Duha nad Kohoutovicemi

Kohoutovice.org
občanský rozcestník pro Kohoutovice

Cesta do kampusu? Město prověří lanovku z Pisárek

lanovkaMěsto Brno a jeho dopravní podnik chystají rekonstrukci vozovny Pisárky za půl miliardy. Přibudou tam koleje, hala a ve hře je stále i lanovka ke kampusu.



Lidé zvyklí vidět na svých dennodenních cestách za prací tramvajovou vozovnu v Pisárkách si pravděpodobně za pár let budou muset zvykat na její novou podobu. Dopravní podnik připravuje její rozsáhlou přestavbu. Chce novou tramvajovou smyčku, uvažuje o zastřešené stání pro tramvaje a stále nevylučuje ani to, že se stane výchozí stanicí pro uvažovanou lanovku k univerzitnímu kampusu v Bohunicích.

O plánované rekonstrukci za půl miliardy korun informovala mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová. „Naplánovaná je do tří etap. Projekt bude hotový příští rok. Po dohodě s městem prověřujeme i možnosti dalšího využití vozovny. Například parkoviště Park and Ride, nebo lanovka ke kampusu,“ potvrdila mluvčí.

S nápadem využít lanovku za dvě stě milionů jako řešení dopravní obsluhy univerzitního kampusu a sousední bohunické fakultní nemocnice přišel před loňskými volbami tehdejší primátor Roman Onderka. Po volbách, ve kterých Onderka svoji pozici neobhájil, se ale o záměru moc nemluvilo. „Je to zvláštní nápad. Určitě by to byla skvělá atrakce, ale do kampusu jezdí přeplněné i autobusy. Nevím, jestli lanovka dokáže pojmout víc lidí,“ myslí si třeba Václav Němeček z Brna.

Skeptický k praktickému využití lanovky je i bývalý náměstek primátora a v současnosti šéf spolku podporujícího dopravní projekty v Brně Brno+ Robert Kotzian. „Je to zajímavý projekt hlavně proturistiku, proto jej neodmítám. Ale lanovka není nejrychlejší způsob dopravy. Navíc je podle mne možné ji stavět až po rozhodnutí, co bude dál s veletrhy. Tramvaj podle mne ke kampusu pojede dřív,“ řekl Kotzian.

Vedoucí brněnského dopravního odboru Vladimír Bielko má ale jiný názor. „Lanovka určitě může pomoci. Zajistí krátké rychlé spojení na linky pokračující na Mendlovo náměstí. To teď trolejbusy ani autobusy nedokáží. Navíc je to atraktivní způsob dopravy. Například v Barceloně mají tři lanovky,“ zmínil příklad Bielko.

Dodal, že nyní musejí odborníci plán rekonstrukce vozovny propočítat, aby zjistili, jak budou jeho součásti nákladné a jak pomohou v dopravě. A pak vedení města rozhodne, zda projekt, nebo jeho části, uskuteční.
Týká se to i plánovaného záchytného parkoviště. „I to by vzniklo v areálu vozovny. Nad ním by byla vratná tramvajová smyčka,“ podotkl Bielko.

Nová smyčka před zastávkou Lipová je podle něj klíčová součást projektu. „Bude potřeba hlavně během plánované rekonstrukce Mendlova náměstí, kdy nebude fungovat tamní smyčka,“ upozornil. Na náměstí dopravní podnik v současnosti jednak zřídil konečnou některých linek a smyčku navíc využívá i pro odtažení porouchaných tramvají nebo otáčení tramvají v potřebných případech.

Stávající točnu v Pisárkách podobně využívat nelze. „Otočí se tam jen tramvaje jedoucí od centra. Ne ty od Bystrce,“ upozornil Bielko.

Smyčka má vyrůst až jako třetí etapa plánované rekonstrukce vozovny. V první podnik postaví čtyři nové kusé koleje. „Vozovna nemá dostatečnou kapacitu pro noční odstavení vozidel. Stojí i na dopravních kolejích, což ztěžuje odbavování tramvají při výjezdu,“ uvedla mluvčí Hailichová. Podotkla přitom, že návrh počítá i se zastřešením kolejí.

Ve druhé etapě podnik plánuje novou halu pro ošetřování vozidel a také mycí linku ve stávající hale.

Zdroj: http://brnensky.denik.cz

dne 5.7.2015, Petr Jeřábek, Rovnost

Další články v rubrice Zbylé - ostatní