Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Přijďte 17. 12. na radnici, zastupitelé možná odstraní cenzuru Kurýra

radnice-podzim-04Pokus o zrušení cenzury Kohoutovického kurýra a větší transparentnost jednání zastupetelstva, rozpočet na příští rok, který neschválil ani finanční výbor s převahou koalice. To a mnoho dalšího bude k vidění ve středu 17. 12. 2014 od 17. hodiny na kohoutovické radnici na veřejném zasedání zastupitelstva. Tak přijďte!


Těsně před Vánoci se opoziční zastupitelka Dana Kalčíková (Zelení a nezávislí, sdružení Pro Kohoutovice) pokusí posunout kohoutovické politiky k větší transparentnosti.

Zaprvé chce zrušit jednu větu Zásad Kohoutovického kurýra, takový cenzurní bič na nepohodlné příspěvky vybraných občanských sdružení a opozičních zastupitelů. Podle Kalčíkové je věta v rozporu s ústavou a tiskovým zákonem.

Zadruhé chce Kalčíková připravit změny jednacího řádu zastupitelstva tak, aby například občané mohli vystoupit se svým dotazem nebo připomínkou. V Kohoutovicích toto až na výjimky nemohou, i když jinde v Brně jsou dotazy občanů možné. Kromě toho chce zastupitelka zaznamenávat, jak který kohoutovický zastupitel hlasoval, protože v současné době se to nikde neeviduje, narozdíl od zvyklostí v jiných částech Brna. Na přípravu navrhuje zřídit pracovní skupinu.

Starosta Petr Šafařík (ČSSD) předloží návrh rozpočtu na příští rok. Návrh zcela navazuje na způsoby minulé koalice a dá se předpokládat, že byl připraven ještě před obecními volbami. Jeho osud je však nejistý, protože opozice (především Dana Kalčíková) vznesla řadu závažných připomínek. Finanční výbor po jejich projednání zamítl doporučující stanovisko, a to je jeho místopředsedou exposlanec Ladislav Macek (ČSSD) a koalice má ve výboru většinu. Mimochodem, i my, občané, můžeme návrh rozpočtu připomínkovat, málokdo však o tom ví, navíc plnou verzi, zveřejnila se zpožděním až po urgenci. Diskutovat o rozpočtu můžeme na radnici jen hodinu těsně před zasedáním, kde má být schválen, zatímco například brněnský rozpočet byl diskutován týden předem.

Bez zajímavosti jistě nebudou ani ostatní body programu, například kontrola úkolů, kde má koalice vypořádat řadu opozičních připomínek z ustavujícího zasedání, odvolání dozotčí rady MOPu, odprodej některých bytů, žádost o dotace na regeneraci vybraných objektů sídliště nebo aktualizace zřizovacích listin mateřských a základních škol. Vše viz odkaz níže.

dne 12.12.2014, Jana Konečná

Další články v rubrice Dotace, rozpočet

Další články v rubrice Kohoutovický kurýr - stále cenzura?

Další články v rubrice Otevřenost radnice

Další články v rubrice Schůze rady a zasedání zastupitelstva

 1. Bohumír Mazáč napsal:

  Tzv. cenzura v Kohoutovickém kurýru je něco, co nikdy nikdo neodstraní. Kdyby byl vydavatelem kdokoli i mimo radnici, vždy se bude sám rozhodovat, co zveřejní a co nikoli. A vždy se najde někdo, kdo bude nespokojený s tím, že se nezveřejnila informace, kterou dotyčný považoval za důležitou. A obvinění z cenzury je na světě. Koneckonců fromlulaci „komentář čeká na schválení“ může někdo také považovat za cenzuru ;).
  Problémem kohoutovické radnice není „kurýr“, ale způsob informování. V době, kdy je téměř každá domácnost připojená k internetu, jsou informace obsažené v měsíčníku jen kronikou toho, co se v Kohoutovicích událo před 1-2 měsíci. Jestliže v důsledku ledovky v listopadu popadají stromy a bude uzavřená silnice z Libušiny třídy do starých Kohoutovic, k čemu nám je, když se o tom dočteme v lednu? 
  Uvědomme si, že internet samotný cenzuru poráží. To, že informace nevyjde v „Kurýru“ neznamená, že si cestu k lidem nenajde. Existuje několik webů, facebookových stránek a skupin, kde si informace můžeme dohledat a zrovna tam je mohou klidně strany či OS, která se cítí cenzurou dotčena, zveřejňovat.

   

 2. Martin Hodek napsal:

  a)..paní Kalčíková mne nemile překvapila…některé její kroky jsou v rozporu s tím co tady hlásala.. b)Rada „Kurýra“ bude funkční především,pokud dokáže reagovat na věci aktuální a nikoliv na ty,které se staly.Pan Mazač má plnou pravdu.  

 3. Jana Konečná napsal:

  Zastupitelka Kalčíková se snaží všemi možnými kroky prosadit transparentnost na zasedání zastupitelstva a zrušit cenzuru Kohoutovického kurýra, zcela podle programu Zelených a nezávislých, sdružení pro Kohoutovice. Patrně jsem se tedy nějak nejasně vyjádřila já v článku, akorát nemohu přijít na to, v čem to vězí. Můžete mi pane Hodku napsat, na co narážíte?

 4. martin hodek napsal:

  …na posledním sezení fin,komise se chtělo 2000 Kč na základní věci okolo Kulturního centra.Dle zápisu sl.Kalčíková udělal vše možné,že ne.Takže…buď je to osoba,která řvala a řváti bude na cokoliv anebo se jako oponent  a zastupitel světlé budoucnosti nad projektem Kuturního centra zamyslí a bude mluvit k věci.Pochybuji,že její spolustraník p.Hollan z ní bude mít radost…normálnímu člověku je totiž logicky dostupné,že se nejedná o využití Centra pouze v Kohoutovicích ale že to je pro celé město.A na to může mít námitky snad je úplný…

  Kulturák je tady důležitý a jestli to někdo nechápe tak mám vážné pochybnosti o tom,že něco pro tuhle obec chce něco vůbec udělat.

 5. Jana Konečná napsal:

  Jde o dva miliony na přípravné práce. Máme někteří občané špatnou zkušenost s lidmi, co připravovali garážový hotel na louce za poštou, říkali mu sportovní objekt, jsem ráda, že zastupitelka Kalčíková chce před přiklepnutím dvou milionů z obecního rozpočtu získat aspoň základní představu, případně i veřejný konsensus o umístění a vzhledu plánovaného kulturáku. Hlavně o umístění.

 6. martin hodek napsal:

  .madame……..i kdyby měl ten kulturák stát kdekoliv,tak nejde o to,jestli se někomu to místo bude líbit ale jde o to,že to zařízení bude k něčemu.To by jsme tako mohli být někde za opicema,což bohužel,Kohoutovice mnohdy jsou…….a mimochodem……přečtou si to .pdf ze zápisu……je  tam 2000 tis. a ne 2000000.takže………..?    

 7. Jana Konečná napsal:

  Ano, ten rozpočet je uveden v tisícovkách. Jde tedy o dva miliony a ne dva tisíce korun.

 8. Viktor Lošťák napsal:

  Pořádný krok kupředu :-)

 9. martin hodek napsal:

  …to by to tedy mělo být zapsáno tak,aby to bylo srozumitelné a sice 2 mil.Kč a ne v přepočtových jednotkách a dále by oponent měl uvést proč to námitkuje v samotném zárodku,aniž by mu byla známa jakákoliv koncepce( mnohdy proto,že sám neví  co to vůbec může obsahovat).A když něco nevím,tak se zeptám a teprve potom jednám…..

   

 10. Jana Konečná napsal:

  Ano, je to ostuda, že lidé, kteří projekt plánují, občany neinformují.  A noví zastupitelé dělají co mohou, aby zjistili, co se dá – třeba dávají námitky k nejasným výdajům, které mají už zítra schválit. – Jinak, rozpočet se vždycky píše v tisíckách, už na to koukám pár let, tak jsem zvyklá, taky si zvyknete :)

 11. Jana Konečná napsal:

  Bohumíru Mazáčovi: ještě k tomu, že rušit cenzuru v Kohoutovickému kurýru už není nutné. Možná máte vlastně pravdu, dnes už si informace cestu ven nacházejí, takže význam kurýra se ztrácí. Ale je to dobře, že tam nejsou? Jednak si ne každý si krátí čas na webu, a taky si vezměte, kdyby si tam všichni mohli přečíst třeba proč jsou problémy s MOPem nebo jak pokročily úvahy o stavbě kulturáku, když už jsou na něj v rozpočtu 2 miliony. A když jsme u webu, tam by mohly být třeba transparentní informace o pořadí žadatelů o byt http://www.novy-liskovec.cz/data/poradi_na_byty/poradi_zadatelu_o_byt_12.pdf nebo grafy spotřeby jednotlivých domů http://nliskovec.calyx.cz/ap_energieNL/Home.aspx jako v Novém Lískovci

 12. Dana Kalčíková napsal:

  Nejdříve upřesním ten kulturní dům. Víte o něm někdo něco? Já jsem se dotázala a zatím jediný, kdo mi odpověděl, byl pan Macek na zasedání finančního výboru, který mi k němu řekl, že se tu o něm mluví již 10 let a všichni o něm všechno vědí. Více už k tomuto záměru neprozradil. Tento záměr má příští rok stát 2 miliony z rozpočtu městské části. Já osobně nejsem proti záměru vybudovat tu kulturní dům, já jsem jen proti tomu, aby se tak dělo za našimi zády. Na co půjdou ty 2 miliony? Co a kde se vlastně postaví? Jak to bude vypadat? Kdo bude rozhodovat o tom, co tam bude a jak to bude vypadat? Kolik bude stát provoz toho zařízení? Kdo bude hradit případné ztráty? Kolik přibližně ty ztráty budou? Pokud se tam přesune radnice a knihovna, jak jsem někde zachytila, co se stane s budovou radnice a co s prostory knihovny? Návrh na výstavbu kulturního domu je jistě chvályhodný, ale proč o něm radnice s obyvateli, kteří to zařízení budou využívat, vůbec nediskutuje? Proč si potřebuje nechat schválit 2 miliony na přípravu a nemá čas říct ani zastupitelům, na co ty peníze vlastně půjdou? Další kapitolou je cenzura Kohoutovického Kurýra. Ta tiskovina je vydávána z veřejných peněz a měla by přinášet objektivní informace z dění v Kohoutovicích. Dosud přinášela především pochvalné informace z dění na radnici.  Před 4 lety např. cenzurou neprošel inzerát na tuto webovou stránku. Ne článek, ale placený inzerát – až tak daleko ta cenzura jde. Tentýž inzerát pak s obtížemi (na 2 reklamace) byl otištěn před rokem – i když jsem si musela vyslechnout, že o něm redakční rada diskutovala, zda jej povolí nebo ne. V povolebním čísle neprošla věta poděkování voličům, ve které jsem psala, že o naší činnosti budeme informovat na webové stránce (byla tam adresa toho webu). Prostě byla zcenzurována. Když jsem podala stížnost na porušení ústavy (která cenzuru zakazuje) a tiskového zákona (který přikazuje otisknout všem zastupitelům příspěvek bez úprav), redakční rada, která vyřizuje stížnosti na sebe samu, mi odpověděla, že se ničeho takového nedopustila. K cenzuře došlo na základě „cenzurní“ věty v pravidlech pro vydávání Kurýra a ústava i tiskový zákon redakční radu nezajímá. Je to smutné, ale je to tak. Asi není náhodou, že v obou případech byly zcenzurovány webové stránky.  

 13. Marie Sotolářová napsal:

  Viktore,

  mám zkušenosti, že mnozí občané (a vězte, že i v Kohoutovicích jej jich dost) se na internet často nedostanou (např. nemají čas denně brouzdat jako my, mají vyšší věk či  menší finanční možnosti, někdy obojí) !  A ti jsou živeni informacemi z Kohoutovického Kurýra. Také fenomén – psali o tom v novinách, tak to musí být pravda – hraje svou roli.

  Kdybych neměla osobní zkušenost při rozdávání pozvánek např. i k akci „Les za Chopinovou“, nevěřila bych. Tehdy nejčastější dotaz oslovených občanů zněl: „A vy nechcete garáže?“  Teprve když jsme jim vysvětlili, že tzv. „stavba 8 garáží“ nekoresponduje s návrhem našich radních  vyjmout 1a půl hektaru z funkce lesa a že je jen krycím manévrem či úskokem, pak pochopili. Tož tak. Někdy mi také činí potíže dívat se na svět očima druhých.

  P.S. Jen na okraj. Mít nadbytek obecních bytů v MČ neznamená jen zisk 75 milionů ročně do rozpočtu navíc, ale i snadnější práci při ovlivňování veřejného mínění, když občané nemají tolik možností k vyhledávání informací na netu či ověřování si pravdivosti předkládaných (mnohdy až pitoreskních) tvrzení.

 14. Helena Sedláčková napsal:

  ad Dana Kalčíková – všechno co píše, musím také podepsat. Patřím k lidem, kteří se o dění v Kohoutovicích zajímají celý život, ale o tom, jak by měl vypadat tzv. „kulturní dům“, jsem se prozatím nedozvěděla nic. Kde má stát, co tam má být, za kolik… Chodím na různé akce v Kohoutovicích a mohu si dovolit malou statistiku – konal se např. koncert, na kterém hráli brněnští filharmonici. Žádní šumaři. Víte, kolik nás přišlo? Asi 40, možná i méně. Byla jsem na besedě s herci, Zdena Herfortová, Ladislav Lakomý, to nejlepší z brněnské scény, přišlo nás 11 lidí. Byla beseda u cimbálu, nesedělo nás tam více než 20-30 lidí. V Legatu běží jazkykové kurzy, např. v tom anglickém se nás sešlo 5. Kohoutovice nežijí kulturou, ale pokud se to má zlepšit, musí se začít zdola, zjistit, co vlastně lidí chtějí. A ne napřed postavit barák a potom se starat, co s ním.

  A co se týká cenzury v Kurýru, škoda mluvit. Mohu doložit malou historku. Jeden významný bývalý kohoutovický politik za ODS, byl starostou a později technickým náměstkem magistrátu. V té době se hodně angažoval ve věci přesunu nádraží. Když chtěli občané zveřejnit v magistrátních novinách článek, který přesun nepodporoval, bylo to zamítnuto. A tento politik argumentoval slovy: „Vyhrajte volby a potom si budete zveřejňovat zase vy, to co chcete“. Nepřipomíná vám to něco?

  Ad Bohumír Mazáč - máte úplnou pravdu v tom, že „kdyby byl vydavatelem kdokoliv, vždy bude sám rozhodovat, co zveřejní a co nikoli.“ Pominul jste však jednu podstatnou věc. Pokud je vydavatelem soukromá osoba, tak je to v pořádku, ale pokud se vydávání hradí z peněz všech daňových poplatníků…ad historka výše.

 15. martin hodek napsal:

  .pro paní Kalčíkovou……sice Vaše tzv.obavy mě nejsou jasné ale odpovím i tady……jednak,nic se neděje za Vašimi zády ale čelem k Vám,spíše mně to připadá,že před volbami jste chtěla vidět do všeho a teď jste po volbách oslepla.Ta částka je jasně formulována..na přípravné práce.Přípravné práce v běžném slova smyslu,jsou například veškeré projektové práce.příprava inženýrských sítí,nutných (např.manipulačních komunikací),finanční poplatky spojené s povolovacími vyřizovačkami) a prostě pokrytí nutných nákladů spojených s přípravou stavby.Omlouvám se,pokud jsem vaši zvědavost neuspokojil ale jsem jen poučený laik,který s projekty kulturních zařízení přišel do výkonného styku.Vaše neznalost jest omluvitelná,neb neznám člověka (včetně Vás),který by věděl a znal všechno….

 16. Petr Ledvina napsal:

  ad Martin Hodek „Přípravné práce v běžném slova smyslu,jsou například veškeré projektové práce.příprava inženýrských sítí,nutných,finanční poplatky spojené s povolovacími vyřizovačkami…“ těžce a zbytečně takové peníze v roce 2015, když ještě není jasné kde a zda vůbec kulturní centrum bude. Neproběhla diskuze s občany, není žádný ideový záměr, (neproběhlo územní řízení), tak lze těžko projektovat. Projektovat lze stavbu, když už proběhly některé nutné předchozí kroky. Tady se nechystá stavět firma nebo jedinec, jež si staví (skoro) co chce, kde chce. Ale zde stavíme my, občané Kohoutovic či celého Brna, prostřednictvím naší radnice. Nikoliv že staví radnice proti nám, nedej bože natruc.

 17. Bohumír Mazáč napsal:

  Určitě by bylo fajn, kdyby zde něco ve stylu kulturního domu bylo, ideální by bylo, kdyby ve stejném objektu sídlila i radnice. Než se ale rozhodne o vynaložení 2 mil. korun na přípravné práce, měla by tomu předcházet studie využitelnosti takového centra. Obávám se, že může nastat to, co popisuje p. Helena Sedláčková. 

 18. Jana Konečná napsal:

  Video ze zastupitelstva viz https://www.youtube.com/watch?v=7JRtado_Bmo&feature=youtu.be (zajistil Jakub Kořínek, Zelení a nezávislí, sdružení pro Kohoutovice).

Napsat komentář