Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Údolí Voříškova – „Tatran“

Údolí Voříškova slouží rekreaci a sportu asi 40 let, ještě donedávna bývalo oblíbeným cílem dospělých, seniorů i rodin s dětmi. Bylo zde fotbalové hřiště, posilovna v přírodě a louky. Asi před deseti lety posilovna zmizela, hřiště bylo veřejnosti uzavřeno a sportovci organizovaní ve spolku Tatran Kohoutovice přistavěli tenisové kurty a zázemí.
Nyní „se hraje“ o osud druhé poloviny údolí. Starosta Petr Šafařík prosazuje převedení pozemků na spolek Tatran a výstavbu druhého fotbalového hřiště. To by znamenalo, že údolí by se veřejnosti uzavřelo celé, žádné další aktivity by se tam již nevešly. Přitom je to jediné území, kde je možné vybudovat něco významnějšího pro sport a rekreaci široké kohoutovické veřejnosti. Stavbu dalšího hřiště odsouhlasila kohoutovická rada roku 2012, kdy byl místostarostou předseda Tatranu Jiří Zorník a další minimálně dva radní byli také z Tatranu. Zastupitelů ani občanů se nikdo na názor nezeptal. Lidé se o chystaném záboru dozvěděli počátkem roku 2017, objevili to opoziční zastupitelé za Zelené a nezávislé.
V průzkumu v roce 2002 občané sdělili, že jim nechybí další fotbalové hřiště, ale letní koupaliště, místo pro setkávání venku, zimní kluziště, víceúčelová hřiště a hřiště pro netradiční sporty. V anketě na Kohoutovice.org v roce 2017 kohoutovičtí požadují vedle stávajícího hřiště něco pro veřejnost: jiné než fotbalové hřiště, přírodní koupaliště, posilovnu v přírodě, posezení. Občané podpořili i Petici k údolí Voříškova a projekt Voříšek, petice i projekt žádají zapojení veřejnosti a nezávislé posouzení. Petice dosud nebyla podána, projekt „Voříšek“, který byl Magistrátem města Brna posouzen jako proveditelný, stopnulo vedení Kohoutovic.

Jana Konečná, leden 2018

Udolí Voříškova zavřeno? Politici by měli vyslechnout i veřejnost

15.2.2018 | Jana Konečná, redaktorka Kohoutovice.org | Počet komentářů: 2

LidiPřed rokem jsme se dozvěděli, že "na Tatranu" se chystá stavba druhého fotbalového hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice. Výstavbu chystají politici ve vedení Kohoutovic, kteří ji s veřejností neprojednali, přitom nikdo z nich ji neměl ve volebním programu. Jde přitom o obrovský zásah do možností kohoutovických obyvatel, protože by došlo k úplnému uzavření údolí Voříškova před veřejností. Že je třeba, aby k plánování osudu údolí byla přizvána i kohoutovická veřejnost. ukázala i naše anketa.

„Dáme na Vás“ v Kohoutovicích

21.6.2017 | Dana Kalčíková, zastupitelka, Zelení a nezávislí | Počet komentářů: 7

BrnoKoncem června finišuje první kolo soutěže "Dáme na Vás", ve které veřejně prospěšné projekty z hlav občanů z celého Brna soutěží o peníze brněnského magistrátu. V Kohoutovicích nebo v těsné blízkosti je umístěno celkem pět takových projektů.

Zamyšlení nejen nad organizovaným fotbalem

13.6.2017 | Zastupitel Jiří Spousta v rozhovoru s Janou Konečnou | Počet komentářů: 2

V druhé části rozhovoru se uznávaný zastupitel vyjadřuje k budoucnosti údolí Voříškova. Nerad by tam viděl jen organizovaný sport, chtěl by od počítačů a mobilů vytáhnout i tu větší, neorganizovanou část populace, a především mladé. Také se zamýšlí nad současným zdravotním stavem a životním stylem mladých a nad současným systémem výchovy fotbalistů.

Zastupitel Jiří Spousta: Přirozený prostor pro setkávání občanů je u hřiště

2.6.2017 | Jana Konečná | Žádný komentář

Jiří SpoustaZastupitel před rokem opustil kohoutovickou koalici, protože politici ve vedení radnice nectí svobodu projevu v Kohoutovickém kurýru. Vadí mu zavírání sportovišť v Kohoutovicích před širokou veřejností, naději vidí v probouzejícím se komunitním životě. Pokud jde o místo pro setkávání občanů, všechny aktivity velkých i malých obcí se podle něj vždy koncentrují kolem hřiště a mělo by tomu tak být i zde.

Deník Rovnost ke sporu o údolí Voříškova

24.4.2017 | Jan Žlebek, Deník Rovnost | Počet komentářů: 3

FotbalV článku nazvaném "Bojují o fotbalové hřiště. Jeho odpůrci sepsali petici" se deník Rovnost pokusil uchopit nynější kohoutovický spor o jediné území, na kterém je možné postavit něco významějšího pro sport a rekreaci. Jedni chtějí další fotbalové hřiště pro spolek Tatran Kohoutovice, jiní by rádi zařízení pro sport a rekreaci široké veřejnosti:

Jak naložit s údolím Voříškova

9.3.2017 | Jana Konečná | Počet komentářů: 18

viceucelove-hristePod paneláky na ulici Voříškova jsou pozemky města. Před několika týdny vznikl spor: jedni tvrdí, že tam bude další fotbalové hřiště, druzí by tam chtěli sportovní a rekreační zařízení pro veřejnost. Průzkum mezi obyvateli, co by tam mělo být, chybí.


Kdo má mluvit s kým ?

5.3.2017 | Zdeněk Tichý | Žádný komentář

tatran-thumbPo delším váhání jsem se rozhodl reagovat na články v Kohoutovickém Kurýru (“KK”) a celkovou atmosféru, kterou šíří Mgr. Dana Kalčíková. Pro jednoduchost se zaměřím na její poslední článek v KK č. 2/2017 s názvem “Proč je dobré mluvit s lidmi”, věnovanému záměru “Tatranu, který si na ní vybuduje nové fotbalové hřiště”. (Jde o “prozatím veřejně přístupnou plochu vedle fotbalového hřiště.”.)

Další fotbalové hřiště u Tatranu?

12.2.2017 | Jana Konečná | Počet komentářů: 37

hřištěV minulých dnech jsem se dozvěděla, že na Tatranu má vzniknout druhé fotbalové hřiště. Doposud veřejně přístupná plocha vedle nynějšího fotbalového hřiště má být nejprve bezplatně převedena na spolek Tatran Kohoutovice z. s., hlasovat o tom má zastupitelstvo Magistrátu Brno. Kohoutovická radnice ani město o tom s občany nemluvily, ti neměli možnost vyjádřit se, zda tam to druhé hřiště chtějí.