Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

„Dáme na Vás“ v Kohoutovicích

BrnoKoncem června finišuje první kolo soutěže "Dáme na Vás", ve které veřejně prospěšné projekty z hlav občanů z celého Brna soutěží o peníze brněnského magistrátu. V Kohoutovicích nebo v těsné blízkosti je umístěno celkem pět takových projektů.

Podpořené projekty (podle hlasování):

Autor Oldřich Drápal: Propojení Žebětína i Horní části Bystrce s Kohoutovicemi pro pěší i cyklisty

Autor Petr Chobin: Rozhledna Holedná

Autor David Piják: Chodník mezi zastávkou Antrophos a Novým Lískovcem

Autorka Dana Kalčíková: Park Libuška

Dosud sbírá podporu:

Autorka Dana Kalčíková: Rekreační a sportovní areál Voříšek
(přihlášen jako jeden z posledních koncem května)

Na začátku roku 2017 město Brno spustilo první ročník projektu „Dáme na vás“, v rámci kterého mohou občané města rozhodovat o části rozpočtu. Pro první ročník bylo vyčleněno 20 milionů korun. Do konce května mohli obyvatelé Brna navrhovat projekty, které mají především sloužit veřejnosti a zpříjemňovat život v Brně. Navrženo jich bylo přes 200. O tom, které postoupí do dalšího kola, rozhodnete i Vy na webových stránkách www.damenavas.cz.

Zapojila jsem se do této aktivity a v Kohoutovicích jsem navrhla 2 projekty: Park Libuška a Rekreační a sportovní areál Voříšek. Park Libuška jsem navrhla na travnaté ploše u restaurace Lipsko. Dle mého návrhu by měl sloužit především dospělým obyvatelům Kohoutovic k setkávání a společnému trávení volného času. Mohl by umožnit i některé nepříliš hlučné sportovní aktivity, pokud by obsahoval např. šachové stolky či stezku pro chození bosky.

Jako doplnění ke klidnému parku jsem navrhla areál Voříšek, který by mohl vzniknout na volných pozemcích mezi ulicí Voříškova a fotbalovým hřištěm Tatranu. Již v roce 2002 byl v Kohoutovicích proveden průzkum, ze kterého vyplynulo, že obyvatelům chybí místo pro setkávání a pořádání společenských a sportovních akcí pod otevřeným nebem, víceúčelová hřiště pro různé sporty, lezecká stěna, crossová dráha pro cyklisty, zimní kluziště či venkovní ohniště. Pokud mají Kohoutovice zájem plnit přání svých obyvatel, na tomto prostoru je nejspíše poslední možnost takové aktivity umožnit – jiné podobně vhodné pozemky ve vlastnictví města v Kohoutovicích již nenalezneme.

V obou případech by mělo dojít k uspořádání tzv. Plánovacího víkendu. Během něho se budou moci sejít obyvatelé Kohoutovic a společně naplánovat, jak by si daný prostor představovali, co by v něm mělo či nemělo být a kde. Jejich představa by sloužila pro zadání otevřené architektonické soutěže, z níž by vzešel konečný návrh obou areálů. Do konce roku 2018 by pak mohl vzniknout potřebný projekt, na jehož základě by v dalších letech mohly oba areály být postupně vybudovány.

V Kohoutovicích dále soutěží o podporu rozhledna na rozcestí Holedná či zprovoznění podchodu pro pěší a cyklisty mezi Kohoutovicemi, Bystrcí a Žebětínem. I Vy se nyní můžete zapojit tím, že na stránce http://damenavas.brno.cz podpoříte svým hlasem libovolný počet projektů, které obyvatelé Brna navrhli. Každý projekt tu má svoji stránku a je zde podrobněji popsán. Hlasování probíhá do konce června. Projekty musí získat alespoň 150 To se mi líbí, aby postoupily. 

(Pozn. redakce: Článek byl podán ke zveřejnění pro červnový Kohoutovický kurýr.)

dne 21.6.2017, Dana Kalčíková, zastupitelka, Zelení a nezávislí

Další články v rubrice Péče o zeleň

Další články v rubrice Údolí Voříškova - "na Tatranu"

Další články v rubrice Územní plán

 1. Radim Borek napsal:

  Paní Kalčíková v duchu svých dosavadních postojů – ve jménu odhodlaného boje proti hlučným dětem, navrhuje „nehlučný park Libuška“ pro dospěláky. Jak uvádí …měl by sloužit dospělým obyvatelům ke hře v šach a k procházkám bosky…

  Na volném prostranství celou zimu totiž sáňkují a bobují stovky ukřičených dětí z celých Kohoutovic. Neznám jediné dítě, které by sem nechodilo sáňkovat. Paní zcela ignoruje stávající radostné aktivity dětí a rodičů a v místě by dala přednost šachovým stolkům pro nehlučné dospěláky.

  Nejenže dětem nechce dopřát fotbalové hřiště, ale chce jim vzít i možnost si v zimě pořádně zasáňkovat a zadovádět. Nápad s parkem pro dospěláky v Kohoutovicích obklopených úžasnou přírodou, je opravdu úlet…

   

 2. Helena Sedláčková napsal:

  Co máte pořád s tím sáňkováním? Rok má 365 dní a na tom svahu se dá při dobré zimě sáňkovat tak 7-10 dní. A za další – máme tady řadu jiných a lepších míst k sáňkování. Pokud tedy napadne sníh :-)

 3. Dana Kalčíková napsal:

  Dobrý den,

  park Libuška tak, jak jej navrhuji, by měl být na ploše od zdi pod zastávkou Stamicova k Juventusu. Osobně si myslím, že na této ploše je dostatek místa jak pro sáňkování dětí, tak pro další aktivity. A vybudovat park v Kohoutovicích mi nepřijde jako úlet, spíše doplnění něčeho, co tu chybí. Co se týče fotbalového hřiště – v Kohoutovicích jsou nyní 2 fotbalová hřiště (obě nepřístupná veřejnosti). Ve spolku Tatran Kohoutovice hraje fotbal 88 dětí a mládeže do 18 let z Kohoutovic. Opravdu je nejlepší využití pro nově nabytý pozemek, který stál město 3 miliony, další uzavřené fotbalové hřiště pro tyto děti? Nepotřebujeme tu náhodou daleko více něco jiného? To chci projektem zjistit.

  Děkuji za podporu všem, kdo dali svůj hlas navrženým projektům a přeji hezký den.

 4. Jana Konečná napsal:

  Pane Borku, ten svah na sáňkování se má tím parkem zachovat, a ne zrušit. Na drobná vylepšení je dost místa bokem. Jde o to, aby nám tady zase nějaký vykuk nepostavil hotel s garážovým domem.

 5. Radim Borek napsal:

  Zdravím dámy.

  Píšete… „Co máte pořád s tím sáňkováním? Jsou lepší místa na sáňkování?“ Prosím poučte veřejnost, kde…? Kam chodíte sáňkovat s dětmi Vy?

  Tak jak sleduji diskuze na těchto stránkách a slyším názory zdejších aktvních dam (či spíše „aktivistek“ není myšleno pejorativně), musím konstatovat, že se mi Vaše názory jeví jako zcela odrtžené od reálného života dnešních Kohoutovičáků a lidí vůbec. Nevím zda nežijete spíše izolacionistickým způsobem (v semknuté izolované skupině „Zelení a nezávislí“), či zda se vůbec s jinými lidmi ve většinové společnosti rády stýkáte…
  Nevím, zda máte děti, zda s dětmi jezdíte po kroužcích, či zda s nimi sportujete nebo jezdíte za zábavou. Tipnul bych si ale, že ne…

  Na svahu se sáňkuje od prosince do února, to ví každý rodič z Kohoutovic… Školáci z celého sídliště svah využívali průběžně celou zimu. Osobně jsem zde byl s dětmi minimálně 10x, po práci i o víkendech.

  Shodou okolností sám hraji šachy již od dětství, v minulosti i výkonostně. Šachy jsou sportem, kdy je nutná absolutní koncentrace na výkon a jedná se plně o „indoorovou“ aktivitu. Nenapadlo by mě v životě hrát šachy na stolku venku na slunci. Šachový kroužek býval mimochodem „za totáče“ v budově v Lipsku, kam jsem jako dítě docházel.
  Brouzdat se trávou, ranní rosou je krásné, vybízí k tomu louky a potůčky zejména na venkově. Nikdy by mě nenapadlo užívat si chůzi bos na prostranství uprostřed sídliště před Lipskem. To se mi zdá opravdu jako velmi exotický nápad.

  Parky se převážně budují v místech, kde chybí lidem doteky přírody. Umím si představit parčík v proluce v Brně-středu, v Židenicích a pod. V Kohoutovicích jsou lesní oázy klidu a pohody všude okolo – lidem na dosah. Na co budovat park, to mi opravdu rozum nebere. Je to to jediné, co zde opravdu nepotřebujeme…

  Vůbec Vás podle mne nezajímá, co vlastně dnešní lidé chtějí, jak žijí, co dělají. Za každou cenu byste chtěli být aktivní a něco vytvořit, realizovat se, mít pocit důležitosti, užitečnosti…
  Oni o ty Vaše nápady, ale lidé bohužel nestojí…

  Doporučuji Vám raději začít pracovat s živými lidmi, místo se vzdušnými zámky a iluzemi. Začněte pracovat s dětmi a věnovat se jim, zorganitujte kroužky o přírodě s vycházkami do nádherných kohoutovicích lesů, místo stání u soudů a místo věčných negativistických, bořičských a nereálných aktivit… Dětský úsměv na tváři Vám přinese víc radosti, než vyhraný soud, či tetelení se nad zbořením snahy skupiny jiných lidí postavit např. hřiště na fotbal pro děti…

  Stojí to energii, to je jasné, ale bude to energie, která udělá druhým i Vám skutečnou radost…

   

 6. Jana Konečná napsal:

  Ano, vedení radnice by mělo mluvit nejdřív s občany, jestli nechtějí apoň část údolí Voříškova nechat volně přístupné. Jestli opravdu chtějí v Kohoutovicích třetí uzavřené fotbalové hřiště  Politici by neměli za zády občanů připravovat uzavření celého údolí, neměli by chystat smlouvy na předání spolku Tatran. 

  (A co se týká parku Libuška, ten má zachovat sáňkařský svah, už nemusíte dokola omílat, že to tak není. Jen developeři hotelů a parkovacích domů mají přijít zkrátka.)

 7. Jana Konečná napsal:

  Konec hlasování v prvním kole, všechny kohoutovické projekty byly podpořeny a mají šanci postoupit do druhého kola, které bude na podzim. http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/konec-hlasovani-v-projektu-dame-na-vas-vyhralo-nove-detske-hriste-s-kavarnou-20170701.html Nejaktivněji v rámci Brna vystupovaly Židenice.

Napsat komentář