Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Zastupitel Petr Ledvina chce lidštější sídliště

Petr LedvinaZelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice, jsou druhým nejsilnějším politickým subjektem, toho času v opozici. Díky kvalitní a vytrvalé opoziční práci Zelení a nezávislí přiměli radnici například zveřejňovat videopřenosy ze zasedání zastupitelstva, materiály z jednání rady, některé kritické články, a nedávno i výzvy o některých uvolněných bytech. Petr Ledvina, jeden ze tří jejich zastupitelů, však vidí stále mnoho věcí k nápravě. Například by chtěl lepší veřejná prostranství a cesty pro pěší. Také by chtěl prostory pro firmy, které poskytnou práci lidem a peníze do rozpočtu.

Jsi druhým rokem kohoutovickým zastupitelem, a to v řadách opozice. Co ti vadí na fungování Kohoutovic?

Nejhorší je uzavřenost radnice. Místo toho, aby politici projednávali projekty předem se všemi složkami občanů, tak se s námi baví až v průběhu realizace. A nejde jen o investice, ale třeba i provozní nebo koncepční věci, třeba to rezidenční parkování. Příkladem netransparentnosti je i Kohoutovický kurýr, který je jen hlásnou troubou vedení, hlas z druhé strany nechce slyšet, opakovaně nezveřejňuje příspěvky, které se týkají Kohoutoviic a místo toho uveřejní třeba pozvánku na kulturní akci na druhém konci Brna a pak to zdůvodní, že nebylo místo. Šéfredaktorka kurýra nedělá vůbec reportérskou práci, nechodí mezi lidi, neinformuje o dění v Kohoutovicích. Příkladem je rubrika „Zápisy z rady a zastupitelstva“, ve které někdy není žádná informace, a věty typu „Zastupitelstvo vzalo na vědomí materiál Z175 Kontrola úkolů“ nemají žádný význam.

Jsi duší i pracovně ekolog, v Kohoutovicích vedete komisi životního prostředí. Co se ti líbí a co nelíbí na životním prostředí Kohoutovic?

Špatně se tady nakládá s veřejnou zelení a špatně se staráme o dopravu. O zeleň se stará městská firma MOP a nedělá to zcela dobře, například prý vůbec nemá odborného kompetentního zahradníka. Nerozumí tak údržbě stromů a keřů, neví, co se řeže v zimě a na jaře a co v létě, a co se má řezat hodně a co jen trochu. V rámci úspory řežou keře až u země, jako třeba před naším domem.

A ta doprava?

Je potřeba snížit počet používaných aut, protože emise z aut jsou už problémem nejen centra Brna, ale i Kohoutovic. Proto je třeba zatraktivnit hromadnou dopravu a pěší a cyklodopravu. Hromadná doprava už se zlepšuje, jezdí třeba kloubové trolejbusy a je lepší nástup na konečné Jírovcova. Ale pro pěší a cyklisty se nic nezlepšilo. Opravují se chodníky, které to nepotřebují nejvíce, nehledají se nové cesty pro pěší, a za poslední roky se u nás nezprovoznil ani metr nových cyklostezek. Přestože existuje generel cyklodopravy pro Brno, u nás se k němu nepřihlíží. Příkladem je rekonstrukce křižovatky OKO, kde se nepočítá s novou cyklostezkou a na jedné straně bohužel ani s chodníkem. Protože, jak zaznělo na zastupitelstvu: „Chodník vedle silnice je nebezpečný“. Tím se lidé odrazují od pěší chůze a ježdění na kole.

Kdybys ty byl ve vedení kohoutovické radnice, co bys zlepšil?

Určitě bych se snažil zlidštit to naše sídliště, s tím souvisí zlepšení pěší dopravy a veřejných prostranství, aby lákaly k zastavení, procházkám a pobývání, a místo obchodních center či rezidenčních domů bych přemýšlel, jak tam zapojit i prostory pro podnikání a lehký průmysl, aby tady víc lidí nejen bydlelo, ale i pracovalo. Dobrým příkladem je místní firma Tescan, ale dalo by se najít více míst, kde by mohly být i firmy. Firmy přináší peníze, mohou sponzorovat spolkovou činnost, což přináší společenské oživení.

Prozraď nám ještě něco o sobě.

Jsem studovaný matematik a humanitní enviromentalista a pracuji jako ekologický poradce v neziskové organizaci Ekologický institut Veronica. Jsem původem z Pardubic, ale studoval jsem a pracoval v Praze. V Brně jsem už 15 let, před deseti lety jsem se přistěhoval do Kohoutovic. V Brně je oproti Praze lépe a Kohoutovice jsou pěkné místo na bydlení.

Děkujeme za rozhovor.

Autor fota: Jan Symon (foto oříznuto)

dne 22.11.2016, Jana Konečná

Další články v rubrice Kohoutovický kurýr - stále cenzura

Další články v rubrice MOP - správce obecních bytů v Kohoutovicích

Další články v rubrice Otevřenost radnice

Další články v rubrice Rozhovory, osobnosti

Napsat komentář