Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Zbyněk Svoboda: Hájíme oázu mezi rozpáleným betonem

V Brně-Kohoutovicích u Stamicovy ulice zamýšlí soukromá společnost V-Honey vystavět nákladem 100 milionů korun hotel se sportovišti. Budova má vzniknout na pozemcích dosud vlastněných městem, a tak je pro realizaci zásadní, zda se je politici rozhodnou investorovi prodat. Podstatné části místních lidí se záměr pranic nezamlouvá, stavbu si zde nepřejí. To dali najevo jak na veřejném projednání se zástupci radnice a investora, tak i v anketě, kterou kohoutovická radnice následně uspořádala. Nyní proti stavbě vzniká i petice. Zeptal jsem se jejího autora Zbyňka Svobody na jeho názor na plánovanou stavbu, na zisky a ztráty, které místním lidem přinese.

Viktor Lošťák: Dobrý den, pane Svobodo. Předpokládám, že když vás stavba sportovního centra přiměla k petiční akci, musí se vás bezprostředně osobně dotýkat. Bydlíte zřejmě někde poblíž plánované výstavby, je to tak? Můžete to alespoň rámcově upřesnit?

Zbyněk Svoboda: Bydlím v panelovém domě nad poštou Stamicova 14, 16, 18. Jedná se o dům, který sousedí šikmo přes silnici s pozemkem, kde se má stavět.

Dnes je na místě plánované stavby jen tráva. Vy sám nebo vaše rodina tu plochu nějak využíváte? K jakým účelům?

Ano, aktuálně v zimním období ji využíváme k sáňkování a k zimní zábavě. Na podzim zde rodiče pouští draky, naše děti jsou na to zatím malé.

To je podzim a zima. Po zbytek roku je lokalita nevyužívaná nebo slouží ještě i k jiným účelům?

Celoročně ji využívají pejskaři jako přirozený výběh pro jejich miláčky, hlavně však slouží jako důležitý krajinný prvek pro obyvatele. Na jaře zde kvetou stromy a louka, v létě je zase oázou mezi rozpáleným betonem.

V textu petice píšete, že ložnice a dětské pokoje by byly otočeny směrem k objektu. Dívám se ale na plánek a zdá se mi, že vzdálenost oken obytných domů od objektu by byla přinejmenším dvacet metrů, je to tak? V čem pak spatřujete problém?

Ano, vzdálenost by byla přibližně 40 metrů. Problémů je několik a existují již nyní. Tímto by se ještě zhoršily a přibyly další. Konkrétně náš dům (39 domácností) má všechny ložnice a dětské pokoje směrem k poště a nákupnímu centru Lipsko. Podotýkám, že zejména v letních měsících je nezbytností mít v panelových domech otevřena okna i v noci. Lidé již nyní trpí nočním provozem pošty (vykládáním a nakládáním balíků v době nočního klidu), celodenním provozem vzduchotechniky umístěné na této budově, ale zejména nočním hlukem z restaurací a heren. Ty jsou umístěny ve větší vzdálenosti než je plánovaný hotel a přesto je zatížení hlukem enormní. Nyní zde má vzniknout restaurace s terasou lidem prakticky pod jejich ložnicemi. O vzduchotechnice pro sedmipodlažní dům ani nemluvím.

Těžko se to vysvětluje někomu, kdo toto nezažije. Vykřikování návštěvníků heren, rozbíjení zastávek a hlasitá produkce hudby v nočních hodinách je zde na denním pořádku. Pokud někdo namítne něco o nočním klidu, tak vězte, že i opakované volání na městskou policii kvůli jeho rušení nepřináší řešení. Stejně tak stížnosti na radnici.

Chápu. Rušení nočního klidu vyvolává konflikty na mnoha místech, stejné potíže známe i u nás v Bystrci.

Kohoutovičtí radní mají nyní problém, že neví, kde postavit novou radnici. Dlouhodobé plány na její stavbu u zdravotního střediska na Voříškově skončily neúspěšně po jednání s majitelem zdejšího objektu. Říkají, že jejich předchůdci udělali chybu, když prodali obě nákupní centra soukromníkům. Tady chtějí ti stejní radní na podobně strategickém místě umožnit to samé. Potom i zde radnice ztratí kontrolu nad tím, co zde bude a zadělává si na budoucí problémy.

Přijde mi, že naše radnice nemá žádnou vizi rozvoje. Někdo přijde s nápadem, že se tady něco postaví a neřeší, jestli to bude někomu vadit, jaký vliv to bude mít na okolí, jestli se to sem hodí, natož jestli to vůbec místním něco přinese. Až dodatečně vymýšlejí argumenty pro.

Polyfunkční budova má vzniknout v Brně-Kohoutovicích na nynější louce. Zdroj: Petice proti stavbě, Zbyněk Svoboda

Dosud jsme se zabývali jen nevýhodami, které by podle vás stavba sportovního centra s hotelem přinesla. Vidíte pro sebe a pro vaši rodinu nějaký užitek z plánované stavby hotelu?

V současné podobě bohužel nevidím. Podle plánů se totiž jedná více o garážový dům a hotel s restaurací než o sportovní centrum. Ze sportovních možností, které v Kohoutovicích nejsou, by byly přínosem pouze badmintonové kurty. Navíc tyto jsou nově na Kamenném vrchu 10 minut jízdy MHD a druhé na Veslařské ulici.

Jaké je podle vás převažující mínění vašich sousedů a lidí, kterých se stavba dotkne? Jaké části asi tak vadí?

V okolních domech plánované stavby na ulici Stamicova a Richtrova je odpor přirozeně velký a slábne logicky se vzdáleností od tohoto místa. K mému překvapení, ale velice vadí i spoustě lidí ze vzdálenějších míst Kohoutovic. Jaké části lidí vadí by měla ukázat právě petice, ke které nás donutila radnice svým jednáním. Starosta již dvakrát zjišťoval názor lidí na stavbu. Ti ji vždy jednoznačně odmítli. Přesto se tím radní odmítají řídit.

Chcete, aby se městská část zasadila o změnu územního plán na dotčené ploše na zeleň. Co by se podle vás mělo dít s lokalitou pak? Ponechat jak je, zalesnit…?

Území může zůstat buď beze změny, protože i tak výborně slouží obyvatelům Kohoutovic anebo se může zkrášlit, ale ne zastavět. Spousta lidí by si zde přála odpočinkovou zónu nebo park, zkrátka místo, kde by se mohli lidé potkávat a společně trávit volný čas, posedět v přírodě na lavičce, povykládat si. Takové místo v centru Kohoutovic chybí.

Jak dlouho plánujete podpisy pod petici sbírat a kdy ji asi tak zastupitelstvům odevzdáte?

Myslím, že by se tomu měl dát alespoň jeden měsíc, tedy přibližně do konce března. Termín upřesníme při jejím spuštění. Zastupitelům ji odevzdáme ihned poté.

Děkuji za odpovědi.

Autor: Viktor Lošťák, Bystrčník

dne 22.2.2013, www.bystrcnik.cz

Další články v rubrice Hotel a garáže na louce

Napsat komentář