Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Kurty připraví děti o sáňkování, vadí lidem

Tělocvičny a hotel pro milionáře místo zelené louky. Tak vnímají někteří obyvatelé brněnských Kohoutovic plán soukromého investora na stavbu sportovního areálu v tamní Stamicově ulici. Společnost V – Honey jim ve čtvrtek projekt představila na veřejné debatě.

V pět hodin přichází do jídelny základní školy v Chalabalové ulici asi sto padesát lidí. Mezi nimi především odpůrci stavby. Vadí jim hlavně, že plánovaná stavba zabere zeleň. „Na louku, kde má areál stát, chodí děti sáňkovat. Je to jediné bezpečné místo v okolí. Sportovišť je tady už dost. Nechápu, proč se tady má stavět něco podobného,“ stěžuje si například Jaroslav Škarvada.>

S plánovanou výstavbou nesouhlasí ani další obyvatelé. „Investor pouze schovává hotel za sportovní centrum. Těch je v okolí mnoho a všechny jsou ztrátové,“ říká žena, která nesdělila jméno.

Má smysl stavět v Kohoutovicích sportovní areál? Diskutujte:

Jde jen o peníze!  (Dana Svobodová) Nejedná se o výstavbu sporotivště, těch je v Kohoutovicích dostatek a většinou jsou ztrátové, je to jen zástěrka pro stavbu Hotelu pro návštěvníky Výstaviště, popř.Velké ceny. Navíc pan Macek, který včera projekt hájil zuby nehty a je náměstkem primátora je také mimo jiné kamarád pana Vančury, tedy investora, který tímto získá velmi lukrativní pozemky. Ať si každý udělá obrázek sám !!!!!

Městská část lidi oblbuje (Petr Svobodný) Projekt už jednou městská část tiše schválila (24.11.2010, viz materiál R103), následně jej schválilo brněnské zastupitelstvo 6.9.2011. Investor ale musel projekt předělat a nyní se podruhé to samé kohoutovické vedení (koalice ČSSD a ODS) tváří jako demokraté, co jim záleží na názoru lidi, když pod nátlakem udělali besedu s lidmi. Před dvěma lety ovšem mlčeli jako hrob.

Městská část lidi oblbuje (Alice Novotná) Nejedná se jen o louku, jsou tam také stromy, v podstatě malý lesík, který budou chtít vykácet. Tato stavba na tomto místě je stejně absurdní jako kdyby ji chtěli postavi uprostřed náměstí Svobody !
Další příspěvky viz níže.

Souhlasí s ní i Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice. „Stavba ani neodpovídá územnímu plánu. Tváří se sice jako sportoviště, ve skutečnosti to bude hotel. A ten tam stát nesmí,“ upozorňuje Kalčíková.

Že areál mimo jiné nabídne i ubytování, potvrzuje architekt plánovaného areálu Jiří Knesl. „Dvaadvacet pokojů v něm ale poslouží především sportovcům. Areál totiž využijí různé sportovní kluby,“ vysvětluje Knesl.
Jednání se účastní i náměstek brněnského primátora Ladislav Macek, který je zároveň radní v Kohoutovicích. „Jestli je stavba v souladu s územním plánem, musí posoudit kohoutovický stavební úřad. Podle mě podobné sportoviště v Kohoutovicích chybí. A je pro nás výhodné využít nabídku investora, který má o takovou stavbu zájem,“ míní Macek.

S ním nesouhlasí další z účastníků debaty Radmila Kudlová. „Nové kurty tady nepotřebujeme. Chybějí nám spíš obchody. Je tu jen několik předražených a za nákupy musíme cestovat jinam,“ podotýká žena.

Další lidé se bojí, že areál zůstane opuštěný, pokud investor zkrachuje. Podle architekta Knesla taková situace nenastane. „Firma, která chce sportoviště postavit, si dobře spočítala, že se jí peníze vrátí. Je to dlouhodobá investice a nedovolí si ji jen tak opustit,“ vysvětluje.
Podle něj centrum vyjde zhruba na sto milionů korun.

Starosta Kohoutovic Petr Šafařík tvrdí, že zatím vůbec není jasné, zda stavba vznikne. „Na webu radnice zveřejníme anketu. Podle ní se ukáže, jak se k projektu postavíme. Chtěli jsme jen využít nabídku investora a rozšířit možnosti sportovního vyžití v Kohoutovicích. Pokud se lidé postaví proti tomuto projektu, upustíme od něj,“ uzavírá diskuzi starosta.

Zdroj: Jan Spěšný, Rovnost

Dobré ráno, Brno

Kohoutovičtí před sebou mají obtížné rozhodování. Dát přednost sportovnímu areálu se všemi výhodami, nebo raději zachovat obyčejnou louku, která ale znamená hodně pro tamní děti? Někdo třeba namítne, že místo sáňkování si děti zahrají badminton. A celý rok. Další upozorní, že i sportovci už zapomněli chodit a do areálu tak přijedou autem, kterých je v městské části dost. Těžko radit. Ale jsou místa, kde už má louka větší cenu než komplexy za miliardy. Je zkrátka vzácnější.

Zdroj: Michal Sklenář, Rovnost

dne 9.11.2012, Deník Rovnost

Další články v rubrice Hotel a garáže na louce

Další články v rubrice Kauzy politiků

 1. ps napsal:

  pokud by šlo investorovi a nejchytřejšímu územnímu plánovači Mackovi skutečně o sportoviště, pak hned vedle fotbalového hřiště Tatranu je nevyužitá louka – jako stvořená pro podobnou halu. I když upřímně o 200 m dál již řadu let fungují kryté i otevřené tenisové kurty, takže osobně o potřebě podobného zařízení silně pochybuji.
  Nicméně dobrá, chtějí-li lidé sportoviště tak proč je nesousředit do jednoho místa? Určitě by se zde  vměstnal i hotel. Tato lokace by dávala smysl – na okraji Kohoutovic by vznikl  sportovní areál v dostatečné blízkosti sídliště, na okraji lesa a současně v rozumné vzdálenosti  od obytné zóny. Místo toho zamýšlená varianta mega krychle zničí současnou vzdušnost této části sídliště.

  V případě investora bych se znovu zamyslel nad možnostmi využitím hotelu situovaného uprostřed sídliště!!! Nemyslím si, že v Brně je nedostatečná kapacita hotelů a po dříve vyhlášených akcích BVV nebo Masarykova okruhu, které lákaly do Brna davy turistů  zbudou brzy jen vzpomínky na zašlou slávu. Poptávku po ubytování při menších akcích pak s přehledem uspokojí současná hotelová kapacita. Například blízký hotel Myslivna.

  No ale možná, že někdo hledá jen dostatečně velkou pračku na peníze – pak jdou všechny rozumné argumenty stranou a navrhovaná stavba je určitě dobrou volbou.

 2. Marie Sotolářová napsal:

  Nejdříve chtít zničit les za Chopinovou, nyní louku za Stamicovou. Ti naši koaliční radní si nedají pokoj, dokud nebudou Kohoutovice celé zabetonované a nebo pokud nebudou oni sami vyměněni. Kdyby jim šlo o dobro městské části a jejich obyvatel (jimiž byli zvoleni a kterým se mají zodpovídat), tak by přemýšleli zcela jinak. Např. jak naložit již na betonu stojícími špatně zprivatizovanými komerčními objekty, které dělaji ostudu Kohoutovicím? Např. se jedná o téměř zdevastované obchodní prostoty vedle nově prezentovaného záměru či o tzv. „zdravotní středisko“ na Voříškové.  Proč  raději nanapravují chyby dosud nepotrestaných předchůdců z vlastních stran a nevyjednávají  se současnými majiteli a budoucími investory v  tomto směru?
  Kdo bude v budoucnu napravovat zase jejich přehmaty? Snad bude brzy praktikována nejen politická, ale i trestní odpovědnost jedinců hlasujících a rozhodujících v radách měst i jejich městských částí. 

 3. Zbyněk Svoboda napsal:

  Ze strany pana Macka se na včerejším setkání jednalo o vzorovou ukázku arogance politiků.
  Je vidět, že jej nezajímají názory občanů, kteří v Kohoutovicích žijí. O to víc ho zajímají zájmy soukromého investora.
  Nechápu, smysl toho, že se naproti nedávno městem vybudovaném Aquaparku, který je ročně cca 3 miliony korun ztrátový, postaví další posilovna, sauna, bazén, hotel s restaurací atd.
  Pro obyvatele Kohoutovic to nepřinese nic nového:
  – tenisové kurty jsou nedaleko.
  – sauna, bazén, posilovna je v novém Aquaparku.
  – vynikající badmintonové kurty jsou nedaleko na Kamenném Vrchu nebo na Veslařské v Jundrově, tělocvična na ZŠ Chalabalova.
  – mateřské centrum je na Stamicove v Legatu.
  – zastaví se louka, na které v zimě děti sáňkují
  – pro okolní obyvatele se zvýší dopravní a společenská hlučnost
  Takže proč nám p. Macek a ostatní radní pořád tvrdí, jak právě tuto stavbu v Kohoutovicích potřebujeme?
  Raději by měli řešit problém nevzhledných nákupních středisek s jejich majiteli a jiné věci. Lidé nepotřebují v Lipsku mít pět heren a non-stopů, ale lepší nabídku obchodů.
  Lidé by si měli vzpomenout při příštích volbách na to, kdo z politiků nerespektuje jejich názor, ničí okolí jejich domovů, zhoršuje kvalitu bydlení, a nevolit současnou koalici ODS+ČSSD.

 4. Marie Sotolářová napsal:

  A aby toho nebylo málo, dnes ráno (11.11.2012 v 9:00) hlasí v rozhlase chemickou havarii na Kohoutovickém potoce. Rozšiřující se firma (rovněž na úkor zeleně) údajně znečistila místní potok. Kdopak to vše povolil? Že by opět naši „dobří koaliční hospodáři“?

 5. Marie Sotolářová napsal:

  Korespondence s naší radnicí úspěšně pokračuje. Teprve dnes mi dorazil mail od pana tajemníka (viz text níže). Děkuji touto cestou za veskrze vyčerpávající a vysvětlující informaci. Ale jak říkávala moje moudrá babíčka –  “ přišla s křížkem po funuse“. Škoda. Škoda.
  Vážená paní Sotolářová,
  od pana starosty Petra Šafaříka jsem vyslechl oprávněnou připomínku k mému postupu, kterým jsem reagoval na Váš podnět ze dne 2. listopadu t.r. v rámci diskuzního fóra.
  S panem starostou jsme toho dne hovořili o obsahu Vašich podnětů a domluvili jsme se, že Vám odpovím zveřejněním na stánkách našeho úřadu. Krátkou odpověď jsem zvládl odeslat, ale odešla pouze emailem na Vaši soukromou adresu, na webu pak nebyla přístupná. Omlouvám se za to.
  Pro vysvětlení sděluji, že v režimu softwaru je k dispozici několik možných způsobů pro zaslání odpovědí na podněty občanů městské části, já pak využil ten nejčastější, tj. přímou odpověď tazateli. Osobně to nepovažuji za takový prohřešek, jako kdyby se vůbec nereagovalo a neodpovědělo.
  Prosím, abyste nechápala tento postup jako nějaký účelový. Koneckonců přímá odpověď byla poskytnuta. Na základě výtky od pana starosty jsem se rozhodl tuto odpověď dodatečně a beze změny zveřejnit.
   
  S přáním pěkného zbytku dne
  J. Rotrekl, tajemník ÚMČ
  P.S. Možná by bylo lepší odpovídat v diskusním fóru na oficiálních stránkách kohoutovické radnice jen jednou jedinou variantou – prostě bez cenzury.

   

Napsat komentář