Kohoutovice.org
rozcestník pro Kohoutovice

Byť jsem plavec mizerný, plavat chodím jinam

MiksRozhovor s bývalým zastupitelem a radním Martinem Mikšem.
Na schůzku přišel s houslemi. Štíhlý, usměvavý a skvěle naladěný. Doposud jsem ho znala jinak. Zdál se mi přísný, když jsem ho pozorovala z lavice diváka-občana, který se přišel podívat na zastupitelstvo. V červnu letošního roku rezignoval na všechny funkce a z kohoutovické politiky odešel. Dnes už bývalý zastupitel a radní Mgr. Martin Mikš se odstěhoval z Kohoutovic na vesnici. Má více volna, začal běhat a znovu po letech propadl kouzlu houslového smyčce.

Jakou skladbu byste zahrál kohoutovickým politikům na rozloučenou a proč právě tu?

Asi to nebude odpověď, jakou byste čekala, ale žádnou. Než se nějakou znovu naučím, to bude ještě trvat. A na rozloučenou? Proč? To, že jsem skončil s prací v samosprávě, neznamená, že bych se s bývalými kolegy a kolegyněmi, kteří jsou v prvé řadě také občané Kohoutovic, dál nepotkával nebo alespoň nepozdravil. Není důvod se okázale loučit.

Od Vaší rezignace uplynulo již pár měsíců. Získal jste již určitý nadhled a můžete věci hodnotit nezaujatě.  Za co byste své bývalé kolegy pochválil a co byste jim doporučil dělat jinak?

Snažil jsem, i po dobu mé práce na radnici, si zachovávat určitý odstup, resp. neztratit na věci pohled občana, případně právníka a manažera, kterými profesně jsem. Tehdy i teď se dívám na události pokud možno objektivně, odborně a ne populisticky nebo přísně „stranicky“.

Nebudu chválit nebo mentorovat, co má kdo dělat jinak. Žádná práce, když se dělá pořádně, ani výkon samosprávy, není jednoduchá. Navíc každý děláme chyby a až čas vždycky ukáže, která rozhodnutí byla správná a která ne. Jejich práci zhodnotí občané v příštích volbách.

Co myslíte, může v politice existovat přátelství? Slučuje se to s politikou? Zůstal někdo, koho můžete označit jako svého kamaráda, se kterým si rád zajdete třeba na pivo?

Jistě, i v politice může existovat přátelství. Ale jen mezi lidmi, kteří neberou politiku jako boj o moc mezi sebou, ale v prvé řadě jako každou jinou odpovědnou a poctivou práci. A současně lidmi, kteří dovedou oddělit profesní střety a třeba i spory od vztahů osobních. Takových lidí je však v politice poskrovnu.

Z členů samosprávy, se kterými jsem spolupracoval dlouhou dobu, si jako kamaráda a velmi fundovaného odborníka vážím doktora Petra Hrušky. Udělal a jistě ještě udělá
pro Kohoutovice kus dobré práce.

A za blízkého kamaráda bych označil, dnes už také bývalého politika, Ladislava Macka. Jistě, mediálně dostal nálepku „persona non grata“, ale kolik lidí z těch, co této nálepce přizvukují, ho vůbec zná nebo s ním kdy spolupracovalo. Zcela jistě má své chyby, jako každý z nás, ale já ho poznal jako člověka velmi pracovitého, odborně zdatného a poctivého ve svých postojích a názorech. A máme-li hodnotit lidi ne podle slov nebo článků v novinách, ale podle skutků, pak toho pro Kohoutovice a jejich občany udělal opravdu mnoho.

Kdy jste si byl naposledy zaplavat v kohoutovickém aquaparku?

Teď jste mě rozesmála. Jako zaměstnanec společnosti STAREZ – SPORT, a.s., bych měl asi napsat, že chodím pravidelně každý týden a že není lepší pokoupání než v aquaparku. To druhé, alespoň podle neustále rostoucí návštěvnosti pravda snad bude, ale to první ne. Občas tam zajdu jako každý jiný návštěvník, ale nějak se neumím oprostit od toho dívat se, zda je všude čisto, zda kolegové a kolegyně dělají svou práci, jak mají, apod. :-) Takže, abych si opravdu užil plavání, byť jsem plavec mizerný, jezdím raději jinam.

Jste ředitelem společnosti Starez-Sport, která má ve správě kohoutovický bazén, a proto se hodí nakonec zeptat:  Chystáte tam pro nás nějaké novinky?

Největší výtky k aquaparku v Kohoutovicích se týkaly louží vody, které stály na podlaze a kluzké dlažby. Obě tyto závady odstranila velká a kompletní rekonstrukce podlah bazénové haly. To je myslím jedna z nejaktuálnějších novinek a zákazníci si ji mohou už nyní vyzkoušet „na vlastní kůži“.

V dlouhodobějším horizontu bychom rádi realizovali zásadní rekonstrukci letního koupaliště na Riviéře, kde by v ideálním případě měla být stávající zchátralá betonová koryta bazénů nahrazena moderními nerezovými. Jednáme o této věci s městem Brnem a věřím, že se tato velká rekonstrukce v nedaleké době podaří.

Děkuji za rozhovor.

dne 6.11.2015, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Rozhovory

Translate »