Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Občané, nechoďte na zastupitelstvo!

2014-nove-zastupitelstvoTento vzkaz zazněl, v přeneseném slova smyslu, z úst starosty na ustavujícím zasedání zastupitelstva městské části Brno-Kohoutovice, které se uskutečnilo 5. listopadu 2014. Motivem k tomu, aby člověk zašel na jednání místních politiků, je nějaká starost, nějaký problém, se kterým se na ně chce obrátit, aby jej řešili. Třeba privatizace bytů, nebo rozkopaný chodník…Ale nedozví se nic, protože vůbec nebude mít možnost se na nic zeptat. Pokud totiž problém, se kterým se na zastupitele chce obrátit, není zrovna v programu jednání, a to je málokdy, tak má smůlu. Zasedání je skončeno a občan zůstane sedět a zírat. Jak je to možné?

V jednacím řádu zastupitelstva se uvádí:

„Ukončení zasedání. Předsedající ukončí zasedání ZMČ, je-li skončeno projednávání všech bodů programu a nikdo se již nehlásí o slovo“. Hlásí-li se občan, je ignorován, je méně než nikdo. S občanem se v jednacím řádu vůbec nepočítá. O tomto problému jsme na našem webu již několikrát psali. Na ustavující zasedání, kde bylo přítomno několik nových zastupitelů, jsem přicházela s velkou nadějí a odcházela s velkým zklamáním. Nic se nezměnilo. Přitom mezi diváky seděl například také bývalý starosta Jindřich Misák. Za jeho éry se nikdy nestalo, že by občan nemohl promluvit. A přitom pod tímto jednacím řádem je podepsaný právě on. Takže záleží na člověku.

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva byl zvolen starostou Petr Šafařík (ČSSD), uvolněným místostarostou ing. Karel Aujeský (A co Brno), druhým místostarostou, neuvolněným, PhDr. Petr Hruška (KDU-ČSL). Rada má 5 členů, Petr Šafařík, Mgr. Martin Mikš, Lenka Vejrostová ((ČSSD) a k tomu 2 výše jmenovaní místostarostové. Zastupitelstvo má 21 členů, seznam je řazen dle zápisu o výsledku voleb:

Jiří Zorník, Radek Rabušic (ODS), Helena Sýkorová, Marie Knapová (KSČM), Petr Hruška, Jakub Hruška (KDU-ČSL), Stanislav Tetur (Společně pro Kohoutovice a Moravu) Dana Kalčíková, Viktor Šeďa, Jakub Kořínek (Zelení a Nezávislí), Petr Šafařík, Martin Mikš, Lenka Vejrostová, Václav Božek, Robert Marek, Zdeněk Slavík, Stanislav Zahradník (ČSSD), Dalimil Ospalý, Jan Stuchlík (TOP 09 a Občané pro Kohoutovice), Jiří Spousta, Karel Aujeský (A co Brno).

Kromě voleb nových orgánů byl na programu také návrh na změnu Zásad pro vydávání Kohoutovického kurýra, který předložil Dalimil Ospalý. Kolem tohoto bodu se rozproudila diskuse, jejímž výsledkem bylo ustavení pracovní skupiny. Jaký z toho bude výstup, to se uvidí. „V polovině roku 2014 byla za minulého zastupitelstva rovněž ustavena pracovní skupina. Měla řešit právě to, aby občan mohl svobodně vystoupit na zastupitelstvu (viz Interpelace …). „Ani se nesešla, natož aby něco vyřešila,“ podotkl v této záležitosti předkladatel návrhu Ospalý. Novinkou tohoto volebního období bude výbor pro národnostní menšiny.

dne 6.11.2014, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Kohoutovický kurýr se lepší

Další články v rubrice Otevřenost radnice

Další články v rubrice Schůze rady a zasedání zastupitelstva

 1. martin hodek napsal:

  ……..nevím,proč mne to nepřekvapuje. Dante napsal…zanech nadějí,kdo vcházíš……..,lidové pořekadlo říká …starého psa novým kouskům nenaučíš………a od staronového starosty toho moc neočekávej……….to dodávám sám

 2. Viktor Lošťák napsal:

  Výbor pro národnostní menšiny? Je k tomu důvodová zpráva? Čím se má zabývat?

  Pokud vím, máte v zastupitelstvu své lidi a kromě toho je tu Jakub Hruška z KDU-ČSL, který otevřenost před volbami také rád skloňoval. Proč nenavrhnete změnu jednacího řádu tak, aby se občanům vyhovělo? A pokud to neuspěje, mohou se vaši zastupitelé v opozici přihlásit o slovo, pozvat k sobě občana, který má zájem něco říci, a jeho slova okamžitě zopakovat. Pochybuji, že to koalice bude dlouho schopna snášet.

  Kromě toho má opozice velmi široké spektrum možností k obstrukcím. Není to návod na rutinní prosazování požadavků, ale když jde o tak zásadní věc jako přístupnost jednání veřejnosti, neváhal bych k obstrukcím sáhnout. Umožnit občanům vystoupit není podle mne věcí politického názoru a hlasování, ale zásadní záležitost, opravňující použít i mnohem silnější prostředky.

  Máte audiozáznam z jednání? Velmi rád bych si ho poslechl.

 3. Jana Konečná napsal:

  Změnu jednacího řádu, aby se občané mohli ptát, navrhla nedávno paní Sýkorová z KSČM, viz http://www.kohoutovice.org/interpelace-na-kohoutovicke-zastupitele-nebudou-snad-jindy/ . O jejím návrhu se vůbec nehlasovalo, ten bod stáhli tenkrát zastupitelé z programu na začátku schůze – ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

 4. Viktor Lošťák napsal:

  Ještě něco – změnu jednacího řádu nevymýšlejte znovu. Buď použijte návrh Heleny Sýkorové z KSČM, o němž se před nějakou dobou hlasovalo, nebo adaptujte jednací řád z Bystrce. Ten vystoupení občanů k libovolnému tématu na zastupitelstvu umožňuje a zároveň vám dává těžko překonatelný argument, že jde o věc vyzkoušenou a bez problémů fungující.

  Tvrdě vyžadujte od svých opozičních zastupitelů aktivitu. Je to dobré jak pro vás, tak v nemenší míře i pro ně. Jestli se na začátku nechají zakřiknout, těžko se už z toho zakřiknutí vzpamatují. Pak budou v tahu naděje voličů, kredit opozice i další čtyři roky. Neváhejte, pokud jde o věc, kterou považujete za opravdu důležitou, rozpoutat na zastupitelstvu otevřený konflikt jakékoli intenzity.

  Navrhli jste proti kandidátům koalice do rady opoziční kandidáty? Napište o tom, ať o tom napíše opozice, pro to dostala hlasy. Kladli vaši zastupitelé otázky kandidátům, nepříjemné otázky? Předali podněty, navrhli usnesení?

  Za Bystrčáky nabízím vaší opozici spolupráci. Můžeme koordinovat postup, vyměnit si zkušenosti. Můžeme vám dát docela hodně, ale další krok musí být ze strany Kohoutovic. Nebudeme plýtvat energií tam, kde není žádný zájem.

 5. martin hodek napsal:

  …..když půjdu“do detailů“,tak v důsledcích by se mohlo jednat  i o porušení Listin práv občanů…  na Jakuba Hrušku celkem věřím,chápu,že se „rozkoukává“ale určitě jedná………se zbytkem zcela souhlasím……….

 6. Helena Sedláčková napsal:

  Kurýr přepsal výsledky voleb!! V Kurýru č. 10/2014 se na 1. straně píše: „Výsledky voleb do ZMB v roce 2014. Do zastupitelstva statutárního města Brna byli zvoleni tito kohoutovičtí kandidáti: Šafařík, Božek, Vejrostová, Mikš, Slavík, Marek, Zahradník, Kalčíková, Šeďa, Kořínek, Ospalý, Stuchlík, Zorník, Rabušic, Hruška, Chmelík, Sýkorová, Knapová, Spousta, Aujeský, Tetur.“ Brněnské zastupitelstvo je podle Kurýra zpoloviny kohoutovické :-) Poslední kapka. Pohár neodborné a špatně odváděné práce na Kurýru byl naplněn až po okraj. Vyměnit redaktora i s redakční radou! Tipněme si, co udělá vydavatel? Já myslím, že nic. 

   

 7. Jana Konečná napsal:

  Viktore, děkujeme za poučení, je fakt, že zatím v Kohoutkách jednají politici u moci zcela bez servítků..

 8. Dana Kalčíková napsal:

  Za uskupení Zelení a nezávislí – sdružení Pro Kohoutovice mohu k tématu nemožnosti promluvit v bodě různé pro všechny přítomné na zasedání zastupitelstva říci, že tuto otázku jsme projednávali v rámci povolebních jednání téměř se všemi zástupci stran, které se dostaly do zastupitelstva. Někteří byli ostře proti, někteří nám nevěřili, že lidé v tomto bodě vystoupit nemohou, někteří nám řekli, že z principu nebudou souhlasit s žádným naším návrhem, pokud my nepodpoříme jejich jediný požadavek na vytvoření jistého výboru zastupitelstva. Je mi líto, že autorka článku vůbec nezmínila, že jsem na zastupitelstvu vystoupila s požadavkem na vytvoření pracovní skupiny, která by se zabývala aktualizací jednacího řádu zastupitelstva, přičemž jako důvody jsem uvedla potřebu zajištění práva vystoupit v bodě různé pro všechny občany, pořizování videozáznamu ze zastupitelstva a záznamu jmenovitého hlasování jednotlivých zastupitelů. Tento návrh byl po ostré přestřelce mezi námi a členy ČSSD smeten ze stolu s tím, že v bodě různé nelze navrhovat nic, o čem by mělo hlasovat zastupitelstvo. Můj návrh tak nebyl hlasován a budu ho předkládat znovu v prosinci jako bod programu. Přes počáteční velký odpor u ČSSD to vypadá, že nyní panuje alespoň shoda na revizi tohoto dokumentu prostřednictvím pracovní skupiny. Myslím, že na to, že je měsíc po volbách a koalici tvoří z velké části ti, kdo o tomto vůbec dříve nechtěli slyšet, to je vcelku dobrý začátek. Jako cíl vidím projednání nového jednacího řádu na prvním zasedání zastupitelstva v roce 2015. Pokud to nevyjde, pak bude čas na obstrukce.

 9. Helena Sedláčková napsal:

  Dana K. má pravdu – ano, nezmínila jsem v článku, že vystoupila s požadavkem na vytvoření pracovní skupiny. Ale byla jsem z celého jednání tak zklamaná, že jsem to opomněla.

 10. martin hodek napsal:

  …a vy si myslíte,že lidé kteří dřívě byli ve vedení RMČ a byli proti koalici,tím,že sami museli  do koalice změní svoje myšlení a způsob jednání a budou jednat positivně ve prospěch práv občanů???????  Kdo zamítl nový návrh JŘ????? Ti,kteří jsou v koalici…………..

 11. Marie Sotolářová napsal:

  „Radnice, která se svými lidmi nemluví, nemůže dobře fungovat,“ začíná koaliční smlouva
  Zdroj: http://brno.idnes.cz/sliby-noveho-vedeni-brna-ctyrkoalice-dst-/brno-zpravy.aspx?c=A141112_2115504_brno-zpravy_daj

 12. Dalimil Ospalý napsal:

  To je tedy fakt trapný, když už i v Ústí nad Labem, které spadá do rudého kraje, jsou o výrazný krok napřed.

  http://usti.idnes.cz/nova-koalice-v-usti-nad-labem-otevrela-magistrat-verejnosti-pq7-/usti-zpravy.aspx?c=A141111_2115247_usti-zpravy_alh

 13. martin hodek napsal:

  ……myslím,že je to všechno o tom,s čím zastupitelé jdou na radnici…..jestli jen s osobními ambicemi nebo se smyslem pro praci a pro povinost.

 14. Marie Sotolářová napsal:

  Brněnská ČSSD jasně ukázala, jak pracuje s míněním prostých občanů při organizovaní voleb. Zatím se to provalilo na městské části Brno-sever. Cenzuru, aby se články od občanů nedostaly do „navoněné zdechliny“ (Kohoutovický Kurýr), považuji za podobný druh manipulace jako je soudem popsané uplácení potřebných za třicet stříbrných při kupčení s jejich hlasy.

  Pro zájemnce přikládám Usnesení KS v Brně: http://img.ct24.cz/multimedia/documents/61/6079/607858.pdf

  P.S. Moc se mi líbí ono sousloví „zatemnění volebních výsledků:-)!

   

 15. Z napsal:

  O pořizování videozáznamů z jednání zastupitelstva se jednalo i v Bystrci, a i když ho tamnější koalice odmítla, opozice dospěla k závěru, že její souhlas nepotřebuje. Nic tedy nebrání tomu, aby záznamy byly zveřejňovány zde.

  Myslím, že spolupráce s Bystrčáky je dobrý nápad a doufám, že Zelení a nezávislí  zareagují na nabídku pana Lošťáka kladně (ostatně i pro autory webu Kohoutovice.org by zkušenosti s „Bystrčníkem“ mohly být přínosné).

  V. Lošťák: Výbor pro národnostní menšiny se má zabývat ochranou Moravanů, neboť část obyvatel Kohoutovic se při posledním sčítání obyvatelstva přihlásila k moravské národnosti (byl jsem mezi nimi, ale kdybych věděl, k čemu to povede, tak se raději označím za Roma ;-) ).

 16. Martin Hodek napsal:

  .plně souhlasím s p.Sotolářovou……….těch „navoněných zdechlin“ zde bylo hodně.

Napsat komentář