Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Nové sportovní centrum? Anketu zmanipuloval hacker

Stovky údajných hlasujících během několika hodin minulý týden výrazně ovlivnily anketu zveřejněnou na webu radnice brněnských Kohoutovic. Hlasování mělo původně napovědět, jestli si tamní obyvatelé přejí nové sportovní centrum ve Stamicově ulici. Kvůli podezření, že anketu napadli hackeři, ji radnice pravděpodobně zru­ší.

Začátkem roku totiž během necelého dne několikanásobně přibylo hlasů příznivců stavby areálu. „A několik dní poté i odpůrců. Okamžitě jsme se obrátili na administrátora našich stránek, aby nám extrémní nárůst zdůvodnil. Podle IP adres sice každý hlas přišel z jiného počítače, to se ale dá jednoduše obejít,“ sdělil Brněnskému deníku Rovnost kohoutovický starosta Petr Šafařík.

Radnice anketu zveřejnila na svých stránkách těsně před Vánoci. Do 3. ledna výrazně v hlasování vedli odpůrci výstavby. Ve čtyři hodiny odpoledne jich hlasovalo proti vzniku areálu 258, zatímco příznivců bylo necelých sedmdesát. O den později se situace změnila, když pro výstavbu hlasovaly už víc než tři stovky lidí. „Od začátku jsme tušili, že se anketu někdo pokusí ovlivnit. Potvrzuje se tím, že způsob, který radnice zvolila k zjištění názorů obyvatel, nebyl nejlepší. Výsledky ankety jde totiž velmi jednoduše zkreslit,“ řekla Dana Kalčíková z občanského sdružení Pro Kohoutovice, které výsledky hlasování sleduje.

Celý článek viz Rovnost

dne 9.1.2013, Deník Rovnost

Další články v rubrice Hotel a garáže na louce

 1. Marie Sotolářová napsal:

  Vážený pane starosto! Dnes jste ve na oficiálních stánkách kohoutovice.cz ve 14:41 vyvěsil stanovisko k anketě, které včera schválila (projednala) Rada naší městské části. Děkuji vám za dodržení slova. Jak jste slíbil, tak jste učinil. Nyní by bylo nanejvýš vhodné dopátrat se toho, kdo a jakým způsobem anketu ovlivňoval. Pokud budete chtít, mohu požádat pana Petra Ulricha o spolupráci. Dle mého názoru je v daném oboru odborníkem na slovo vzatým. Zdraví srdečně Marie Sotolářová

 2. Lukáš Stejskal napsal:

   
  Rada sice vyvěsila stanovisko, ale téměř nic jsem se z něj nedozvěděl. Ani jasně neřekli, že anketa byla ovlivněna – mluví se tam pouze o „podezření z ovlivnění ankety“.
   
  „Za sebe i za své kolegy v RMČ mohu prohlásit, že nikdo z nás neměl a nemá důvod manipulovat s výsledky.“ Minimálně v případě Ladislava Macka tomu nevěřím. Zvlášť když vezmeme v úvahu jeho minulost, způsob, jakým prosazoval vykácení lesa na Chopinové a způsob, jakým se o výstavbě hotelu vyjadřoval na listopadové schůzi.
   
  Jaký má smysl pokračovat v anketě, když my i radnice víme, že byla zmanipulovaná? K čemu ji vyhodnocovat, když výsledky budou zkreslené? Obávám se toho, že radnice tímto sama sobě vypisuje bianco šek. Pokud bude více hlasů PRO výstavbu, můžou říct: anketa proběhla v pořádku, jde se stavět. Pokud bude víc hlasů PROTI – anketa byla zmanipulovaná, nebudeme ji brát vážně. Nehledě na to, že můžou případně hlasy „očistit“ tak, aby anketa vyšla tak, jak oni chtějí.
   

 3. Marie Sotolářová napsal:

  Zasílám velmi zajímavý odkaz na  www stránky Nejvyššího správního soudu. Máte-li čas a chuť, přečtěte si tento text do konce.
  http://www.nssoud.cz/Nejvyssi-spravni-soud-zprisnil-pravidla-pro-posuzovani-podjatosti-uredniku/art/922?tre_id=205

 4. Lukáš Stejskal napsal:

  Oficiální web Kohotovic zveřejnil nové dotazy a neměly by zapadnout: (starý web už je nyní nefunkční, poznámka redakce). Je to slušné dada. Taky závidíte „obyvatelům Bystrce Vinohrad , kde se zastupitelé nebojí rozhodovat a něco vybudovat“? Když už si zastupitelé píšou dotazy sami sobě, nemuseli by to aspoň dělat takhle blbě :). Nicméně, je to zvláštní koláž názorů. Že by si tím radnice připravovala půdu pro zrušení ankety, protože jim nevychází tak, jak by si přáli?

 5. roman napsal:

  Proč si myslíte že s zastupitelé píší  sobě.Já souhlasím s tím,že zastupitelstvo je tady od toho aby rozhodovalo v rámci platných zákonů.Na co jsou potom volby?Já už v posledních volbách do miístního zastupitelstva nevolil ani ODS ani ČSSD.Bohužel většna ostaních občanů jim dala hlas tak prostě at rozhodují.Nikdy a v žadné pozici se nezalíbíte všem.Pokud budou alibisticky vypisovat ankety tak to k ničem nepovede.To se v Kohouutovicích zastaví čas a nepostaví nic.Pokud mají z voličů takový strach tak at vypíší referendum které má jasná pravidla daná zákonem a nebude se očem bavit.Jeden pisatel na radničním webu má pravdu-každý by tady něco chtěl(benzinku,sportoviště,hotel,) ale jenom at to nestaví tam kde bydlím.Taky nechápu proč sportovisště typu badbintové haly apod mohou klidně stát v okolních částech ale v Kohoutovicích ne.

 6. Viktor napsal:

  Nevím co přesně měl na mysli tazatel z webu kohoutovické radnice, když psal o tom, že někdo z Kohoutovic musí jezdit do Bystrce, aby si zasportoval. Napadá mne snad jen skatepark na Vejrostově (http://www.bystrcnik.cz/?tag=skatepark). Ano, to byla opravdu výborná investice městské části, správná věc. Ale taky to byla stavba jen minimálně nebo vůbec ne kontroverzní. Je to na místě, kde nikomu nevadí a je docela malá. Nedá se to srovnávat se budovou, jaká se nyní diskutuje v Kohoutovicích. „Závidím obyvatelům Bystrce a Vinohrad, kde se zastupitelé nebojí rozhodovat a něco vybudovat“ – především zastupitelé málokdy něco budují. Skatepark, akvapark, školku, to ano. Ale tady se diskutuje o stavbě soukromého investora, nic, co by financovaly veřejné peníze. Co se týče rozhodování, v Bystrci se od roku 2010 všechny větší stavby veřejně diskutují a k lidem se dostane předem docela dost informací přímo z radnice. Vím to, protože mi je posílají radní proaktivně mailem ke zveřejnění. Jistě ten proces není úplně ideální, ale je to lepší než to bylo. V každém případě to není tak, že by zastupitelstvo rozhodovalo zcela bez veřejné diskuze s občany, právě naopak, trend vede opačným směrem. Že ta diskuze bývá obtížná a neuspokojí nakonec skoro nikoho je pravda, ale myslím, že ji tu asi nikdo nevnímá jako bariéru v realizaci obecně přínosných záměrů.

 7. Jana Konečná, PK napsal:

  Vybudovaný Skatepark je určitě bezva, svah za poštou je zase perfektní dráha pro dětské boby. I Kohoutovické základní školy ho často využívají pro tělocvik, například dnes po osmé ráno tam bobovala třída čtvrťáků či páťáků místo tělocviku.