Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Skutečnost o Inline dráze v Kohoutovicích

Jakub_Hruška_INLINE_Brno-Kohoutovice-thumbVzhledem k tomu, že se v poslední době množí různé nepřesnosti o chystaném projektu inline dráhy v Brně-Kohoutovicích, rozhodl jsem se napsat tento článek, abych některé omyly „aktivistů“ rozptýlil.
V Kohoutovicích se má stavět nová inline dráha. To je pravda. Není však pravdou, že by to mělo znamenat, že se neudržované prostranství za Základní školou Pavlovská promění v betonové území. Projekt, jak je v současné době navržen, přistupuje velmi citlivě k místu, kde má být uskutečněn. Je samozřejmostí, že samotná dráha na inline nebude zatravněná, to by vylučovalo její využití. Tato bude z takzvaného asfaltobetonu, který je pro tento druh využití jeden z nejvýhodnějších. Je to ovšem až na chodník „poslední beton vylitý na trávu“. Z technické podstaty věci a z šetrného přístupu k údržbě je povrh víceúčelového hřiště navrhnut jako umělý. Je jasné, že pokud by se radnice měla starat o tento povrch (v případě, že by byl travnatý) znamenalo by to nemalé náklady na údržbu. Okolí a méně využité části tohoto polyfunkčního hřiště je v plánu, téměř beze zbytku oset trávou. Není tedy vůbec pravdou, že se dnes zanedbané hřiště za ZŠ Pavlovská promění v „betonové peklo“, ale naopak zde vyroste krásné polyfunkční hřiště.

O způsobu využívání a péče o tuto stavbu bude rozhodovat příští Zastupitelstvo města Brna a Kohoutovic. Já budu prosazovat, aby tento prostor sloužil veřejnosti. Domnívám se, že lze nastavit režim, ve kterém bude hřiště v době výuky ve škole vyhrazeno přednostně základním a mateřským školám. V době mimo výuku by toto hřiště bylo otevřeno široké veřejnosti. Určitě bych nechtěl souhlasit s tím, aby se hřiště veřejnosti uzavíralo! 

Jakub-Hruška-Inline-Brno-Kohoutovice  Jakub_Hruška_INLINE_Brno-Kohoutovice2

Poznámka: Nákres situace je generalizací skutečné situace v měřítku 1:500, který mám k dispozici od jednoho ze zastupitelů města Brna.

Zdroj:http://kohoutovice.kdu.cz/2014/07/skutecnost-o-inline-draze-v-kohoutovicich/

dne 7.7.2014, Jakub Hruška, KDU-ČSL

Další články v rubrice In-line dráha Pavlovská

 1. Martin Hodek napsal:

  ….na papíře to vypadá i jako jiné projekty.Mám pár dotazů….kdo bude o hřiště pečovat?Kdo bude provádět běžnou udržbu( čištění a ostřikování ap.)? Kolik bude tento projekt ve skutečnosti stát? Kdo to bude platit,když Kohoutovice jsou zadlužené? Bude u tohoto zařízení i „zázemí“? Děkuji předem za odpověď.

 2. Petra L. napsal:

  Já bych to tak růžově, jak píše pan Hruška, neviděla…

  Jezdit dokola nikoho bavit nebude. Učit na in-linech se děti stejně budou na chodníku před svým domem a kdo už jezdit umí, projede se raději někde kolem řeky. Jsou to vyhozené peníze…

  A jak píše pan Hodek, kdo se o to pak bude starat?

  P. Lukášková

 3. Petra L. napsal:

  A vlastně se ani neví, jestli to bude veřejnosti přístupné? No to si z nás snad pan Hruška dělá legraci! To se toho kamaráda z magistrátu na to nemohl zeptat?

  P.L.

 4. Alexandra Minksová napsal:

  Dobrý den

  V tuhle chvíli mám výhrady pouze k umělému povrchu multifunkčního hřiště, ovál bych dále neřešila. Dosud nemám informace o složení plánovaného umělého povrchu! Tedy jen obecně.

  -je pravda, že umělé povrchy jsou odolnější a mají delší dobu užitnosti (neplést s životností!) – v dešti, na jaře a na podzim, dokonce v zimě, kdy by se přírodní trávník zničil.

   Ale podle mých informací o umělém trávníku:

  – na umělých trávnících je udávána zvýšená úrazovost
  – umělé povrchy se v létě přehřívají, což snižuje komfort hráčů (a kdoví, co se z nich odpařuje)
  – udává se, že na umělých površích přežívá více bakterií, které mohou být zdrojem infekce.
  – je podezření na uvolňování se nadlimitních množství olova – jako zásyp pro umělý trávník starší generace se totiž používá gumový granulát z rozdrcených pneumatik – zejména to hrozí ze starších a špatně ošetřovaných povrchů. Další materiály jako SBR a EPDM jsou toxické a karcinogenní při výrobě
  http://oem.bmj.com/content/55/4/230.full.pdf
  http://pcs.federalmogul.com/MSDSSheets/Ethylene_Propylene_Diene_Monomer_EPDM_Rubber3b3b2823-108a-4d3a-bf18-d71a6582c4fb.pdf

  – součástí granulátu také bývají i další těžké kovy a další chemikálie – ftaláty, zpomalovače hoření atd. , které mohou mít dlouhodobý negativní zdravotní efekt – např. hormonální disruptory.
  – pokud jednou položíte umělý povrch, bude velmi drahé a obtížné jej nahradit zpět přírodním
  – v ceně umělých trávníků není započítána ekologická zátěž výroby a následné likvidace
  – rovněž není započítána ztráta ekologické funkce přírodního porostu – dnes dobře vyčíslitelná – produkce kyslíku a vodní páry, pohlcování prachu, drenážní kapacita  a jiné.

   Na druhou stranu: nyní je na trhu umělý trávník 5.generace  (bezzásypový) cena včetně pokládky  je cca 1200,- Kč/m2 – tedy plánované hřiště 25x50m by  stálo 1,5 miliónů. Životnost  je maximálně 15 let. Čistí se 2x ročně strojově – v podstatě  kartáčem a vodou, bez další chemie – což je pozitivní.
  Pokud náklady za umělý povrch rozpočítáme na 15 let, vyjde nám cena za umělý povrch 100 tisíc ročně (bez čištění), což je celkem drahé.
  http://www.sportovni-stavby.cz/sportovni-povrchy/xl-turf.htm

  Ve srovnání s přírodním trávníkem – školní hřiště na Laštůvkové má rozlohu cca 3000m2 a údržba stojí 25 tisíc ročně. Hřiště na Pavlovské o plánovaných rozměrech bude mít rozlohu 1250 m2 – tedy zhruba o polovinu menší – náklady na údržbu trávy by tedy měly být zhruba 12 tisíc ročně. Většinu nákladů tvoří voda. Škola však má rozlohu střech a dvora 5980 m2, ze které se ročně odvede srážková voda do kanalizace a škola za to zaplatí dle mých výpočtů zhruba 100 tisíc. Údaje o rozloze pocházejí z katastrální mapy, údaje o stočném – Vodárny a kanalizace. Výpočet objemu srážkové vody dle vzorce – plocha střech x koeficient propustnosti 0,9 x srážkový úhrn 0,522 m/rok x stočné 37,21,-Kč.  http://www.tzb-info.cz/2713-platba-za-srazkove-vody

  Proč tedy platit dvakrát – za umělý povrch a ještě za stočné?

  Firmy produkující umělé povrchy mají vynikající marketing, pracují pro ně  týmy dobře placených expertů na reklamu. Jsou sdruženy do asociace – Asociace zhotovitelů fotbalových hřišť a jejich cílem je mj.  pokrýt co největší prostory umělým povrchem. http://www.asociaceut3g.cz/
  Proti takovému kolosu nemá jedinec prakticky šanci, dopředu mají připravenou odpověď na každou otázku. Ne všechny odpovědi jsou však pravdivé – zejména je usvědčuje tvrzení, že se snaží vyrobit umělý povrch, který by se co nejvíce podobal přírodní trávě.

  Pokud bychom se tedy podívali na možná zdravotní rizika ale především na náklady, z mého pohledu se  jedná o ohromné plýtvání a to i plýtvání  dotacemi.

  Alexandra Minksová

 5. Martin Hodek napsal:

  …..souhlasím plně s paní Minksovou.Ani jak aktivní  sportovec jsem nerad závodil a hrál na umělém povrchu.Na přírodním se sice člověk občas odřel nebo na palubovce“připálil“ ale pořád to bylo nic proti úrazům na betonu,tartanu či jiném umělém povrchu.Na následky sporu na umělém povrchu de facto doplácím do dnes.

   

 6. Tonda Peitl napsal:

  Jako fanda černého ledu jsem rád, že nás, blázny, co je baví jezdit pořád dokola, paní Minksová vzala na milost a ovál už nebude dále řešit. Díky :-)
  Držím Vám palce ve Vašem boji za zatravnění hřiště. Až se Vám to povede, zkusila byste prosím zabojovat i o zatravnění dalších hřišť v Kohoutovicích – např. na Axmanově nebo na Stamicově? Dost bylo betonu a asfaltu, a přesně jak naznačuje pan Hodek, je lepší spadnout na trávě než na betonu. A ty naše děti si nakonec i na ten florbal na trávě zvyknou.

 7. Jana Konečná napsal:

  Proti stavbě oválu jsem se stavěla hlavně já, nezdá se mi, že by lidi vyhledávali 200 metrový okruh kolem rozpáleného hřiště. Navíc radnice znala odpor proti oválu už v roce 2010 ze své ankety . Tento boj jsem vzdala, když jsem zjistila, že na projekt už je přislíbená tučná dotace z EU.

  Vhodnější materiál by se ale ještě vyřešit měl.

 8. Bohumír Mazáč napsal:

  Ad anketa. 

  Odpor? 120 hlasujících, z toho 20 procent pro ovál, ostatní zvolili jako nejvhodnější jinou variantu. Nevidím nikde v anketě otázku „jste proti stavbě oválu na hřišti na Pavlovské?“, aby se dalo mluvit o odporu. Navíc u ankety, jejíž výsledky lze snadno zpochybnit. Aktivisty i radnicí, podle toho, komu se to bude hodit.

 9. Tonda Peitl napsal:

  Paní Konečná, díky za vysvětlení, zkusím Vám zase prezentovat můj pohled na věc.
  Jsem cyklista a kolo používám hlavně jako dopravní prostředek – snažím se jet do práce na kole, kdykoliv to jen trochu jde. Takže já zase nechápu, že je někdo schopen koupit si do obýváku rotoped a šlapat do pedálů a při tom zírat do zdi, nebo na televizi. Ale představte si, jsou i takoví. Lidi jsou naštěstí různí. Takže já věřím tomu, že ten „okruh kolem rozpáleného hřiště“ si najde své vyznavače, kteří si po práci vezmou brusle a půjdou si na půl hodiny zajezdit „za barák“ – ono to sice nebude taková paráda jako dráha u Olympie, ale nesrovnatelně blíž.

  Souhlasím s názorem, který na těchto stránkách často zaznívá, že komunikace kohoutovické radnice se svými občany je v zásadních otázkách velmi tristní. Na stránkách Kohoutovického kurýra se dočtu, kde všude byli křesťanští senioři a jaké uspěchy mají kohoutovičtí fotbalisté, ale o tom, co se v Kohoutovicích skutečně děje nebo bude dít, ani čárka – proč nás třeba radnice neinformuje, že bude probíhat oprava páteřního chodníku na Libušině třídě a jak dlouho (nebo jsem něco přehlédl)? Takže ve věci oválu osobně děkuju panu Hruškovi, že poskytl první ucelenou informaci. O to víc mě mrzí, že ihned zde musí čelit bezduchým urážkám …

  Na druhou stranu jsem moc rád, že radnice (a je mi jedno jestli kohoutovická, nebo „velká“ brněnská) vyvíjí alespoň nějakou investiční činnost ve věci volnočasových aktivit v Kohoutovicích a osobně budu nadšený z čehokoli, co pro děti a mládež u nás vznikne – klidně radnici zatleskám i za U-rampu, i když skejťáky moc nemusím :-)

 10. Martin Hodek napsal:

  ……naši prozíraví vedoucí činitelé z Bašného totiž již dopředu ví,že je zbytečné otázku“proti“ vkládat do ankety.Protože kdyby tam tato formulace byla,tak by nemohli realizovat nic ze svých geniálních nápadů……….

 11. roman napsal:

  Pro Tondu Peitla.

  Naprosto jste to vystihl.Radnice nekomunikuje, ale  pokud už se o to pokusí tak je ihned zavalena urážkami a nesmysly a demagogii.

  Ano pefektní travnaté hřiště bude stejně dobré neli lepší než s umělým povrchem.Ale kdo bude tento trávník udržovat v tak perfekním stavu aby se na něm dal hrát uváděný florbal?A nebude ten co bude provádět údržbu pod palbou urážek těch co si tam zrovna přišli něco zahrát? a tak bych mohl pokračovat.Pokud budete tyto stránky sledovat delší dobu zjistite že z valné části nejde o to najít lepší řešení ale jen kritizovat a pokud možno zabránit jakýmkoliv rozvojovým aktivitám.Pochopte, že ti co založilii tuto webovku by nejraději Kohoutovice zakonzervovali(kdyby měl prachy  tak asi obehnali i plotem).To že něco(at už to bude cokoliv) bude stát v OKU je úspěch sám o sobě.

 12. Jana Konečná napsal:

  K tomu OKU – kdybychom se do toho v roce 2011 nevložili, tak tam dnes stojí pod okny paneláků benzinka. (Jsem provozovatelkou tohoto webu.)

   

 13. Helena Sedláčková napsal:

  ad Roman – i Vy jste to vystihl přesně. Radnice nekomunikuje a když se o to pokusí, tak je zavalena urážkami a demagogií. A když diskutujeme na tomto webu my, tak Vy nám napíšete, že „bychom nejraději Kohoutovice zakonzervovali a obehnali i plotem“. Jsme rádi, když se hřiště na Pavlovské bude opravovat. Ale ať se o tom s námi občany dopředu někdo baví, ať nám ukážou projekt a zeptají se nás, co si o tom myslíme. A jak někdo napsal v diskusi, ať se zeptají také dětí, co by tam chtěly. Když jde o dětské hřiště.  

 14. Martin Hodek napsal:

  ….jenom bych chtěl dodat pro „Romana“.

  Je mě uplně jedno,kterou stranu starosta jakékoliv obce a jeho spolupracovníci zastupují(nejlepší by bylo,kdyby žádnou),podstatné je,že se především o obec a občany bude v jejich zájmu starat,mluvit s nimi,chodit mezi ně,zajímat se přímo o problémy obce a občanů,o jejich zájmy,problémy a potřeby.Komunikačních možností je dnes hodně..tak ať je představenstvo  využívá a ne,že zavede censuru,blokování na internetových stránkách a komunikuje jen přes pár stránek „časopisu“,který slouží akorát k jeho „oslavování“.Správný starosta a další pracovníci(?) radnice  se musí umět bavit nejen o věcech příjemných ale hlavně o věcech nepříjemných,najít jejich původ a důvod a tento řešit.Myslím,že to by měly být hlavní vlastnosti jakéhokoliv starosty jakékoliv obce či městské části.Útěchou mě je,že znám takové případy a že to není jenom fantasie.

Napsat komentář