Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Hala pro badminton místo zelené louky v centru?

Protesty občanů se zvedly proti rozhodnutí kohoutovické radnice zastavět velkou část louky v centru Kohoutovic. Projekt, který radnice označuje jako "sportovní areál", přináší kohoutovickým občanům čtyři tělocvičny pro badminton, hotel a velkokapacitní garáže. Bazény, sauny i tělocvičny už Kohoutovice mají.

Pochybnosti s plánovaným zastavěním louky vyjádřil v diskusi například pan Vojtěch Doležal: „Poslední volná louka, kterou využívá celoročně většina obyvatel Kohoutovic. Stavět halu kvůli pár lidem co hrají badminton mi přijde zbytečné, proč si nepronajmou tělocvičnu v ZŠ?“

První schválení projektu a přípravu smlouvy s investorem se kohoutovické radnici podařilo před občany ještě ututlat. Naštěstí pro občany jim přišel do cesty problém technického rázu a radnice musí schvalovací proces zopakovat – nyní již pod dohledem občanů.

 Do aktuální situace kolem nechtěné stavby zkusil nahlédnout deník Rovnost:

Sportoviště v Kohoutovicích zabere poslední louku, bojí se lidé – (Rovnost)

Investor chce zastavět sportovním areálem větší území, než původně zamýšlel. Lidé z brněnských Kohoutovic se bojí, že přijdou o louku.

Projekt na stavbu nového sportovního areálu na louce u Stamicovy ulice v brněnské městské části Kohoutovice musel soukromý investor kvůli vedení vzdušné radiové linky přepracovat. O pozemky, jejichž prodej mu už posvětil i brněnský magistrát, tak musí žádat znovu. Některým tamním obyvatelům vadí, že kvůli centru zmizí rozlehlá louka. Podle nové studie chce totiž investor zastavět víc plochy než původně.

 • 4 nadzemní podlaží
 • 3 podzemní podlaží
 • podzemní garáže pro 117 aut
 • 4 badmintonové kurty
 • fitness centrum
 • víceúčelová tělocvična
 • 26 pokojů k ubytování
 • restaurace pro stovku hostů
 • wellness centrum, 3 sauny, 15metrový bazén, vířivka

Tvrdí přitom, že jinak se do budovy nevejde vše, co v ní má být. „Kvůli vedení linky jsme ji snížili. Aby se do ní vešlo vše, co do sportovního centra patří, museli jsme rozšířit zastavěnou plochu. Nyní také musíme znovu oběhat všechny úřady, zda nám nový projekt schválí,“ sdělil jednatel společnosti V Honey Zdeněk Vančura. Právě tato společnost chce areál v Kohoutovicích stavět.

Rozšíření zastavěné části areálu z původních sedmnácti set na více než dva tisíce sto metrů čtverečních některé lidi z Kohoutovic popudilo. „Louku využívají místní pejskaři a v zimě u ní sáňkují děti. Moc se mi tedy nelíbí, že poslední větší zelenou plochu mezi paneláky nahradí stavba,“ řekla například Jiřina Schwarzmayerová.

Stavba se nelíbí ani lidem z občanského sdružení Pro Kohoutovice. „Zničí se tím jediná velká louka v okolí. Podobnou stavbu by měl navíc někdo s obyvateli projednat, což se původně nestalo. Radnice nám pořád slibuje, že podobné akce bude veřejně prezentovat. Pokud na ni ale netlačíme, vše ututlá,“ sdělila Dana Kalčíková ze sdružení.

Podle starosty Kohoutovic nehrozí, že by stavbu s lidmi radnice neprojednávala. „Zatím však projekt stojí. Smlouvu na koupi pozemků magistrát zrušil. Kdo je chce zastavět, musí nejdřív předložit nový projekt. To se zatím nestalo. Územní plán počítá s využitím pozemků pro sport a odpočinek. Zájemcům nebudeme bránit, aby se o ně ucházeli,“ poznamenal starosta.

Podle něj však musí případný projekt nejprve posvětit příslušné komise, a až potom přijde na řadu jeho veřejné projednávání. „Pokud jej komise zavrhnou už v počátku, nemá smysl se jím dál zabývat. V opačném případě samozřejmě lidi o záměru případného investora informujeme,“ dodal starosta.

Společnost V Honey se o pozemky chce ucházet znovu. „Nový přepracovaný projekt na radnici donesu nejspíš už dnes,“ sdělil včera jednatel firmy Vančura. Podobný areál podle něj v Kohoutovicích chybí. Souhlasí s ním i někteří tamní obyvatelé. „Sice je tu akvapark, ale to je tak jediné. Například badminton jezdím hrát do nedalekého Žebětína nebo Nového Lískovce, ale tamní haly jsou často obsazené. Nápad s podobným sportovištěm mi připadá skvělý,“ sdělil například Milan Vojáček.

Plánovaný areál ale není určený jen pro milovníky badmintonu. „Chceme tam postavit také restauraci s terasou s výhledem na Brno nebo parkovací místa pro návštěvníky i pro obyvatele okolních domů. Lidé tam využijí víceúčelovou tělocvičnu nebo posilovnu. Počítáme, že se v areálu budou pořádat i profesionální sportovní turnaje. Kvůli nim tam vznikne také několik pokojů,“ při-blížil projekt Vančura.

Podle něj stavba může vyrůst do dvou let. „Záleží především na tom, jak rychle úřady posoudí nový projekt,“ sdělil jednatel.

Jan Spěšný, Rovnost


Komentovala Jana Konečná

dne 4.9.2012, Rovnost

Další články v rubrice Hotel a garáže na louce

 1. Radmila Kudlová napsal:

  Dobrý den,
  po vytištění článku v deníku Rovnost o plánované stavbě jsem psala zastupitelstvu MČ Kohoutovic, že se stavbou nesouhlasím. Jestliže radnice plánovala využít louku pro sportovní využití občanů, pak ať se plánu drží a vytvoří  přírodní tělocvičnu s posilovnou pro dospělé a mládež. Ta v Kohoutovicích chybí. Myslím si, že restaurací a hospod je na tak malé sídliště dost. Také si myslím, že možnosti pronájmu tělocvičen v Kohoutoviích jspou také.

 2. Petra napsal:

  Nevěřím svým očím (:-)) – na webu radnice – veřejná diskuze ohledně polyfunkčního objektu Stamicova. Doufám, že se dočkáme bližších informací o plánovaném zastavění dříve, než při veřejné diskuzi.

 3. Marie Sotolářová napsal:

  Abychom měli k diskusi všechny relevantní informace, dovolila jsem si napsat panu starostovi:      
   
  Dobrý den pane starosto, nad vaším článkem „Slovo starosty“ v říjnovém Kohoutovickém Kurýru je vaše pozvánka na veřejnou d i s k u s i, na které máme být (my občané) seznámeni s uvažovaným záměrem výstavby polyfunkčního objektu v lokalitě Stamicova.

  1. Nejdříve k termínu konání diskuse. Na pozvánce je uvedeno, že se setkání uskuteční v úterý 8. listopadu 2012 v 17 hodin v jídelně ZŠ Chalabalova.  8. listopadu není úterý, ale čtvrtek. Jde o „chybu“ nebo jde o „záměr“?

  2. Nyní k samotnému obsahu sdělení. Má-li ve čtvrtek 8. listopadu 2012  proběhnout opravdu kvalifikovaná diskuse, měli by mít občané včas  a k dispozici  stejné množství informací jako mají investoři a zainteresovaní zastupitelé. Proto žádám o předběžné zveřejnění všech relevantních informací o záměru na www stránkách Městské části Brno-Kohoutovice.  
  Předem děkuji. Marie Sotolářová
  Tak si počkejme na odpověď.

Napsat komentář