Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Přidělování a správa bytů v Kohoutovicích: stále zamlženo

ZZPoslední zastupitelstvo, které se sešlo 9. září 2015, jednalo o řadě bodů. V připomínkách pak opoziční zastupitelka opětovně upozornila na prostor pro úplatky na bytové komisi.


Bytová komise má podle zastupitelky Dany Kalčíkové (Zelení a nezávislí, Sdružení pro Kohoutovice) velký vliv na přidělování obecních bytů, ale neposkytuje informace, které poskytovat má. Zastupitelka uvedla, že komise zveřejnila pořadí žadatelů o byt jen dvakrát za dvanáct měsíců, přitom to má dělat každý měsíc. Starosta Petr Šafařík (ČSSD) řekl, že podezření na korupční jednání je nefér, ale že vnímá, že jde o pochybení. 

Slovům starosty ale neodpovídá jeho předchozí jednání. Už téměř rok vede radu, která nedovoluje zvolit do bytové komise žádného zástupce nejsilnější opoziční strany (Zelení a Sdružení pro Kohoutovice). Nedávno se zase zasadil o oslabení funkce kontrolního výboru, když v něm zvýšil zastoupení ČSSD a opozice tam tak ztratila většinu. Přitom je zvykem, že kontrolní výbor ovládá opozice, a tento zvyk dodržuje město Brno i další obce a městské části. Kohoutovická koalice (ČSSD, KDU-ČSL, A co Brno?, Pro Kohoutovice a Moravu) si většinu v tomto výboru přivlastnila poté, co chtěl zkontrolovat, jak správce bytů MOP Brno s. r. o. plní smlouvy s radnicí.

Jak vidno, kolem přidělování a správy bytů v Kohoutovicích je stále zamlženo, což opravdu může nahrávat různým podezřením. A je na starostovi Šafaříkovi, zda se bude ohrazovat jen slovy, nebo situaci opravdu napraví a spraví alespoň nefunkční kontrolní výbor a složení a práci bytové komise. Nástroje k tomu má ve svých rukou, ČSSD má totiž většinu v radě i v celé koalici, a v bytové komisi má jako jediná strana hned tři zástupce.

Zasedání zastupitelstva 9. 9. 2015 na videu viz Zastupitelstvo 9. 9. 2015

dne 24.9.2015, Jana Konečná

Další články v rubrice MOP - správce obecních bytů v Kohoutovicích

Další články v rubrice Otevřenost radnice

Další články v rubrice Přidělování obecních bytů v Kohoutovicích

Další články v rubrice Schůze rady a zasedání zastupitelstva

  1. Marie Sotolářová napsal:

    No konečně pochopeno, co zde dokladuji svými příspěvky již několik let. Pro „spravedlivou“ privatizaci obecních tzv. nesociálních bytů, jak ji před volbami občanům slibovali zastupitelé za KDÚ ( i když předchozích mnoho let onu  „nespravedlivou“ schvalovali výběrově a nadstandardně i pro své vyvolené) hovoří jasně všechna v článku uvedená zjištění. Přidejme ještě výběrovou „údržbu“ obecních bytů a společných prostor, jejichž kvalita nekoresponduje s vydanými „náklady“ spřátelených firem, málo průhledné nakladání s příjmy z tzv. vedlejší hospodářské činnosti, náhlé  a málo transparentní výměny jednatelů MOPu  – a v neposlední řadě onen strach z činnosti opozičních zastupitelů v dané problematice. A to i přesto, že všichni známe ono: Čím více obecních financí budeme spravovat a přerozdělovat, tím větší existuje pravděpodobnost, že bude probíhat tzv. „malá velká domů“.

Napsat komentář