Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Dozvuky zastupitelstva

kameraRáda bych na úvod zmínila jednu výbornou změnu: v dobách jen nedávno minulých (třeba před dvěmi lety) totiž kohoutovičtí občané nemohli na zasedání zastupitelstva vůbec promluvit, jen sledovat. Jakoby mezi nimi a zvolenými zástupci stála nějaká neviditelná hradba. Ale když jsem tam přišla těsně před Vánoci, hradba tam nebyla. Přihlížející občané mluvili, ptali se, říkali svůj názor. A radní se pokoušeli odpovídat.

Nebudu rozmazávat, že za zlepšení komunikace můžou hlavně jednotliví aktivní občané, hlavně, že je to tak a doufejme, že to tak i zůstane. Bylo by však škoda zůstat jen u toho.

Jeden kohoutovický zastupitel mi kdysi řekl, že dělat zastupitele v Kohoutovicích je úplně jednoduché. Přijde jednou za čtvrt roku na zastupitelstvo, zvedne párkrát ruku a je to.

A když jsem navštívila poslední zasedání, k různým bodům programu aktivně vystoupili kromě občanů jen dva zastupitelé z řad opozice. Diskutovalo s nimi jen pár koaličních zastupitelů, a to radních. Zbylí zastupitelé, koaliční i opoziční, jen – zvedali ruce. Možná je namístě otázka, zda není škoda energie těch lidí, kteří se přihlásili k práci pro svoji obec. A možná existují způsoby, jak to změnit.

1. Do kurýra hlas opozice

Kohoutovický kurýr je zpravodaj, jehož vydavatelem jsou kohoutovičtí zastupitelé. Přispívají do něj však jen starosta a oba místostarostové, tedy zástupci koalice ČSSD a ODS, která radnici od roku 2010 vede. Navíc se vyjadřují jen k tématům nekontroverzním a nechávají stranou třeba spory kolem privatizace bytů nebo zamýšlené developerské projekty.

V Brněnském Metropolitanu nebo v řadě městských částí (například Brno – jih, Nový Lískovec) mají opoziční zastupitelé do svých zpravodajů už delší dobu cestu volnou. Tam, kde to dosud nešlo, tomu jistě pomůže novela tiskového zákona z konce roku 2013, která přítomnost opozičních názorů v radničních periodikách přímo vyžaduje. Doufejme tedy, že i v Kohoutovickém kurýru se dočkáme názorů „z druhé strany“.

2. Častější zasedání zastupitelstva

Kohoutovice jsou obec, kde se zastupitelé scházejí vůbec nejmíň v celém širém okolí. Jen čtyři zasedání do roka máme totiž jen u nás, v Kohoutovicích. Například v Jundrově, Komíně, Bystrci a Bohunicích se scházejí 5x ročně, ve Starém Lískovci 6x, v Novém Lískovci 7x, v Bosonohách 8x, v Žebětíně 9x a v Kníničkách dokonce 10x ročně.

Je možné, že by kohoutovické zastupitele víc bavilo, kdyby se sešli častěji a měli by tak větší vazbu na práci a rozhodnutí, která se na radnici dějí. Na aktuální problémy Kohoutovic by se na zastupitelstvech mohli tázat opoziční zastupitelé i občané.

3. Videozáznam na web radnice

V Kohoutovicích buď přijdete na zasedání zastupitelstva, anebo máte smůlu. Ze zápisu zasedání totiž nezjistíte ani jak kdo hlasoval, natož jak kdo vystupoval. A už vůbec se nedozvíte, na co se ptali občané a co jim radní odpovídali.

V obcích, kde radnice zveřejňuje videozáznamy ze zasedání, jsou tyto občany hojně sledovány, viz například: kuřimské zastupitelstvo. Jinde to řeší například on-line přenosem, například brněnské zastupitelstvo online. Je prakticky jisté, že videa, nebo aspoň zvukové záznamy kohoutovických zasedání zastupitelstva na webu radnice by občané ocenili a náležitě využívali. Je také vysoce pravděpodobné, že tímto způsobem by se podařilo probudit k větší aktivitě jednotlivé zastupitele.

(K tomuto tématu můžete hlasovat v anketě v levém sloupci.)

dne 3.1.2014, Jana Konečná

Další články v rubrice Kohoutovický kurýr - stále cenzura?

Další články v rubrice Otevřenost radnice

Další články v rubrice Schůze rady a zasedání zastupitelstva

  1. Marie Sotolářová napsal:

    K článku se mi vybavuje jedna citace, kterou zde vkládám:

    „Politici si dovolí to, co jim dovolíme. Byl by to dobrý rok 2014, kdybychom se nenechali unášet proudem, kdybychom se silně a beze strachu hlásili o svá práva a svobody. Jenže na to je dobré být společností občanskou a duchovní, ne společností, jež otročí obrům na hliněných, opileckých či mesiášských nohou.“

  2. Jana Konečná napsal:

    Radnice a internet: Na zastupitelstvo přijde pár lidí, záznam na webu zhlédne i tisíc viz http://www.lupa.cz/clanky/radnice-a-internet-na-zastupitelstvo-prijde-par-lidi-zaznam-na-webu-zhledne-i-tisic/#utm_source=rss&utm_medium=text&utm_campaign=rss  – pěkný článek k potřebnému tématu.

Napsat komentář