Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Z realizace Dáme na Vás: Rozhledna Holedná

Díky dobrému výsledku v brněnském projektu Dáme na vás v roce 2017 by měla vyrůst v oboře Holedná rozhledna. Byly však zjištěny nové skutečnosti a rozhledna bude vypadat jinak a bude umístěna jinde než bylo v původním návrhu.

Rozhledna, která by měla vyrůst v oboře Holedná, se bude lišit od původního návrhu, a to z důvodu nových skutečností zjištěných při průzkumu lokality pomocí dronu. Realizátor projektu – Lesy města Brna, a.s. – došel k názoru, že z původně zamýšlené rozhledny by nebyl vzhledem k výšce vzrůstu okolní vegetace ideální výhled, tudíž byly prozkoumány další tři vhodné lokality jejího umístění, a to varianty B, C a D. Po přezkoumání lokalit bylo rovněž zjištěno, že pro ideální výhled by musela být stavba mnohem vyšší – alespoň 30 metrů oproti zamýšleným 20 metrům a jako ideální umístění rozhledny se ukázala být varianta C. Zároveň pro konstrukci takovéto rozhledny  je vhodnější využít kovový skelet kombinovaný se dřevem namísto celodřevěné konstrukce. Z těchto důvodů by náklady přesáhly limit 2 miliony Kč.

Jelikož se jednalo o projekt velmi oblíbený veřejností (ve finálovém hlasování se umístil na 3. místě), rozhodlo se vedení města zrealizovat jako samostatnou investiční akci nad rámec participativního rozpočtu. Z finančních prostředků participativního rozpočtu Dáme na vás tak budou hrazeny pouze náklady na projektovou dokumentaci, samotná realizace pak bude financována z jiné kapitoly rozpočtu města. I přes prvotní komplikace se tedy podaří projekt realizovat.

Zdroj: https://damenavas.brno.cz/category/aktuality/

dne 16.6.2018, Brno, projekt Dáme na vás

Další články v rubrice Co se staví, stavělo, má stavět a mělo stavět

Další články v rubrice Dáme na vás

 1. Marie Sotolářová napsal:

  Tak. A majitelé pozemku e l e g a n t n ě  dosáhli svého původního záměru. Proti kterému občané Kohoutovic protestovali. Vyšší kovový nosič totiž unese mnohem více radiozařízení. A navíc bude akci spoluinvestovat město prostředky z daní. Co si přát více:-)! Kohoutovičtí obyvatelé mají zřejmě ještě málo eklektrosmogu. Viz střechy většiny obytných domů. Když jsem se ptala na www stránkách brněnského projektu „Dáme na vás“, kdo je ten pán v pruhované nažehlené košili – hm a bez hlavy-, který s tématem rozhledny do projektu námět přinesl, odpovědi jsem se nedočkala! P.S. Rozdíl výhledu 20, 25 a 30 metrú celkem nepatrný. Kolem kol les.

 2. Jarek M. napsal:

  Než někdo podá námět neměl by si raději ověřit že lze realizovat? Třeba by si stromy mohl změřit dopředu než podá takovou hloupost.

 3. Roman napsal:

  Před pár měsíce kohotovičtí aktivisté jásali nad nápadem „Dáme na vás“ a ted koukaj jak pucy jak to ve finále dopadlo. :)

 4. Jana Konečná napsal:

  Zdravím Romane, to jste popletl :) Aktivní lidé v Kohoutovicích se snažili, aby radnice jednala s občany… Tedy předtím, než dá druhou půlku údolí na další fotbalové hřiště pro spolek Tatran.  – Ale ta polemika, kterou načala paní Sotolářová k rozhledně, může být zajímavá, zkuste se zapojit.

 5. Daana Kalčíková napsal:

  Dobrý den, pokud je mi známo, tak rozhledna má být výhradně a jenom rozhledna bez umístěných nosičů signálu. Pokud tu zmiňujete záměr umístit tam nosiče signálu a vymezujete se proti němu, asi máte jiné informace než já. Můžete sem, prosím, napsat, kde jste získali informace o tom, že na rozhledně má být zároveň vysílač? Je to pro mě nová informace a budu s ní pak dále pracovat. Děkuji. To že na původně navrhovaném místě rozhledna nebude postavena, neboť by z ní byly výhledy do paneláků v Kohoutovicích, si člověk stojící dole neuvědomí. Projekty navrhovali obyvatelé Brna a pro návrh nebylo nutné mít vystudovánu VŠ a dělat odborné průzkumy a vyhodnocení. Ke každému návrhu se vyjadřovali mj. i úředníci magistrátu města Brna, hodnotili je z hlediska jejich realizovatelnosti. Ani ti na „problém“ s výhledem do paneláků nepřišli. Je to první ročník, beru to tak, že lidé kolem projektu Dáme na vás získali cennou zkušenost, že je třeba návrhy zkoumat podrobněji. Nic víc, nic míň. Pokud se vám projekt Dáme na vás nelíbí, nikdo vás nenutí se ho aktivně účastnit. Obyvatelé jiných městských částí tím možná i potěšíte, protože zbyde víc peněz na záměry u nich. Není ničí povinnost žádat peníze na projekt, není ničí povinnost hlasovat, co se vybuduje. Je to jen možnost, kterou buď využijete, nebo ne. Já osobně jsem ráda, že tu možnost mám.

 6. Roman napsal:

  Paní Konečná nic jsem si nepopletl.Ti vaši „aktivní“ občané jásají pokaždé když do čehokoliv mohou kecat naprostí laici.Pokud se nepletu tak uspěl i návrh podchodu pod „starou dálnicí“.

  Jak pak to s ním vypadá?

  Hlavně že „úspěšně“ běží další ročník Dáme na vás.

 7. Jana Konečná napsal:

  Informace máte na webu Dáme na vás. Pokud vás to zajímá, bude nejlepší, když si ten název webu někam zapíšete :) https://damenavas.brno.cz/realizace-projektu/

Napsat komentář