Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Radnice ani po roce nezlepšila komunikaci s občany

odpadkovy_kos_2Po roce jsem zopakovala zjišťování, jakým způsobem nakládá kohoutovická radnice s dotazy svých občanů. Bohužel jsem zjistila, že se situace nezlepšila a dotazy ke zveřejnění jsou stále pečlivě vybírány.
Článek tedy věnuji pokračujícímu kohoutovickému fenoménu "Hážeme dotazy občanů pod stůl."

Zjišťování před rokem ukázalo, že oproti sousední Bystrci, kde radnice zveřejnila a zodpověděla každý dotaz, v Kohoutovicích se na oficiální web dostala méně než polovina odpovídajícího počtu dotazů a odpovědí. Výsledky za květen 2011 až květen 2012 shrnul článek Kohoutovická radnice háže dotazy občanů do koše.

Dnes se podíváme, jak dopadly výsledky za květen 2012 až duben 2013.

Více než polovina dotazů zase v koši

Pro srovnání začnu zase Bystrckou radnicí, protože ta opět zodpověděla a zveřejnila všechny došlé dotazy. Na oficiálním webu Bystrc.cz jich za květen 2012 až duben 2013 visí celých 314.

Pokud by kohoutovická radnice přistupovala k dotazům svých občanů stejně, muselo by v menších Kohoutovicích být na webu Kohoutovice.cz za stejné období 177 dotazů a odpovědí. A chcete vědět, kolik jich tam je? Pouhých 78. „Chybí“ tedy 99 zveřejněných dotazů a odpovědí na ně.

Trochu se polepšili jen úředníci

Nyní se podíváme, kdo na kohoutovické radnici na dotazy od občanů odpovídá a kdo se v jejích zdech jen schovává. Odpovídají politici i úředníci, přičemž většinu zveřejněných dotazů zodpověděli úředníci.

Z celkové sumy 78 odpovědí za rok za celou radnici jich úředníci vypracovali 59. Nejvíce přitom odpovídali Miloslav Novák (18) a Pavel Benda (12) z odboru místního hospodářství, a také Jiří Rotrekl (15), tajemník úřadu. V počtu zveřejněných odpovědí se úředníci proti loňsku zlepšili o 28%.

Zlepšení se bohužel netýká starosty a dvou místostarostů, i když i ti pracují na radnici na plný úvazek: starosta Petr Šafařík zveřejnil 6 odpovědí a místostarosta Radek Rabušic 12. Místostarosta Jiří Zorník odpověděl jen jednou.

Ze sedmi dotazů zveřejněny dva

Někdo namítne, že bystrčtí obyvatelé jsou Marťani, jsou jiní než my v Kohoutovicích a prostě se víc vyptávají. Pravda je ale spíš taková, že kohoutovičtí politici a úředníci na dotazy od občanů prostě neodpovídají, a když na některý odpoví, tak jen mailem. Toto netipuji, ale dokládám vlastní zkušeností, protože si ty své dotazy už nějakou dobu raději ukládám.

Na web radnice do rubriky Dotazy a odpovědi jsem za rok a půl poslala sedm různých dotazů. Radnice zodpověděla a uveřejnila dva z nich, na jeden dotaz mi odpověděla mailem. Čtyři dotazy zůstaly zcela bez odpovědi.

Dá se to dělat i lépe

I když se úředníci trochu zlepšili, kvůli politikům je to v Kohoutovicích s dotazy stále mizerné a celkové zlepšení oproti předchozímu roku představuje necelá dvě procenta.

Kohoutovičtí občané jsou bohužel stále odrazováni od ptaní cenzurou svých dotazů. A mohou stále jen tiše závidět svým sousedům v Bystrci, kde transparentnost v přístupu k dotazům podnítila zájem občanů o dění v městské části i spoluúčast občanů na veřejné správě, jak informoval už před rokem Bystrčník.

Přála bych si, aby se kohoutovická radnice začala chovat ke svým občanům stejně dobře jako její soused a aby zodpovídala a publikovala všechny zaslané dotazy.

Související:

Kohoutovická radnice ruší Odbor místního hospodářství (Rovnost 30.5.2013)

Kohoutovická radnice háže dotazy občanů do koše (Kohoutovice.org 16.5.2012)

Třináct měsíců otázek a odpovědí (Bystrčník 9.5.2012)

dne 3.6.2013, Jana Konečná

Další články v rubrice Otevřenost radnice

Další články v rubrice Schůze rady a zasedání zastupitelstva

Napsat komentář