických mužstev a fotbalového oddílu. Jsem ochoten vše zveřejnit na našich webových stránkách Tatranu Kohoutovice a udržovat data plně aktuální. Řekněme do konce měsíce dubna. V případě, že by to nestačilo tak jsme ochoten zaslat Excel s daty věk/pohlaví/PSČ a dotyčný si může statistiku udělat sám. Tím bych poznámku o tom, že si p. Kreidl časem rozmyslí zpřístupnění dat považoval za vyřešenou.
Co se dalšího sportoviště týče, tak já bych navrhoval udělat workoutové hřiště, a to i klidně v areálu Tatranu, pravda podléhalo by podmínkám jako areálu takového, ale bylo by po kontrolou. Teď už jen najít dobrovolníka, s kterým se sejdeme, probereme to sním a dáme mu plnou podporu a důvěru, že vše zrealizuje a dotáhne do úspěšného konce. Navíc by měl tu možnost se o údržbu hřiště starat i do budoucna. O odměnu nemusí mít strach, protože jak říkám našim trenérů a vedoucím, funkce je dobrovolná a tudíž neplacená.
S pozdravem Petr Foltyn člen v.v. FO Tatranu Kohoutovice, bydlící v Bystrci.