Kohoutovice.org
zpravodaj k dění v Kohoutovicích

Budeme mít lepšího Kurýra?
Ptáme se místostarosty Petra Hrušky

Hruška_Petr_průkazkové_fotoPokračujeme v sérii rozhovorů s kohoutovickými zastupiteli. Podle volebních výsledků je nyní na řadě KDU-ČSL, která se do zastupitelstva probojovala jako pátá s téměř 11%.Líbí se Vám, jak naše radnice mluví s občany? Sledujete webové stránky a čtete Kurýra? Pozvednout jeho laťku o několik stupňů výše – to byl jeden z bodů volebního programu KDU-ČSL. Zástupcem této strany v koalici, která vede naši městskou část, je místostarosta PhDr. Petr Hruška, MBA. Zajímalo mě, jak jemu se líbí Kurýr a co se za necelého půl roku podařilo udělat, aby laťka kvality stoupala vzhůru.

Byla ustanovena pracovní skupina pro Kohoutovický kurýr, byl jsem zvolen jejím předsedou. Cílem bylo vytvořit nové Zásady pro vydávání, kterými se bude KK řídit. Na návrhu se stále pracuje. Snahou je vytvořit novou podobu Kurýra, kde bude kladen hlavní důraz na větší informovanost a kvalitu informací. Chceme občanům podávat zprávy o tom, co chystáme a připravujeme v naší městské části. Budeme v Kurýru dávat prostor všem zastupitelům. Mám představu o tom, že vytvoříme některé nové rubriky a své místo tam dostanou komise a výbory zastupitelstva. Tyto nové „Zásady“ by se měly schvalovat na červnovém zastupitelstvu. 

Jste  matadorem kohoutovické politiky. Zastupitelem jste se stal již v roce 1994. Když se ohlédnete za těmi uplynulými roky, co Vás za tu dobu v místní politice nejvíce překvapilo, kterou událost považujete za klíčovou ve své politické kariéře.

Za klíčovou událost považuji samotné rozhodnutí o tom, že vstoupím do komunální politiky. Rozhodl jsem se nestát stranou a jít se svou kůží na trh a pokusit se něco udělat pro své okolí. Za pozitivní změnu, kterou jsem za dobu svého působení v kohoutovické komunální politice zaznamenal, je vzrůstající zájem občanů o dění kolem sebe, jejich větší zapojení do veřejného života, do různých diskusí, anket apod. A za negativní jevy považuji odmítavé postoje některých občanů k místnímu aquaparku, který před pár dny oslavil pět let svého trvání. A také vůči uvažované výstavbě společenského a kulturního centra.

Nedávno jsem mluvila s jedním místním politikem, který se na místní scéně pohybuje také již více než tři volební období. Mezi řečí si povzdychl a povídá: „Co tady můžeš dokázat? Opravit pár chodníků a to je tak všechno.“ Souhlasíte s takovým hodnocením?

Bydlím v Kohoutovicích téměř čtyřicet let. Za tu dobu se sídliště zásadně proměnilo. Dnes to již nejsou šedivé paneláky, ale kompletně zrekonstruovaný obytný celek. Všechny domy jsou zateplené, byla vyměněna dřevěná okna za plastová a nevzhledné fasády rozkvetly příjemnými barvami. Vybudovali jsme množství dětských hřišť, některé z nich byly v posledních letech opětovně zrekonstruovány a doplněny o nové prvky. U základní školy na Pavlovské se buduje inline dráha pro bruslaře. Regenerací prošly také téměř všechny mateřské školy, na Chalabalově se buduje další třída pro předškolní děti. Mimořádná pozornost byla soustředěna také na mimoškolní aktivity dětí, především mám na mysli vybudování nové haly v Centru volného času Legato ve Stamicově ulici. Dosáhli jsme odstranění hracích automatů a zrušení hazardních heren v Kohoutovicích. A tento výčet, který není zdaleka kompletní, dokládá, že nešlo jenom „o chodníky“, ale že místní politici za uplynulých dvacet let něco pro lidi opravdu vykonali.  

Zahrajme si spolu na pohádku. Představte si, že máte k dispozici neomezené množství peněz. Jak byste s nimi naložil ve prospěch Kohoutovic?

Chybí nám centrální náměstí. Já bych si tam rád představoval jako dominantu i nový kostel. Zcela určitě bych uvítal další supermarket, který by byl konkurencí pro ty stávající. Hodně by se dalo zlepšovat i v městské hromadné dopravě. Za prioritu pokládám, aby do Kohoutovic jezdily nízkopodlažní trolejbusy, do kterých mohou bez větších problémů nastoupit maminky s kočárky i starší a nemocní spoluobčané. A krásné by bylo nové kulturní centrum s radnicí, které by mělo být architektonickou perlou. Kvalitní projekt takové stavby považuji za prioritní záležitost. Kohoutovice doposud nikdy neměly svou radnici – ta stávající se nachází v budově bývalé základní školy. A jako poslední přání, i když ne v pořadí důležitosti, by byla multifunkční sportovní hala. A víc peněz už bych nedostal ani v pohádce.

Za rozhovor poděkovala Helena Sedláčková.

dne 23.5.2015, Helena Sedláčková

Další články v rubrice Kohoutovický kurýr se lepší

Další články v rubrice Rozhovory, osobnosti

 1. Petr Lindner napsal:

  To si ten pán dělá legraci? „A za negativní jevy považuji odmítavé postoje některých občanů k místnímu aquaparku, který před pár dny oslavil pět let svého trvání. A také vůči uvažované výstavbě společenského a kulturního centra.“ Takže to už se zase nesmí říkat vlastní názor? Takže občané mají držet hubu a bejt rádi, že jsou rádi? To se doufám pan zastupitel jen přeřekl. Nebo ne?

 2. Ben napsal:

  Dobrý den,

  díky paní Sedláčkové za článek. S mnohým se dá souhlasit, ale postup by mohl být o něco rychlejší. Půl roku po volbách máme komisi, pan místostarosta je v jejím čele a klademe důraz na “ … větší informovanost a kvalitu informací“ (Nejen tedy oslavné a cenzurované názory vládnoucí koalice zcela míjející názory obyvatel a jejich potřeb).  Pan zastupitel je v místní politice již 11 let.  Už by se mohl do toho, pokud to tedy myslí vážně, pustit s větším elánem. Zkušenosti k tomu už má. Možná by nebylo špatné si vypůjčit zpravodaje z okolních ÚMČ, podívat se jak to dělají jinde a vybrat si to, co by nám v Kohoutovicích vyhovovalo. Po letech stagnace, cenzury, arogance a mlčení by si to kohoutovičtí občané už jistě zasloužili. Znovu bych si dovolil připomenout, že Kohoutovice tu nevznikly se sídlištěm, ale byly tu již cca 700 let a zpravodaj radnice ÚMČ by měl odrážet život Kohoutovic jako celku a být užitečný pro jeho obyvatele.

  Pane místostarosto, pokud by se Vám toto podařilo, byl by to velmi prospěšný a konkrétní počin, který by ukázal lidem, že svou roli berete vážně, ne jen jako čárku z volebních slibů, která by se měla natáhnout nejlépe na čtyři roky s postupným vyšuměním …

  Voliči se vyvíjí a mění. Už ne jen většinoví (bývalí) státní zaměstnanci. S bytovými jádry současná koalice nějakou dobu ještě vydrží, ale co pak?

  Držím Vám palce

  Ben

 3. Jana Konečná napsal:

  Petru Lindnerovi: váš příspěvek lajkuji, „ten pán“, místostarosta Hruška, je jediný kohoutovický politik, z kterého se mi ještě nikdy nepodařilo dostat jakýkoliv názor či postoj. A že se paní redaktorce podařilo takto jej rozvykládat, přičítám tomu, že otázky volila nadmíru opatrně.    

 4. Richard napsal:

  Taky dávám „Like“ panu Linderovi.

  InLine dráha je pkěná. Jen si nejsem jistý, jestli jsme ji v Kohoutovicích potřebovali a potřebujeme. Dle mého názoru je praktičtější udělat jednolité (např. asfaltové, betonové – nevím) chodníky. A můžete jezdit na inlajnech po celých Kohoutovicích. Tyto jednoúčelové věci mi nepřijdou praktické. Hřiště uvnitř inline dráhy je fajn. Zaplať pánbůh, že neprošel původní návrh s osvětlením, ozvučením a pohobnými nesmysly.

 5. Roman napsal:

  Centrální náměstí s kostelem.I ty peníze byste sehnal snadněji než souhlas místních lidiček.

  Vždyt byste nusel zabrat kus trávníku či lesa a to se v Kohoutkách neodpouští.

 6. Jana Konečná napsal:

  Podle ankety kohoutovičtí obětují zeleň nejspíš pro nový supermarket. Případně nový společenský sál, nejlépe ve spojení se sportovním centrem. Co se týká kostela, těžko soudit, protože když se na veřejném projednání přihlašovalo, co v Kohoutovicích chybí, místostarosta Hruška mlčel, kostel nepřidal. 

Napsat komentář