Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Projekt sportovní haly na louce? Zapomeňte

Údajně kvůli nedostatku peněz upustil soukromý investor od výstavby víceúčelového sportovního centra v městské části Kohoutovice. Někteří místní to vítají.

Jako vítězství v boji proti radnici vnímají někteří obyvatelé městské části Kohoutovice rozhodnutí soukromého investora upustit od plánu výstavby sportovního areálu ve Stamicově ulici. Nedávno jej odmítli i v anketě, kterou však radnice kvůli tomu, že ji zmanipuloval hacker, zrušila.

Investor oznámil konec svých plánů tento týden. „Upustili jsme od projektu z ekonomických důvodů. Nevylučuji, že se k němu vrátíme. Budeme však nejspíš uvažovat o jiné lokalitě,“ sdělil včera Brněnskému deníku Rovnost jednatel společnosti V– Honey Zdeněk Vančura.

Proti výstavbě centra se v minulosti postavili hlavně obyvatelé z okolí Stamicovy ulice. „Jsme rádi, že to tak dopadlo. Zanikla by tím jediná pěkná louka v šedivé panelákové zástavbě. Navíc tam v zimě sáňkují děti, které by o tuto možnost přišly,“ řekla například Božena Nepustilová. Konec projektu vítá i Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice. „Jde o cenné vítězství. Zpočátku to vypadalo až směšně. Louka, na které sáňkují děti, se měla proměnit ve stavbu za sto milionů. Odhodlání místních ubránit ji však bylo obdivuhodn&ea cute;,“ řekla Kalčíková ze sdružení, které se do boje proti sportovnímu centru zapojilo. Kohoutovický starosta Petr Šafařík uvedl, že proti záměru investora se zvedla až zbytečná vlna odporu. „Přitom jsme jen uvažovali, jak doplnit služby obyvatelům. Jednou z možností bylo využít k tomu plány soukromníka, čímž bychom ušetřili. Stále si myslím, že podobné centrum se v Kohoutovicích uživí,“ sdělil starosta Kohoutovic. Dodal, že radnice investorovi nabízela i další lokality. „Ve hře byla také možnost upravit stávající projekt ve Stamicově ulici tak, aby lidem méně vadil. Jenže společnost už další nabídky odmítla,“ vysvětlil Šafařík.

Někteří kohoutovičtí obyvatelé konce projektu litují. „Těšil jsem se hlavně na wellness centrum a na badmintonové kurty. Jezdívám si pravidelně zahrát do nedalekého Nového Lískovce, ale kdyby byla hala blíž, přivítal bych to,“ řekl například student Marek Novák.

Odpůrci stavby chtějí zabránit také dalším podobným projektům, které by na louce mohly případně vzniknout. „Za několik měsíců jsme si uvědomili, jakou cenu má obyčejná louka uprostřed sídliště. V územním plánu je chyba, když podobné stavby povoluje. Proto organizujeme petici za jeho změnu, protože stále může přijít nějaká firma s podobným záměrem,“ podotkl jeden z organizátorů petice Zbyněk Svoboda.

Investor chtěl v Kohoutovicích stavět sportovní centrum s badmintonovými kurty, podzemními garážemi, ubytovnou a bazénem na více než dvou tisících metrech čtverečních.

16.3.2013, Jan Spěšný, Brněnský deník

dne 18.3.2013, Deník Rovnost

Další články v rubrice Hotel a garáže na louce

 1. Lukáš Stejskal napsal:

  „Kohoutovický starosta Petr Šafařík uvedl, že proti záměru investora se zvedla až zbytečná vlna odporu.“ No tak zbytečná ta vlna odporu evidentně nebyla.

 2. Petra napsal:

  To je zase hromada keců! Jediný proč se to nepostavilo jsou prachy. Úplně mě fascinuje, jak se kolem všeho vždy nakecá a pak nic. Nejsem zastánce té stavby, ale ty kecy kolem toho když na to nejsou ani peníze mě fakt rozesmívá.

 3. Marie Sotolářová napsal:

  Dobrý den paní (pane) Petro!
  Finacemi a krizí se dá zdůvodnit i to, že nám něco plánovaného nevyšlo z jiných důvodů. Přece neztratíme svou tvář, že? Koneckonců byli to právě aktivní občané Kohoutovic, kteří zde upozorňovali na obrovitost a megalomanství projektu tzv. polyfunkčního centra s hotelem, wellnes centrem, bazénem, garážemi, restaurací a v (ne)poslední řadě sálem na badminton :-o)!

 4. Lukáš Stejskal napsal:

  Petra: Mě zase fascinuje, že někdo bere vážně důvod investora, proč ustupuje od stavby. Kdyby to opravdu bylo „z ekonomických důvodů“, „z důvodů celostátně složité ekonomické situace“, prostě kdyby na to „nebyly prachy“, tak by investor především nežádal v minulém roce o povolení stavět. Pokud chcete stavět barák za 100 milionů, máte to rozpočítané na 10 let dopředu (ostatně to někde lidé z V-Honey i zmiňovali). A makroekonomická situace se za posledního půl roku spíše zlepšila. 

  Předpokládám, že investor není – jak to říct diplomaticky – diletant, a jen nechtěl spolu s radnicí ztratit tvář. A za sebe jsem rád, že se rozhodl ukončit to takhle a ušetřil tak oběma stranám spoustu času a nervů.

Napsat komentář