Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Každý v Česku má pocit, že arbitrážím rozumí a každý druhý jimi hrozí

TalasovaTo říká Mgr. Marie Talašová, LL.M., v rozhovoru, který se nedávno objevil v médiích. Odkaz uvádíme na konci článku. Proč ji zmiňujeme na našem webu? Marie Talašová prožila část svého dětství v Kohoutovicích. Bydlela s rodiči v ulici Stamicova a chodila do základní školy v Chalabalově ulici.
Vystudovala právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a pak si sbalila kufry a odletěla do Ameriky. Pracovala v prestižní advokátní kanceláři v Dallasu a po více jak 10 letech se vrátila do Česka. Pracuje na významné pozici na ministerstvu financí a její příběh může být pro mladé lidi inspirující.

Co Vás vedlo k tomu opustit hned po škole pohodlí domova a odletět na druhý konec světa?

Při studiu na právnické fakultě v Brně jsem začala pracovat pro americkou advokátní kancelář v Texasu a moc mě tato pracovní zkušenost bavila. Měla jsem pocit, že jako žena v právnické profesi bych mohla mít v USA férovější podmínky na rozjetí kariéry než bych měla v České republice. Taky se mi líbilo, jak vysoký profesní standard je v Americe zakořeněn. Je tam pro ně neakceptovatelné, aby se lidé v práci pomlouvali anebo se nechovali jako týmoví hráči. Samozřejmostí je vzájemná úcta, vážit si jeden druhého.  V takovém prostředí se dobře pracuje.

Vzpomněla jste si někdy na Kohoutovice, vybavila se Vám některá místa?

Na Kohoutovice vzpomínám moc ráda, prožila jsem tady krásné dětství. Nejvíc mi chybí les a obora, kam jsem chodila běhat nebo na procházky. Taky jsem si jako dítě v zimě hodně užila sněhu na kopečku u Lipska. Na Stamicově, kde jsem vyrůstala, pořád bydlí moje prateta, tak se tam čas od času podívám. Letos slaví krásných 80 let.

Po 10 letech jste opustila úspěšnou kariéru v prestižní americké kanceláři a vrátila se do Česka. Bylo to těžké rozhodnutí?

Nebylo těžké se vrátit, protože jsem návrat do Česka vždycky plánovala. Ale těžké je si teď zvyknout. Ženy to tady podle mě mají profesně těžší. Musí pracovat víc než muži, aby je okolí respektovalo a prosadily se. Taky bojovat otevřeně s korupcí znamenalo pro mě a můj tým změnit hodně zaběhnutá pravidla a udělat si pár mocných nepřátel z období minulé vlády.

Jste ředitelkou odboru Mezinárodní právní služby na Ministerstvu financí České republiky. Ve zmiňovaném rozhovoru kromě jiného říkáte, že tato práce vyžaduje hodně odvahy. Mají podle Vás dnešní mladí lidé Vaši odvahu?

Mladí  lidé, se kterými pracuju, odvahu určitě mají. Myslím si, že dnešní mladá generace, která má možnost cestovat, se na život a jeho hodnoty dívá z více úhlů. Uvědomuje si, že měnit zajetá pravidla není lehké, ale že se tento přístup dlouhodobě vyplatí. Pocit z dobře odvedené práce, to opravdu není fráze. Není to jenom o penězích. Pokud za sebou máte dobré výsledky, dodá Vám to klidu a zdravého sebevědomí.

Přejeme Vám hodně štěstí a rádi se s Vámi v Kohoutoviích zase někdy potkáme!

Odkaz na článek citovaný v úvodu: http://www.epravo.cz/top/efocus/marie-talasova-nejlepsi-cas-pracovat-ve-statni-sprave-96817.html

dne 1.6.2015, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Rozhovory, osobnosti

  1. Děda napsal:

    Jsi dobrá, jen tak dál.

Napsat komentář