Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Udolí Voříškova zavřeno? Politici by měli vyslechnout i veřejnost

LidiPřed rokem jsme se dozvěděli, že "na Tatranu" se chystá stavba druhého fotbalového hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice. Výstavbu chystají politici ve vedení Kohoutovic, kteří ji s veřejností neprojednali, přitom nikdo z nich ji neměl ve volebním programu. Jde přitom o obrovský zásah do možností kohoutovických obyvatel, protože by došlo k úplnému uzavření údolí Voříškova před veřejností. Že je třeba, aby k plánování osudu údolí byla přizvána i kohoutovická veřejnost. ukázala i naše anketa.

Výstavba hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice se začala chystat asi před sedmi lety, kdy byl místostarostou Jiří Zorník. Ten také byl a stále je i předsedou Tatranu. Všechna jednání proběhla jen v radě, kde zasedali i další členové Tatranu, se zastupiteli ani veřejností se nikdo na téma hřiště nebavil. Z materiálů města Brna se tak o záměru náhodou dozvěděla až před rokem zastupitelka Dana Kalčíková.

Anketa, kterou jsme před rokem uspořádali, ukázala, že politici by měli vyslechnout i názory veřejnosti. I když zájem o anketu patrně přesáhl kohoutovické hranice, získali jsme i tak dostatek použitelných výsledků. V prvním týdnu hlasovalo každý den obvyklých 9 až 11 hlasujících, z nichž většina (60 až 64%) chtěla některá zařízení pro veřejnost. Od konce prvního týdne hlasovalo každý den nezvyklé množství hlasujících, 20 až 70, z nichž drtivá většina podpořila hřiště pro organizované sportovce. Počet hlasujících za celý rok tak činí více než 1600, což je mnohonásobně víc než v jiných našich anketách, tam to bývá kolem 300 hlasujících. Množství lidí, kteří hlasovali o hřišti/nehřišti pro Tatran, výrazně přesáhl i naši výjimečně úspěšnou anketu se širším dosahem – zda v OKU má být benzinová pumpa (tisícovka hlasujících). 

Pro veřejnost sportoviště a přírodní koupaliště

Z hlasů, které byly určené sportovně-rekreačním zařízením pro veřejnost, získalo největší počet veřejné sportoviště a přírodní koupaliště – biotop. Hodně hlasů dostala i posilovna v přírodě, o poznání méně posezení – dřevěný stůl a lavice. Menší podporu získaly také park, místo na grilování a zajímavé herní prvky pro děti. V údolí je nyní místo hned pro několik žádaných prvků. 

Jaká zařízení pro Veřejnost do údolí Voříškova?

Pro spolek Tatran Kohoutovice další fotbalové hřiště

Lidé, kteří v anketě podpořili zařízení pro spolek Tatran Kohoutovice, chtějí především další fotbalové hřiště. Velká část hlasujících zaškrtla i jiné sportoviště pro spolek. 

Jaké zařízení pro spolek Tatran

Politici zatím veřejnost nepřizvali k plánování údolí Voříškova. Také zamítli projekt Voříšek, který mohl být financovaný městem Brno, a který mohl přinést plánovací setkání s veřejností, architektonickou soutěž a projekt na vybranou část areálu.

Já ale myslím, že politici by jednání s veřejností vynechat neměli. Ne, když stavbu hřiště pro spolek neměli ve svém volebním programu.

Petice k údolí Voříškova

dne 15.2.2018, Jana Konečná, redaktorka Kohoutovice.org

Další články v rubrice Údolí Voříškova - "Tatran"

 1. Nevrivy napsal:

  Dobrý den paní Kalčíková,

   

  již opravdu delší dobu pozoruji, jak urputile bojujete proti Tatranu a výstavbě nového hřiště. Neberete ohledy na argumenty ostatních a pokud ve vaší anketě vyjde výsledek, který vám nevyhovuje, jednoduše ji zpochybníte. V drtivé většině anket, které k tomuto tématu byli se již pár let obyvatelé Kohoutovic vyslovují pro výstavbu hřiště, Vy sice voláte po širší veřejnosti, ale sama jejich mínění neakceptujete. To jen ve stručnosti. 

  Jinak mě udivuje, že již teď víte, jak bude výstavba vypadat a strašíte tím lidi. To máte křišťálovou koly nebo jste tak zdatná kartářka? Konkrétní projekty totiž ještě neexistují……..

  Zastupitelka, která není schopná uznat dlouhodobě většinové mínění, nehledá kompromis, šíří dezinformace a straší obyvatele Kohoutovic by měla sama přemýšlet, zda je na správném místě. 

  Je mi jasné, že najdete spoustu rozporů v mém příspěvku a přizpůsobíte znění k obrazu svému, tak jak jsem pochopil je vaše podstata, ale věřte, že jsem si jen po tolika článcích od vás napsal jen můj malý postřeh a nebudu na vás reagovat. Předpokládám, že kdo se trochu zajímá, má vlastní hlavu a mínění…….. 

 2. Jana Konečná napsal:

  Pane Nevrivy, ten článek není od zastupitelky Dany Kalčíkové, ale od Jany Konečné, šéfredaktorky tohoto portálu Kohoutovice.org. Trápí mě, že se lidí k tomu údolí zatím vyjádřit nemohli, a žádní politici to hřiště neměli ani ve volebním programu, to by bylo jiná. Lidé by měli mít možnost se k tomu údolí vyjádřit, protože pokud se tam postaví to druhé fotbalové hřiště spolku Tatran, nic dalšího se tam už nevejde. Politici by se měli chytit za nos a začít konečně mluvit i s jinými lidmi než členy spolku.

 3. Jaroslav Suchý napsal:

  Současné fotbalové hřiště v Kohoutovicích je již třetí v pořadí. První bylo zhruba v prostoru ulice Bellova, v 60.letech bylo vybudováno nové na konci ulice Desátkova vedle sokolovny.Obojí bylo zbouráno pro novou výstavbu  zahájenou v roce 1970, hřiště na Voříškově ulici bylo postaveno jako náhrada za zbourané. Svépomocí byly provedeny přípojky plynu, vody, elektřiny a kanalizace , dále svépomocí postaveno hřiště pro házenou,  které je vlastně základem druhého fotbalového hřiště. Po zrušení oddílu házené bylo provedeno cca kole r. 1995 vyrovnání terénu a rozšíření pro nové fotbalové hřiště. Dále se nepokračovalo, nebyly vyřešeny majtkové vztahy kolem pozemků. Cca kolem r. 1980 se začalo s postupnou výstavbou tenisových kurtů svépomocí a v akci Z. Celá spodní část údolí byla koncipována jako sportovní zázemí pro organizovaný sport. Tuším že studii vypracoval tehdejší Stavoprojekt Brno v rámci výstavby bytové části Kohoutovic před rokem 1970. Moje datové údaje nemusí být úplně přesné, je to přece jen rozsah 50 let. 

Napsat komentář